avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... revenire reparatie rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

revenire reparatie rca

Stie cineva cum se procedeaza in situatia in care in urma unui accident am reparat masina pe rca-ul celui vinovat, dar ulterior a aparut o defectiune.

Se pare ca dupa ce reparatia a fost finalizata, dupa ce masina a mai rulat cateva sute de km (100- 150 km) s-a aprins martorul in bord pentru senzorul ABS.
La accidentul a fost lovita roata fata, iar la momentul constatarii totul a fost ok si nu a aparut aceasta eroare.

Am facut o constatare la alt service si conform celor spuse de service rulmentul s-a deplasat si astfel a deteriorat senzorul.
Acum trebuie inlocuit rulmentul si senzorul.

Intrebarea mea este: Se mai poate face un demers la asigurator sau la service?


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: iordanc , utilizator 16:41, 5 Aprilie 2019
Dacă la constatarea avariilor nu s-a constatat defecțiunea și nici la finalizarea reparației asiguratorul nu vă poate ajuta.
Vă puteți adresa service-ului dacă reparația are garanție și dacă vă aflați în interiorul acesteia.
ing. Ioan Ciobanu
Multumesc pentru raspuns!
Voi verifica daca mai am garantie.
Au trecut 4 luni de la eveniment.
Nu are legatura cu nr de km?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neaprobare plata reparatie misu_flo misu_flo Buna, Anul trecut mi-a fost lovita masina. S-a facut constatarea si s-a aprobat reparatia. Deoarece trebuia lasata masina min 10 zile in service, iar ... (vezi toată discuția)
Care sunt metodele prin care se poate contesta evaluarea făcută de asigurător unei mașini avariate? Cristi2lawyer Cristi2lawyer Buna seara, In urma unui accident cauzat de alt participant la trafic am dus masina intr-un service pentru reconstatare. Constatarea a fost facuta la ... (vezi toată discuția)
Investigatii suplimentare Macom Macom Am fost implicat intr.un accident din vina celui care a dat in mine.am facut amiabila,a venit agentul constatator acasa,masina fiind nedeplasabila si a notat ... (vezi toată discuția)