avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate mihaicraiova

Activitate mihaicraiova

Răspuns la discuția Prescriere datorie la banci
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru sfaturi. Cu stima, Mihai Craiova
Răspuns la discuția Prescriere datorie la banci
Ok, am inteles.Eu si sotia mea, momentan nu avem nimic pe numele nostru.Dar in cazul in care primim o locuinta de la parinti, putem sa o trecem direct pe numele fetei, are 8 luni, dar eu si sotia mea sa le administram, fara ca, creditorul sa considere acte viclene si sa ceara revocarea lor? Pana la urma nu este un bun care a fost in proprietatea noastra si apoi am trecut pe numele fetei.Pur si simplu fata mea primeste o locuinta de la parintii mei/bunicii ei, dar noi sa o administram, ea neputand pe viitor sa o instraineze sau sa faca orice altceva cu ea fara ca eu si sotia mea sa fim de acord? Multumesc
Răspuns la discuția Prescriere datorie la banci
Care este varsta minima pe care trebuie sa o aiba copilul pentru a se putea trece bunurile mobile si imobile pe numele lui?Adica copilul sa fie proprietar, dar parinti in calitate de tutore sa le administreze.Multumesc anticipat.Cu respect Mihai
Răspuns la discuția Prescriere datorie la banci
Daca am executare si implicit poprire pe salariu, se mai poate pune sechestru pe bunuri mobile si imobile?
Răspuns la discuția Prescriere datorie la banci
DIN PACATE NU AM CUM SA LE PLATESC.ASTEPT ALTE RASPUNSURI.CU RESPECT
Buna ziua.Am urmatoarea situatie.Acum cativa ani am imprumutat de la 3 banci anumite sume de bani.Am platit ratele la timp aproximativ 3 ani.Din cauza crizei nu am mai avut cum sa platesc.Intre timp dosarele mele de creditare au ajuns la firmele de recuperari creante.Mentionez ca nu am nici un bun mobil sau imobil pe numele meu.Una dintre banci mi-a pus deja poprire pe salariu de vreo 2 ani.Aici este limpede.Intrebarea mea este urmatoarea: - In ce conditii se pot prescrie datoriile la celelalte firme de recuperari? Am inteles ca este vorba de 3 ani de la plata ultimei rate sau de la scadenta ultimei rate?Asta in cazul in care nu se intrerupe prescrierea, sau ceva de genul acesta.Ce se intelege prin intreruperea prescrierii?-Notificarile prin posta de le trimit sunt suficiente pentru intreruperea prescrierii, sau este obligatoriu ca cineva sa semneze de primire?Va rog sa cititi cu atentie si daca mai este nevoie de detalii sa puneti intrebari.Vreau sa stiu clar daca am vreo sansa sa scap de executare silita/datorii si daca da in ce conditii?
Multumesc mult.Cu stima MihaiCraiova
De ce a disparut de pe forum intrebarea mea referitoare la "FIRMA DE RECRUTARE"?
Cu respect
Buna ziua..Se poate face un contract de comodat in alt judet decat cel in care se afla persoanele care doresc sa faca un contract de comodat pentru un apartament sau este obligatoriul sa se faca in judetul de domiciliu? Din cate stiu eu un contract de comodat facut la avocat este mult mai ieftin dect un contract de comodat facut la notar.Este adevarat? Cu respect
3 ani de cand?
Multumesc mult pt raspunsuri, dar care este perioada de prescriptie?