avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1759 soluții astăzi
Forum Activitate orosionnic

Activitate orosionnic

buna ziua in conformitate cu noua lege a restituirilor imobiliare in natura este legal sa cumperi de la fosti propietari dreptul succesoral? va multumesc
am postat in urma cu doua saptamani intrebarea daca se poate cumpara dreptul succesoral si nu sunt lamurit daca se poate cumpara sau nu?
Răspuns la discuția cumparare drept succesoral
orosionnic a scris:

buna ziua se face referire despre retrocedarea unei case pe lege 10 cererea fiind facuta la primaria respectiva si avind dosarul complect din punct de vedere juridic,primaria urmand sa puna in posesie cu casa familia petenta. eu pot sa cumpar dreptul succesoral familiei de mai sus iar primaria sa ma puna pe mine in posesie? sunt interesat deoarece locuiesc in aceasta casa si asi dori sa stiu daca este legal aceasta tranzactie si care este legea prin care pot sa cumpar dreptul succesoral. va multumesc


Buna seara întrebarea este daca se poate cumpara dreptul succesorul?
buna ziua se face referire despre retrocedarea unei case pe lege 10 cererea fiind facuta la primaria respectiva si avind dosarul complect din punct de vedere juridic,primaria urmand sa puna in posesie cu casa familia petenta. eu pot sa cumpar dreptul succesoral familiei de mai sus iar primaria sa ma puna pe mine in posesie? sunt interesat deoarece locuiesc in aceasta casa si asi dori sa stiu daca este legal aceasta tranzactie si care este legea prin care pot sa cumpar dreptul succesoral. va multumesc
Răspuns la discuția Renunþare la recurs
partile adverse nu mai sunt in termen si nu au depus nimic si asi dori sa stiu daca exista posibilitatea de a renunta si eu la recursul depus de mine sa nu mai imi dea termen si sa se ajunga la instanta? sau sa il retrag ? va multumesc
buna seara am depus cerere pt recurs care sa si inregistrat dar partile adverse nu au depus nimic si in aceasta situatie asi dori sa renunt la recurs cum sa procedez? si daca renunt la recusul acesta care sa inregistrat se mai ajunge in insanta?
Răspuns la discuția competenta
da ptr ca sa disjuns din procesul penal latura civila si sa judecat in civil in loc sa se judece tot in penal pronuntanduse in acest caz la judecatorie,ce se va intimpla mai departe aceasta este intrebarea??????????/
Răspuns la discuția competenta
Notă (judecător Mihaela Vasiescu): Într-adevăr. judecata acţiunii civile, după disjungerea ei de acţiunea penală, este guvernată de regulile procedurii penale şi nu de ale procedurii civile, întrucât legea procesual penală prevede expres cazurile în care acţiunea civilă se exercită în faţa instanţei civile, după dispoziţiile procesual penale civile, or situaţia analizată nu se încadrează între aceste cazuri. Astfel, judecata acţiunii civile va avea loc potrivit dispoziţiilor cuprinse în Partea specială, Titlul II al Codului de procedură penală cu referire la prevederile pertinente ale Părţii generale a aceluiaşi cod, şi nu după dispoziţiile Codului de procedură civilă. În acest sens, cu titlu particular, prezenţa procurorului la judecată este obligatorie, în cazurile prevăzute de art. 315 C. proc. pen., obligatorie este şi prezenţa la judecată a inculpatului aflat în stare de deţinere, cum obligatorie este şi asistenţa lui juridică în cazurile prevăzute de art. 171 C. proc. pen. Totodată, părţile păstrează calitatea de inculpaţi, părţi civile, părţi responsabile civilmente şi nu o dobândesc pe aceea de reclamanţi sau pârâţi, iar hotărârea prin care se soluţionează latura civilă a procesului este supusă căilor de atac, titularilor şi termenelor de exercitare a acestora, aşa cum sunt prevăzute de C. proc. pen. intrebare: buna seara va rog sa ma lamuriti daca cumva acesta nota face referire sau nu la cazul prezentat mai sus? va multumesc
Răspuns la discuția competenta
,,Procedând la disjungerea laturii civile de latura penală, cauza se judecă tot după procedura penală, părţile având calitatea de inculpaţi, părţi civile, părţi responsabile civilmente, etc. şi nu de reclamanţi sau pârâţi aşa cum a reţinut instanţa de judecată.

Prin urmare, având în vedere că instanţa de fond nu a respectat dispoziţiile Codului de procedură penală la soluţionarea cauzei disjunse, respectiv a lipsit procurorul, hotărârea atacată este lovită de nulitate absolută.,, Aceasta hotarare am gasito pe un forum si asi avea rugamintea sa ma clarific daca si procesul prezentat mai sus se incadreaza in aceeasi situatie? va multumesc.


Răspuns la discuția competenta
Potrivit art.315 alin.1 C. proc. pen. procurorul este obligat să participe la şedinţele de judecată ale judecătoriilor, în cauzele în care instanţa de judecată a fost sesizată prin rechizitoriu, în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii de 3 ani sau mai mare ori în cauzele în care unul dintre inculpaţi se află în stare de detenţie sau în vreuna dintre situaţiile prevăzute în art. 171 alin. 2, precum şi în cazul în care se dispune înlocuirea pedepsei amenzii cu cea a închisorii.

Conform art.197 alin. 2 C. pen., este sancţionată cu nulitatea dispoziţiile relative la participarea procurorului, nulitate care nu poate fi înlăturară în niciun fel şi care poate fi invocată în orice stare a procesului şi se ia în considerare chiar din oficiu.


intrebare_ aceste articole se refera la speta care am prezentat-o mai sus ?sau nu face obiectul ei?