avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate adriano89

Activitate adriano89

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect ar fi sa preiei imobilul fara vre-un corp de iluminat, si bineinteles nu vor exista probleme la predare. In Germania aceasta procedura este "standard", fiecare chirias isi monteaza ce tip de becuri sau model de lustra doreste.
Buna seara, Anul Nou Fericit! Sunt in urmatoarea situatie: sora mea a venit la mine in Germania in vizita, intr-o seara s-a plictisit si a downloadat ceva filme de pe ceva torrente. Dupa vreo 2 sau 3 saptamani am primit o instiintare de la firma de avocatura Waldorf&Frommer in care mi se aducea la cunostiinta ca am de platit 825 de euro pentru un anume film care l-am avut la sharring. Primul lucru care l-am facuta fost sa merg la o firma de avocatura si sa ii las pe ei sa se ocupe. Au trecut mai bine 4 luni in care tot s-a negociat suma pe care ar tebui sa o platesc, iar acum avocatul mi-a trimis o scrisoare in care scrie ca am de platit 600 de euro ori sa ii actionez in judecata fiind ca nu vor sa accepte mai putin de atat. In perioada cand s-a descarcat filmul am schimbat si providerul de internet si telefonie dar nu cred ca are vreo legatura. Este legal spionarea ip-ului? Plus ca, de unde au reusit sa obtina datele mele? Are rost sa continui sau sa le platesc? La multi ani! Sanatate si toate cele bune.
Buna ziua! problema mea am mai prezentat-o acum cateva luni, dar acum am cateva intrebari diferite.

In data de 18.10.2012 am comdandat un produs de la o firma din Alba Iulia ( eu fiind din Satu Mare), a 2-a zi a ajuns prin curier am semnat pe curierului,( am observat ca pe toata hartia este completata cu creionul si in loc de 18.10.2012 a trecut data de 19.10.2012), adevarata problema a inceput cand am dus piesa la mecanic si a constatat ca nu este potrivita pentru masina mea, nimeni de la firma de mai sus nu a raspuns la telefon in urmatoarele 2 sau 3 zile, alta problema e ca nu am primit nici factura nici garantie. Dupa insistente am cazut de accord sa le trimit produsl inapoi sa mi-l schimbe. Pe site-ul lor scrie clar, citet ca au turbine pentru toate tipurile de masini.

In data de 22.10.2012 am trimis piesa cea noua impreuna cu cea veche de pe masina pentru ca sa poate sa identifice corect si de a nu ne pune in situatia de a tot umbla la firmele de curierat. Coletul a stat la curierat in Alba 3 zile pana au mers sa il ridice si 4 pana sa ma anunte ca nu au ceea ce imi trebuie mie si ca nu mi se ramburseaza nici banii, drept urmare am sa raman cu o piesa de care nu ma pot folosi. Cei de la OPC Satu Mare mi-au zis sa plasez plangerea celor din Alba Iulia, dar totusi sunt prea putine probe. Pana aici am povestit in post-ul trecut.
Dupa o noua discutie telefonica cu inspectorul de la OPC mi-a spus sa scriu urmatoarele intr-un email si sa il trimit lui:

Completare la reclamatia nr.491 din 29/10/2012.
In conformitate cu capitolul 2, articolul 7 din ordonanta 130/2000, va informez ca denunt contractul la distanta privind turbosuflanta incheiat intre parti.

Si mi-a mai zis sa trimit linistit produsul inapoi la firma respectiva, indiferent daca il ridica sau nu eu am sa imi primesc banii si chiar si cei care i-am cheltuit pe curierat.
Dupa alte cateva zile am primit pe email un document word in care se specifica urmatoarele:

Referitor: reclamatia dvs. nr 491/29.10.2011 si 491/13.11.2012

Urmare cercetarilor efectuate la SC ..... Alba Iulia loc Bucerdea
Vinoasa nr ..., va comunicam urmatoarele:

1. Din examinarea documentelor puse la dispozitie de dvs. si din cele puse la dispozitie de operatorul economic se conststa ca acesta din urma nu a respectat prevederile art. 7 al.1 lit. a si lit. b din Ordonanta 130/2000, privind protectia consumatorilor la incheierea si executarea contractelor la distanta.
2. In conformitate cu prevederile aceluias act normativ, s-a dispus masura ca operatorul economic sa va ramburseze sumele de bani aferente contractului in termen de 30 de zile de la data cand dvs. ati denuntat unilateral contractul adica de la data cand dvs. ati returnat produsul la comerciant.


Am sunat in urmatoarele zile sa vad cand si cum urmeaza sa sa imi recuperez banii, pentru ca eu eram plecat din tara, si daca putea sa ridice vre-un membru din familie, si mi-a spus ca cei cei de la firma au contestat si nu imi voi mai primi nimic. si asta a fost..

Nu am avut atunci posibilitati de ai da in judecat, in schimb va cer acum parerea.
Vreau sa ii rezolvam problema in instanta, ce sanse credeti ca am? tinand cont ca nu am un contract semnat, pentru ca am vorbit doar la telefon, nu am factura, garantie, nici macar nu stiu daca produsul este unul original, pentru ca ei asta sustineau, e posibil sa fie pentru alta masina, eu mi-am cumparat intre timp o turbina din demembrari si are acelasi cod cu cea veche de pe masina, iar ceea ce mi-au trimis ei au alt cod, e posibil sa fie pentru alta masina. Am doar email-uri, chitante de la curieri, si o inregistrare audio in care mi se refuza promt returnarea banilor.




Ziceti ca peste 2 saptamani cand expira timpul, firma de recuperari nu va recurge la executare silita? Mai sunt 9400 euro de platit
Buna seara, am luat un credit in 2008 cu ipoteca pe casa, in valoare de 19000 euro, pe 25 de ani, in urma analizelor dosarului si a resturilor procedurilor am ramas cu aproximativ 16.500 euro bani care i-am investit in renovarea casei, respectiv a mansardei, in 2009 facusem o prostie si pur si simplu am uitat de plata unei rate, dupa care plata s-a facut in continuare, dar dupa 3 luni de la acea intamplare am fost somat si am fost plasat la firma de recuperari, care mi-au acordat 2 ani pentru plata creditului(adica tot 19000 euro)
Anul trecut, la terminarea celor 2 ani, ca prin minune am reusit sa dau 10.000 euro in ultima clipa, drept pentru care mi-a fost acordat inca o perioada de 1 an si jumatate, dar care mi s-a spus ca este ultima sansa, dupa care daca nu termin de achitat, atunci raman fara casa.
Azi(15.01.2013), mi-au mai ramas 2 saptamani in care as putea sa achit, inca 9400 euro, dar eu nu dispun decat de maxim 1000 sau2000 de euro.
In ultimi 2 ani am trait in germania, am lucrat prin intermediul unui pfa facut pe numele meu deoarece nu am am primit drept de lucru.
De 2 luni sunt angajata cu acte in regula, realizez un venit lunar de 1100 euro, am un partener de viata, nu suntem casatoriti, a venit acum 25 de ani in germania, si are cetatenie germana, dar in urma unor probleme a renuntat la vechiul loc de munca in decembrie anul trecut si abia acum in ianuarie si-a gasit un angajator, luna viitoare i se va face constract de munca, el primind in continuare pensie.
As dori sa aflu cat mai multe raspunsuri/sfaturi cu rezolvari referitoare la problema mea.
As putea sa mai primesc ceva credit, imrpumuturi rapide? indiferent daca din tara sau strainatate?
Daca cineva dispune de cei 9000 de euro si ar dori sa ma ajute, as putea sa ofer o dobanda la intelegere.
Buna ziua, va rog sa imi dati niste sfaturi privind problema mea..
In data de 18.10.2012 am comdandat un miez de turbina de la o firma din Alba Iulia ( eu fiind din Satu Mare), a 2-a zi a ajuns prin curier am semnat pe curierului, dar abia acum am observat ca pe toata hartia este completata cu creionul si in loc de 19.10.2012 a trecut data de 18.10.2012, adevarata problema a inceput cand am dus piesa la mecanic si a constatat ca nu este potrivita pentru masina mea, nimeni de la firma de mai sus nu a raspuns la telefon in urmatoarele 2 sau 3 zile, alta problema e ca nu am primit nici factura nici garantie in scris.
Dupa ce am reusit sa iau legatura cu ei, nu prea au vrut sa imi schimbe dar nenumarate telefoane date am primit adresa firmei prin mesaj.
In data de 22.10.2012 am trimis piesa cea noua impreuna cu cea veche de pe masina pentru ca sa poate sa identifice corect si de a nu ne pune in situatia de a tot umbla la firmele de curierat. Coletul a stat la curierat in Alba 3 zile pana au mers sa il ridice si 4 pana sa ma anunte ca nu au ceea ce imi trebuie mie si ca nu mi se ramburseaza nici banii, drept urmare am sa raman cu o piesa de care nu ma pot folosi. Cei de la OPC Satu Mare mi-au zis sa plasez plangerea celor din Alba Iulia, dar totusi sunt prea putine probe..Ce se poate face in cazul asta? Va multumesc