avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate caminick

Activitate caminick

Buna ziua. In cazul in care se solicita revizuirea unui certificat handicap eliberat in luna februarie (handicap mediu) deoarece persoana cu handicap a suferit o operatie si este imobilizata la pat ( in luna iunie) mai sunt valabile referatele de specialitate depuse in luna ianuarie avand in vedere starea de urgenta si starea de alerta? Imi poate spune cineva daca sunt valabile, iar daca sunt vreau o baza legala deoarece cei de la Comisia de handicap Arges imi cer un nou referat de la medicul oncolog, eu depunand unul in luan ianuarie si acum pentru revizuire am mai depus un referat medical de la medicul ortoped. Astept raspuns daca se poate de adresa camelia.varzaru@yahoo.com
Buna ziua. Eu sunt consilier asistent I gradatia 5 salariu 1553.
Au calculat salariul la un presupus salariu din 2009 - 934 care include si sporul de vechime. La acest salariu s-au aplicat majorarile cu 10%, 12% si 20% si acum a ajuns la 1553. (nu este normal mai ales ca la noi sunt personae angajate anul acesta pe functia de consilier debutant si au salariul tot cat mine care am peste 23 ani vechime.
Acceasi problema o am si eu. Sunt consilier asistent I gradatia 5 si salariul este cel ca al celor nou angajati in unitate 1553 la care se adauga spor conditii 191 lei .La resuse umane mi-au spus ca vechimea este bagata in salariu de incadrare raportat la anul 2009. Nu mi se pare normal ca sporul de vechime sa nu se calculeze la salariul de baza actual. Am scris la alte primarii si am cerut sa mi se spuna salariul pentru postul de consilier gradatia I si gradatia 5- cei care au raspuns au dat salarii diferite pentru aceste gradatii- diferenta de aproape 3oo lei. Eu cred ca trebuie sa ne obtinem gradatia de vechime in instanta.
Multumesc
Multumesc. Incepand cu 01.02.2017 am salariul de baza 1553 la care se adauga 163 spor conditii deosebite . Din ce spuneti d-voastra mie nu mi se da gradatia pentru vechime?
La ce salariu se acorda sporul pentru conditii deosebite-la cel din 2009 sau la salariul actual? Care ar trebui sa fie salariul actual pentru consilier asistent gradatia 5 clasa salarizare 36?
Am incadrarea consilier relatii cu publicul iar la firma sotului responsabil calitate. Sunt in incompatibilitate?- Funcţia din sectorul privat nu este în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public.
Multumesc
Am intrebat deoarece dl. de la resurse umane a spus ca nu beneficiez decat de marirea de 20% deoarece am peste salariul minim 1250 . ( cu 49 lei peste)
Asta ar insemna ca nu beneficiez de o marire de 20% daca salariul minim va fi de 1450. Mentionez ca sunt consilier asistent cu 25 ani vechime in munca .
Am inteles ca vor creste salariile in administratia publica locala. Daca eu am 1294 salariu de baza, cresterea de 20% se aplica la acest salariu sau la 1450 cat va fi salariul minim de la 01.02.2017?
(Logic ar fi ca mai intai sa creasca la 1450 lei si apoi sa fie marire de salariu.)