avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate caut_raspuns

Activitate caut_raspuns

Buna ziua!
Sunt in ccc, iar in perioada urmatoare ma voi inregistra la primarie in Elvetia cu resedinta (sotul lucreaza acolo, cetatean roman). Domiciliul il voi avea in continuare in Romania, voi locui in ambele tari, nu lucrez.
In conditiile acestea mi se suspenda indemnizatia? Cei de la primarie din Elvetia vor informa primaria din Romania? Cum se procedeaza in cazul resedintei secundare?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie si as avea nevoie de ajutor specializat:
Sunt angajata in Romania, momentan contractul este suspendat pentru ca sunt in CCC (concediu crestere copil), deci beneficiez de indemnizatie de la stat.
Urmeaza sa plec din tara, in Elvetia. Nu voi lucra in strainatate, doar sotul, eu ma ocup exclusiv de copil (sub 2 ani).
De aici si problema:
1. Inteleg ca mi se va opri indemnizatia din Romania daca ma inregistrez la primarie in Elvetia (resedinta)?
2. Exista varianta sa nu mi se opreasca indemnizatia? Domiciliu secundar? Rezidenta fiscala in Romania? Etc?
3. Daca ma duc la primarie in Romania sa imi opresc indemnizatia, deci ies din CCC, ce se intampla cu contractul meu de munca din Romania (care e suspendat pe perioada CCC)? Ce trebuie sa fac? Sa imi dau demisia?
As vrea sa imi pastrez locul de munca cel putin pana la termenul legal pentru eventualitatea intoarcerii in tara.

Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns. Dvs imi puteti trimite (fie in privat, fie prin raspuns aici) o oferta pentru redactarea unui contact de prestari servicii?
Precizez ca ma intereseaza un pret cat mai mic, fara sa fac rabat de la corectitudinea redactarii unui astfel de contract, care are rolul de a reglementa in scris termenii unui parteneriat (prestator-beneficiar), dar si de a ma proteja de diferite situatii neplacute in care cealalta parte nu vrea sa isi respecte obligatiile sau isi asuma si alte drepturi nestabilite prin contract etc. Am nevoie de cineva care sa ma ghideze corect din punct de vedere al legislatiei in vigoare. Va multumesc.
Buna ziua,

Am rugamintea daca se poate sa imi mentionati care ar fi onorariul unui avocat pentru redactarea unui contract de prestari servicii.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cod CAEN 7312 - clarificare
Va multumesc!
Toate cele bune!
Răspuns la discuția Cod CAEN 7312 - clarificare
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns!
Am vazut aceste explicatii, dar in niciuna dintre cele doua clase CAEN nu este prezentata explicit situatia de care va spuneam. Prin urmare, nu stiu daca este suficient sa trec una dintre cele doua, si care ar fi mai portivita, sau daca am nevoie de ambele coduri, unul ca obiect principal si celalalt ca obiect secundar.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!
Răspuns la discuția Cod CAEN 7312 - clarificare
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns!
Daca las ca obiect principal de activitate 7312 (reprezentare media) si activez ca obiect secundar 7311 (activitati ale agentiilor de publicitate) este mai potrivit? sau sa pun doar obiect principal 7311 si nu mai am nevoie de alt CAEN? Va multumesc!
Buna ziua,
Pot presta servicii de vanzare a 'produselor'/ serviciilor unei agentii de publicitate - in baza unui contract de comisionat - daca obiectul meu principal de activitate este 7312 (servicii de reprezentare media)? sau este necesar 7311 (activitati ale agentiilor de publicitate)? Mentionez ca este vorba de un SRL.
Va multumesc pentru un raspuns!
Toate cele bune
Buna ziua,
Doresc sa infiintez un srl - asociat unic- dar nu imi este foarte clar daca pot opta pentru impozitul pe microintreprindere de 3% din venit daca am activitatea principala cod caen 7311 activitati ale agentiilor de publicitate.
Problema este ca nu inteleg daca criteriul de a nu desfasura activitati de consultanta si management include si caen 7311.
Nu sunt si nici nu am mai fost asociat intr-o alta societate, as vrea insa sa-mi deschid o afacere si sa stiu daca pot opta pt impozitul pe venit.
Multumesc!