avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Elbi28

Activitate Elbi28

Copilul a locuit in Italia cu amandoi parintii. Momentan mama si copilul au venit in Romania, pentru cateva luni... (o pauza de care parintii aveau nevoie, au fost ambii de acord cu aceasta pauza - pur si simplu nu se mai inteleg). Au mai luat astfel de pauze si pana acum, dar intotdeauna au revenit in Italia. Inainte sa plece din Italia, ea a inceput sa se intalneasca cu alt barbat. Tatal copilului nu vrea sa se mai impace cu ea, dar tine foarte mult la copil si il vrea alaturi de el, putand sa ii ofere o viata mai buna. Si nu stie care ar fi solutia optima. Daca mama si copilul ar locui in continuare cu el, in Italia, si in viitor, ajung la concluzia ca relatia lor nu mai poate fi salvata, are rost ca tatal sa deschida un proces pentru incredintare minor? Are ceva sanse sa castige?
Nu o face din ura, din contra, iubeste copilul enorm si copilul pe el, cu mama sa ar trai in saracie chiar si cu pensie alimentara.(din pensie, baietelului ii va reveni strictul necesar, restul o va cheltui mama lui pentru ea) A mai stat cu mama cateva luni, baietelul arata foarte rau, a ajuns in spital, nu vroia sa se mai intoarca la bunici.In Italia copilul se simte foarte bine, tatal isi petrece tot timpul liber cu el, oricat de obosit este dupa serviciu. Mama isi face datoria de mama, dar nu se implica emotional in cresterea copilului. Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Un prieten locuieste in Italia si are un baietel de 5 ani, provenit dintr-o relatie de concubinaj care a durat 6 ani.
Baietelul locuieste acum cu mama lui in Romania, de 2 luni, mama fiind prinsa ca avea o relatie cu un alt barbat acolo in Italia, fapt ce a dus la intoarcerea ei in tara. Baietelul poarta numele tatalui.
Tatal vrea sa demareze proces de incredintare a minorului si ar vrea sa stie unde va fi purtat procesul: in orasul unde locuieste mama cu copilul( Brasov)sau in orasul de resedinta al tatalui (Bucuresti) sau pe teritoriul Italiei?
De asemenea, ar vrea sa stie care ar fi sansele lui, ca tata, sa obtina custodia, in conditiile in care a fost inselat, are un apartament in Italia, are un job bun, pe cand mama nu a lucrat deloc in Italia, pentru ca nu a vrut, si momentan nu are un job nici in tara, locuind cu parintii ei.
Procesul poate fi demarat de avocat, sau este necesara prezenta tatalui ?

Va multumesc anticipat.
Nu am primit tichetele. Raspunsul lor a fost ca in perioada de preaviz conform regulamentului intern nu se dau tichete de masa. Decizia de concediere cf art 65, alin 1 a fost emisa ulterior regulamentului intern , pe care probabil l-au modificat in acesti 2 ani de cand am stat acasa cu copilul. Conform deciziei de concediere prin care se obliga sa imi acorde toate drepturile salariale plus celelalte beneficii, chiar daca au renuntat la beneficiul activitatii lucrative, sunt obligati sa isi respecte obligatiile? Ce pot face in acest sens? Multumesc anticipat!
Dupa incheierea concediului de 2 ani pentru crestere copil, am fost concediata cf art 65, alineat 1. In decizia de concediere angajatorul ma informeaza ca renunta la beneficiul activitatii lucrative a subsemnatei si ca mi se vor acorda toate drepturile salariale pana la incetarea efectiva a activitatii mele si celelalte beneficii.

Intrebarea mea este: Pentru cele 20 de zile de preaviz ar trebui sa primesc pe langa salariu si bonurile de masa?

Multumesc anticipat!

Buna seara! Incepand cu data de 20.12.2012 imi inceteaza contractul de munca cf. art. 65 alin 1 din codul muncii. Problema mea este ca nu imi mai gasesc carnetul de munca ( pe care l-am ridicat personal de la ITM ).
Cine imi poate elibera o adeverinta din care sa rezulte vechimea in munca, care sa tina loc de carnet de munca, ITM-ul sau angajatorul (11 ani am lucrat la acelasi angajator, doar denumirea firmei s-a schimbat intre timp).
Este obligatoriu sa anunt pierderea carnetului de munca in Monitorul Oficial?
Actele se depun la somaj in 10 zile lucratoare sau calendaristice?
Multumesc anticipat!
Am dreptul la cel putin un salar compensatoriu + somaj daca mi se desfiinteaza postul de lucru dupa cei 2 ani de concediu crestere copil? Mentionez ca firma nu are contract colectiv de munca la nivel de unitate si nici nu este asa ceva stipulat in ROI.
Daca da, in baza carui articol, lege, etc. Multumesc anticipat.