avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate PavelIonut

Activitate PavelIonut

Buna ziua tuturor!Sora mea dupa un proces de partaj,stresant si extrem de epuizabil a terminat...decizia instantei a fost ca ea sa primeasca un imobil pe care la 'stapanit'fostul sot bine mersi timp de vreo 4-5 ani, cu terenul aferent!...La sosirea executorului judecatoresc,de punere in executare decizia instantei....fostul sot a fost deacord...nu a avut nimic de comentat...el rugand-o pe sora mea sa-i permita sa-si mai lase lucrurile/obiectele(lui)pe proprietatea acum fiind a surorii mele, bineinteles printr-un 'contract'sau cum se numeste de 'custodie'intocmit de catre executor,el obligandu-se ca in termen de 30 de zile sa vina sa isi ia bunurile/lucrurile.Intrebare mea la
D-vs este urmatoarea:Daca in acest termen de 30 de zile fostul sot nu vine sa isi ridice bunurile de pe proprietatea surorii mele,ce se intampla cu aceste bunuri???Va multumesc anticipat!Cu respect!
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata !
Va multumesc doamna Avocat,o seara buna!
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata !
Buna seara care este acest termen de prescriere?
Buna seara !
Am castigat prin sentinta definitiva un proces civil avand ca obiect un litigiu imobiliar(un teren).Partea adversa,a fost obligata sa imi plateasca o suma importanta drept cheltuieli de judecata.Nu mi-a achitat aceasta suma desi a trecut o perioada lunga de la pronuntarea sentintei definitive si irevocabile.Intrebare:Care este termenul legal in care este obligata partea adversa sa imi achite suma respectiva si ce demersuri trebuie facute pentru a o obliga sa respecte termenul respectiv?Va multumesc !
Buna seara! Rog respectuos daca cineva ar putea sa imi raspunda si sa precizeze daca e normal/logic....ca dupa aflarea si postarea acestei decizii pe site-ul unui Tribunal,(in cazul unui partaj)de aprx 3-4 luni,nici pana acum sa nu primesc acasa "acea comunicare"?Pentru a face sau nu apel...Mai ales ca nu au fost modificari fata de decizia Judecatoriei?Mai pe scurt:de ce dureaza asa de mult (aproape 4 luni)sa redactezi o hotarare si sa o trimiti acasa prin posta,cum se procedeza de obicei???Inteleg ca sunt multe procese pe rol si sarmanii nostri magistrati sunt foarte ocupati,dar totusi mi se pare prea de tot sa astept de 4 luni aceasta decizie,inca o data repet,poate imi doresc sa fac apel la recurs si aceasta "intarziere"ma incurca...Ce asi putea face in aceasta situatie,ce ma sfatuiti,cui ma pot adresa,pt a "grabi"un pic lucrurile daca pot sa zic asa,mentionez ca am avocat,dar inainte sa ma adresez lui prefer sa vad daca cineva de aici ma poate ajuta,cu ceva util,in speta o informatie sau ceva ce m-ar putea ajuta.Va multumesc si astept cu respect orice sfat din partea dvs!Ps:Decizia/Hotararea o stiu,dar "hartiile"nu le-am primit acasa,deoarece dupa 15 zile dupa ce le primesc,sper,pot sa nu face apel la recurs...
Va multumesc pt bunavointa si pt sfaturi!
Va multumesc domnule avocat!,mai pe scurt...nu se poate face nimic!
Buna dimineata tuturor!Am o intrebare scurta si la obiect:Cum se pot stabili si daca se pot stabili veniturile unui "samsar"(comerciant de masini),tranzactiile facute de el,veniturile obtinute,prin tranzactionarea masinilor,etc.....unde se pot gasi si cum se poate intra in posesia lor,deoarece ma lupt in instanta cu un astfel de personaj,si de fiecare data este scutit/ajutat?! de platirea taxei de timbru.... si sincer sunt mahnit de cum acesti indivizi(in cazul meu este un personaj ,care ca toti ceilalti colegi ai lui din "breasla"isi afiseaza ostentativ averea,masina...X6,excursii,..."viata buna"intr-un cuvant ,dar ei pe hartie nu au nici un venit...?!) sunt "ajutati" sa faca evaziune fiscala,nefiind platitori de taxe si impozite.... si scutiti de platirea altor,taxe!Mentionez ca acum sunt la Curtea de Apel,am trecut pe la Judecatorie si Tribunal si nu reusesc sa-i dovedesc veniturile si sa demonstrez ca el obtine venituri din aceasta"indeletnicire".Cu respectul cuvenit,astept raspunsurile dumneavoastra.Va multumesc!