Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

Prietena mea a nascut in august .trebuia sa obtina concediu de maternitate pana la obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului adica 53 de zile .nu am stiut iar dr de familie nu ne a spus nimic .se mai poate face ceva sa recuperam banii pierduti.
borfica, utilizator
Din pacate nu cred ca se mai poate face nimic tinand cont ca acum este in CIC
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se poate lua tot dupa nastere adica poate beneficia acum de restul de zile de concediu de maternitate (lauzie) care i-au mai ramas din cele 126.

2. Adica din 126 de zile scade numarul de zile de la nastere si pana acum si pentru ce ramane poate primi certificat de concediu de lauzie.

3. Nu se pot recupera din urma banii pentru zilele de concediu de maternitate de care nu a beneficiat.

4. Daca acum este in CCC nu mai poate sa ia nici o zi de concediu de lauzie.
Merci mult