avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ref spor conditii functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ref spor conditii functionar public

La ce salariu se acorda sporul pentru conditii deosebite-la cel din 2009 sau la salariul actual? Care ar trebui sa fie salariul actual pentru consilier asistent gradatia 5 clasa salarizare 36?
Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2017
caminick, utilizator
Cel mai recent răspuns: caminick , utilizator 07:18, 13 Februarie 2017
Se acorda la salariul de incadrare din 2009 si formeaza, impreuna cu acesta, salariul de baza, care urmeaza a suporta toate modificarile salariale din 2010 si pana in prezent. La suma rezultata se aplica gradatia de vechime. Dupa data de 01.02.2017 ar trebui sa aveti un salariu de baza de 1553, la care se adauga 349 lei gradatia 5 vechime; salariu brut 1902 lei.
Multumesc. Incepand cu 01.02.2017 am salariul de baza 1553 la care se adauga 163 spor conditii deosebite . Din ce spuneti d-voastra mie nu mi se da gradatia pentru vechime?
Pai cam asa reiese din calculul prezentat. Daca va spun cumva cei de la resurse umane ca gradatia de vechime este introdusa in salariul de baza, comunicati-le ca acest lucru nu este adevarat, conform prevederilor art. 5 din OUG 57/2015 coroborat cu art. 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: drepturi salariale mihaelaberceanu mihaelaberceanu Buna ziua, In luna noiembrie 2016 am participat la concurs pentru functia publica de executie inspector clasa I, grad profesional asistent (conditie ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime miha18 miha18 Buna ziua. Suntem o institutie publica . In prezent, prin aplicarea Legii cadru 284/2010, in salariul de baza este inclus si sporul de vechime. Avand in ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu Jiglau Jiglau Buna ziua! Lucrez la o primarie dintr-o comuna, pe postul de inspector principal, clasa 1, gradatia 3, clasa salarizare 40, coeficient de ierarhizare 2,75. Mi ... (vezi toată discuția)