avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate borfica

Activitate borfica

Discuție pensia de urmas
Mama mea avea pana luna trecuta pensie de urmas pt un frate de al meu bolnav cu handicap , al carui tutore este.avea decizie defenitiva din 2005 .cineva l a ajutat pe fratiorul meu , care nu stie nici macar sa scrie ,fara stirea ei si a reusit sa faca in asa fel ca el sa incaseze pensia . Este legal sau nu ?
Răspuns la discuția datorii
?cum ei gasesc orice treb sa fie ceva de care sa ma pot lega ca sa pot demonstra ca au gresit in calculul fiselor de intretinere. fara succesiune poate fi vandut? Chiar daca fisele de intretinere sunt supra incarcate cu dobanda la dobanda ? Cum pot opri instituirea privilegiului imobiliar si cum pot opri executarea sii demonstra ca este vorba de un abuz. Asociatia a fost chemata in instanta si nu a putut dovedi ca fisele de intretinere sunt corecte.i s a respins cererea ca fiind perimata. Scuze si va rog sa ma ajutati .nu se poate ca in max 4 ani sa se adune peste 300 mil. Apartamentul nu are apa si caldura
Răspuns la discuția datorii
Deci asociatia poate vinde apartamentul?
Răspuns la discuția datorii
Ceilalti copii nu sunt de acord .mai am 4 copii .pot vinde fara? ei apartamentul
Discuție datorii
Am acumulat o datorie mare la intretinere, am venit de 500 lei, lunar , copil handicapat in intretinere. Dobanzile aplicate de asociatie nu sunt reale , mai nou m au instiintat ca au inceput demersurile la Cadastru pentru nu stiu ce inscriere.mentionez ca nu am succesiune la acest imobil din 1988 cand a decedat sotul .stiu ca trebuie achitata datoria dar nu am cu ce.apartamentul este propietate personala.am mai avut datorii si am achitat mai greu , dar am stins datoria.am cerut fisa cu debitele mele fata de ei si am vazut ca erau aplicate dobanzi lunare mari.ex: luna mai : suma de plata x , dobada y suma plata x+y
luna iunie :suma de plata x+y , dobanda z suma de plata x+y+z ,si tot asa , dobands la dobanda , la dobanda.as vrea si eu sa dau cuiva 100 lei si in cativa ani sa mi de un miliard.poate schematic nu am aratat corect dar mi se pare aiurea ca cineva sa faca camatarie legala si tu ca cetatean sa nu poti face nimic.pot dovedi ca la o instanta , asociatia de propietari i sa respins cererea de recuperare a debitelor ca fiind perimata, neputind dovedi ca fisele cu debite sunt corect intocmite.oricum as vrea sa evit vanzarea apartamentului pentru a nu ramane pe drumuri acest copil cu handicap.
Răspuns la discuția pensie alimentara
Sunt angajat la o firma cu 4 ore ,dar detin si un I.I. dar fara activitate.nu e suspendata activitatea ,am vrut sa las asa pt ca ma costa mai mult sa l inchid.in acest caz mai avand un copil ,cat ar trebui sa platesc pensie alimentara ? Daca nu as lucra ,ar schimba cu ceva lucrurile ?
Am un copil dintr-o relatie caruia ii platesc pensia alimentara calculat la salariul minim pe economie, in prezent sunt cu altcineva si avem impreuna un copil. Cat ar trebui sa platesc acum pensia alimentara pentru primul copil ? Multumesc
Un executor judecatoresc poate sa mi ia din magazin un bun al altei firme ce mi a fost luat in custodie ? Il pot da afara din magazin proprietate ,atunci cand vine cu toata trupa (politie,jandarm ,angajat etc.),sau ce as putea face sa evit asemenea situatii. Mentionez ca initial au venit pt suma datorata unei firme 489 lei ,am achitat o.mi au zis ca e mai bine asa,iar mai apoi m am trezit ca mai treb sa le dau si lor 400 lei ,suma ce nu mi au adus o la cunostinta in nici un fel .
Fratele meu are siel tot o intreprindere individuala .as putea sa I dau lui ii ul meu .sau sa I inchiriez lui sau orice altceva ?
Răspuns la discuția concediu de maternitate
Merci mult
Prietena mea a nascut in august .trebuia sa obtina concediu de maternitate pana la obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului adica 53 de zile .nu am stiut iar dr de familie nu ne a spus nimic .se mai poate face ceva sa recuperam banii pierduti.