Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ref spor conditii functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ref spor conditii functionar public

La ce salariu se acorda sporul pentru conditii deosebite-la cel din 2009 sau la salariul actual? Care ar trebui sa fie salariul actual pentru consilier asistent gradatia 5 clasa salarizare 36?
caminick, utilizator
Se acorda la salariul de incadrare din 2009 si formeaza, impreuna cu acesta, salariul de baza, care urmeaza a suporta toate modificarile salariale din 2010 si pana in prezent. La suma rezultata se aplica gradatia de vechime. Dupa data de 01.02.2017 ar trebui sa aveti un salariu de baza de 1553, la care se adauga 349 lei gradatia 5 vechime; salariu brut 1902 lei.
Multumesc. Incepand cu 01.02.2017 am salariul de baza 1553 la care se adauga 163 spor conditii deosebite . Din ce spuneti d-voastra mie nu mi se da gradatia pentru vechime?
Pai cam asa reiese din calculul prezentat. Daca va spun cumva cei de la resurse umane ca gradatia de vechime este introdusa in salariul de baza, comunicati-le ca acest lucru nu este adevarat, conform prevederilor art. 5 din OUG 57/2015 coroborat cu art. 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016.
Multumesc