avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Activitate fuuuuuu

Activitate fuuuuuu

Buna ziua, am si eu o nelamurire.
Ce pasi necesari trebuie sa fac pentru a modifica (completa) activitatea la sediul social?
Mai precis, codul CAEN 8020 cu activitate la beneficiar trebuie acum sa treaca la sediul social.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua, am mare nevoie de ajutor din partea dvs.

Vreau sa imi infiintez un PFA care sa contina codul CAEN 8020 pentru a ma licentia la politie si a monta sisteme de securitate in apartamente/vile.

Am BAC-ul, sunt student in anul 3 la facultate de inginerie si am absolvit cursul ARTS Tehnician sisteme de securitate pentru care am diploma de la ministerul muncii.

Pe site-ul politiei romane scrie clar si bold-uit ca licentierea firmelor si PFA-urilor se face numai avand codul CAEN 8020.

Am apelat la o firma "specializata" (specializata in luat banii si plimbat hartii, ca de profesionalism nu se pune problema) pentru a-mi infiinta PFA-ul, insa au primit un mare sut in fund de la registrul comertului, cu mesajul "nu se poate cod CAEN 8020 pe PFA".

Cum rezolv si eu problema asta? Ce texte de lege as putea sa le prezint celor de la registrul comertului pentru a le deschide ochii?

Ajutor.
Bună seara,
Am şi eu o problemă cu IFN.

Vreau să-mi fac PFA, apartamentul este luat cu credit, iar IFN îmi cere 500 RON pentru a-mi da aprobare.

Mi se pare mie sau miroase a taxă abuzivă?
Echipamentele sunt montate pe exteriorul vilei sale. Seriile camerelor sunt inscriptionate pe acestea si sunt prezente si in factura.
Eu am achizitionat echipamentele. Factura este pe firma mea, la mine in contabilitate.
Eu trebuia sa i le REFACTUREZ lui la semnarea unui contract, cu un alt pret mai mare, ca la orice vanzare. Cum nu s-a incheiat un contract pana in momentul de fata, bineinteles ca el nu a semnat nicio factura si nu a achitat niciun ban, in schimb beneficiaza de echipamente de 5 luni.

Cum as putea sa-l dau in judecata ca sa am si castig de cauza in situatia data?

Multumesc.
Buna seara, o sa incerc sa explic cat mai detaliat problema in asa fel incat sa incercati sa ma ajutati.

Sunt director al unei firme cu profilul SISTEME DE SECURITATE.
Un "apropiat" al meu si-a construit o mare vila si a dorit un sistem de supraveghere video foarte hightech, costul acestuia ridicandu-se undeva la 4000 de euro.
Fiind "prieteni" eu i-am achizitionat in avans echipamentele (cei 4000 de euro) si i le-am pus pe pozitie, urmand sa semnam contractul ulterior.
I-au fost detaliate preturile si a acceptat (din pacate nu in scris).
Din pacate lucrarea nu a putut fi dusa la bun sfarsit din cauza ca ba era plecat din tara, ba noi eram prinsi cu alte lucrari, mult mai mari si mai importante.

Acum, dupa ce au trecut 5 luni, el doreste sa-mi plateasca mie echipamentele la un pret gasit de el la un anume "dealer". Bineinteles cu cca. 25-30% mai mici decat pretul meu de ACHIZITIE.

Eu i-am propus sa isi cumpere echipamentele la pretul gasit de el si sa mi le dea mie in schimbul celor deja instalate, pentru ca eu nu am la ce sa mai folosesc acele echipamente, desfacute si tinute afara (camere de exterior), dar el refuza.

Cum imi pot recupera banii pe echipamentele achizitionate de mine cu FACTURA de la el fara un contract incheiat?

Ajutor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat timp nu se poate ingriji singura, nu cred ca are vreo optiune.
Noi o sa o ducem. Daca nu-i place, sa se adreseze oricarei instante vrea ea.

Eu daca imi iau mana de pe ea ce se intampla? Probabil moare singura in casa, in alt oras.
Cred ca trebuie sa ne mai ghidam si dupa bunul simt, nu dupa niste legi scrise cu piciorul acum 50 de ani.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tocmai m-am intors de la caminul cu pricina si se pare ca nu este nevoie de acordul ei. Foarte multa lume de acolo a fost internata in acest fel.
Se face un contract intre mama mea si camin, bunica se duce acolo si ei au grija de ea.

Daca nu se poate ingriji singura, nu este nevoie de acordul ei.

Multumesc.
Buna ziua, bunica mea a suferit in vara asta de mai multe afectiuni acute si a stat mai multe luni internata intr-un spital, timp in care nu a vrut deloc sa se miste, iar muschii i s-au atrofiat si acum nu face niciun efort sa-si revina si de altfel, nici nu cred ca isi mai poate reveni.
Este activa mintal, insa in rest e ca o leguma. Trebuie hranita in gura, are scutece si trebuie schimbata samd.

Ea este din Targoviste, iar noi suntem din Bucuresti si efectiv nu mai avem bani si timp sa ajungem mereu acolo ca sa-i ducem mancare si sa o platim pe femeia care sta cu ea si care cere din ce in ce mai multi bani pentru ca stie ca nu avem alte optiuni.

Ea refuza sa plece din casa, a spus "ies doar in sicriu in casa mea", insa sarada asta nu mai poate continua.

Vreau sa o internez la un camin de batrani PRIVAT, in Pipera, costul fiind ~2000 RON lunar, bani care vor proveni din pensia ei + ajutor de la noi.
In momentul de fata costa doar femeia care o ingrijeste 1600 RON, fara medicamente, scutece, mancare, motorina consumata dus-intors, cheltuieli cu apartamentul (mai ales ca vine si iarna). Se cheltuie cu ea in momentul de fata cca. 3500 RON lunar.

Am cum sa o internez impotriva vointei avand in vedere ca nu se poate ingriji singura? Daca femeia refuza sa mai vina iar noi suntem la Bucuresti, ea poate muri singura in casa.

Ajutor.

Multumesc anticipat.