avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate catacristi

Activitate catacristi

Daca ambii soti lucreaza la acelasi angajator, iar unul dintre ei este concediat pentru motive care nu tin de persoana salariatului, cel de-al 2-lea sot, cel ramas, mai poate fi concediat de angajatorul respectiv ?
Da, asa este. Am discutat cu viitorul angajator si m-a sfatuit sa stau in preaviz. Si daca stau bine si ma gandesc, daca fostul angajator a facut abuz de art 65-67, eu de ce sa nu ii iau banii?!? Da, e prevazut si in contractul colectiv si in decizia de concediere plata unui salariu compensator si in plus, am semnat un acord ca renunt la cele 4 ore in care pot sa absentez si in schimb mi se vor plati dublu acele ore.
Multumesc pt. raspuns si, da, aveti dreptate, se numeste stimulent. Scuze pt greseala.:blush2:
Ma tot sacaie o intrebare. Sa presupunem ca o femeie da nastere unui copil si opteaza pentru CCC de 1 an, dar in timpul CCC i se ofera posibilitatea sa schimbe locul de munca la un alt angajator si opteaza pentru reinceperea activitatii la noul loc de munca, la 6 luni de la nastere. Poate sa beneficieze de acel supliment de insertie, acordat pentru reintoarcerea in activitate? Sau acel supliment este conditionat de fostul loc de munca?
nu am un motiv anume, pur si simplu am vazut butonul si mi-a starnit curiozitatea
imi apare un buton verde care imi spune ca "discutia este urmarita". Pot sa vad cine o urmareste si daca da, cum ?:-/
S-AR PUTEA SA NU FIE DE ACORD CU SOLUTIA DATA, ADICA REVOCAREA DECIZIEI DE CONCEDIERE SI INCETAREA C.I.M. CU ACORDUL PARTILOR. CAUZA REALA A CONCEDIERII IN CAZUL MEU, NU ESTE CEA DIN DECIZIE. DECIZIA DE CONCEDIERE A VENIT IN URMA DEMISIEI FRATELUI MEU, CARE A LUCRAT LA ACEEASI SOCIETATE, A FOST, SA-I ZICEM, O RAZBUNARE, PRACTIC, DAR DIN PACATE NU PREA STIU CUM AS PUTEA SA DOVEDESC ACEST LUCRU.