avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate iordanc

Activitate iordanc

Răspuns la discuția revenire reparatie rca
Multumesc pentru raspuns!
Voi verifica daca mai am garantie.
Au trecut 4 luni de la eveniment.
Nu are legatura cu nr de km?
Stie cineva cum se procedeaza in situatia in care in urma unui accident am reparat masina pe rca-ul celui vinovat, dar ulterior a aparut o defectiune.

Se pare ca dupa ce reparatia a fost finalizata, dupa ce masina a mai rulat cateva sute de km (100- 150 km) s-a aprins martorul in bord pentru senzorul ABS.
La accidentul a fost lovita roata fata, iar la momentul constatarii totul a fost ok si nu a aparut aceasta eroare.

Am facut o constatare la alt service si conform celor spuse de service rulmentul s-a deplasat si astfel a deteriorat senzorul.
Acum trebuie inlocuit rulmentul si senzorul.

Intrebarea mea este: Se mai poate face un demers la asigurator sau la service?


Multumesc!
Răspuns la discuția modificare gard existent
Am inteles. Multumesc mult de ajutor. Deci cei de la primarie comunei nu au de ce sa se pronunte in aceasta speta. Am inteles ca au venit la mama cu o hartie in care ar fi fost somata sa mute paiele dupa terenul vecinului (nu stiu cum au stabilit ei ca acela este terenul respectivului din moment ce stalpii sunt acolo dintotdeauna).Cei de la primarie au zis ca revin sa masoare dupa ce indeparteaza paiele ca sa poate sa masoare.

Multumesc mult.

Cand au sa revina, am sa le comunic ca actiunea lor nu este una legala si ca voi face demersurile pentru intabulare si cadastru in cel mai scurt timp.
Banuiesc ca este singura solutie legala.

Cu multumiri,
Cristi
Răspuns la discuția modificare gard existent
Nu stiu exact daca terenul meu are dimensiunea care este trecuta in actul de V-C sau are dimensiunea care este trecuta in titlul de proprietate. As vrea cand vin cei de la primarie sa-i pun sa masoare curtea mea si curtea vecinului si apoi sa vedem daca sunt diferente. Eu as fi vrut sa stiu daca cei de la primarie au competenta (care este prevederea legala) sa efectueze modificarea gardului sau este necesar sa existe o actiune in instanta. Se poate rezolva prin efectuarea cadastrului?
Buna ziua,
Am o mostenire la tara si as vrea sa stiu si eu care sunt conditiile in care se poate modifica pozitia gardului care exista de ani buni (asa a fost gasit). Vecinul ar vrea sa-l mute sun pretextul ca nu este asa cum trebuie. A solicitat si pe cei de la primaria comunei si vreau sa stiu daca acestia au competenta sa faca modificarile care se impun in urma masuratorilor. Mentionez ca nici eu si nici vecinul nu avem cadastru si intabulare si din cate stiu eu ei nu aveau acte. Acum se pare ca au facut, probabil, demesurile necesare si au obtinut "acte". Mentionez ca pe actul de vanzare cumparare (cel de la bunici) este trecuta o suprafata mai mare decat in titlul de proprietate emis de primarie. Diferenta este de 90 de m. Nu stiu care sunt conditiile pentru a modifica acest gard.
Va multumesc!
Exista posibilitatea anularii (in ce situatie) penalizarilor si a dobanzilor?
Răspuns la discuția Penalizari taxe locale
Mihail-Mihai a scris:

doar in instanta sa ceara doar plata debitului.

Credeti ca se poate?
Si ce motive sa invoce? Doar ca nu are posibilitati?
Eu ma gandesc sa incerce sa ceara esalonarea platilor si oprirea penalizarilor? Se poate?
Zilele trecute am mers intr-o comuna din apropierea Bucurestilor si am participat la o discutie referitoare la o persoana foaret saraca care nu-si permite plata taxelor locale.
Deja are penalizari de 800 RON si sfatuit-o sa faca ceva pentru ca nu prea are cum sa scape.
Dar se pare ca batranica nu are chiar nici un ajutor.
Este posibil sa plateasca doar datoriile fara penalizari?
Multumec in numele acesteia.
Răspuns la discuția CUM SE PROCEDEAZA?
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.
AM AFLAT AZI CA A VENIT CINEVA DE LA PRIMARIE CU ADRESA PRIN CARE ACESTIA SOLICITAU CA IN TERMEN DE 10 ZILE SA FIE TAIATI POMII SI INDEPARTAT TOT DE LANGA GARD PE MOTIV CA ACESTA DORESTE SA REPARE GARDUL, IN CAZ CONTRAS VOI FI SANCTIONAT CONFORM LEGII. CEI DE LA PRIMARIE AU FOST FOARTE CORECTI SI AU SPUS CA DOMNUL IN CAUZA A TOT SOLICITAT ASTFEL DE LUCRURI SI CU TERENURILE DE LA CAMP SI E CUNOSCUT. AU TIBNUT SA NE LINISTEASCA IN PRIVINTA ACEASTA SI AU JUSTIFICAT CA ACEA HARTIE ESTE CA SA SCAPE DE EL. ACUM EU NU STIU CUM SA PROCEDEZ. CRED CA AM SA MERG SA FAC INTABULAREA SI SA VAD EXACT CUM STAU POMII AIA, IAR DACA TREC SI IN CURTEA LUI SA-I TAI.
AS DORI SA STIU CUM SE PROCEDEAZA IN CAZUL IN CARE UN VECIN CREDE CA SUPRAFATA CURTI MELE ESTE MAI MARE SI CA NU E NORMAL CA LANGA GARD SA EXISTE POMI (DESI EI SUNT DE 20 DE ANI ACOLO POATE SI MAI MULT). CARE ESTE MODALITATEA DE REZOLVARE A ACESTOR PROBLEME? MAI ALES CA ACEST VECIN DEVINE DIN CE IN CE MAI SUPARATOR.