avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate Danbossu

Activitate Danbossu

Buna seara. Ce documente (acte) trebuie sa elibereze angajatorul la desfacerea C.I.M. cu art. 61 lit.d pentru a benefiacia de somaj.
Si daca administratorul firmei nu doreste acest lucru?
Buna ziua. Am primit o adresa in care specifica ca desfacerea C.I.M. se face cu Art.61 lit. d. Se poate deface C.I.M. fara acordarea somajului.
Daca im c.i.m. nu este specificat nimic cu privire la cum se lucreaza si cum se plateste preavizul, poate pleca dupa 4 ore de lucru?
Cum se platesc cele 20 zile de preaviz, avand in vedere ca 4 ore se lucreaza si 4 ore angajatul isi cauta alt loc de munca?
Buna ziua. As dori sa stiu daca este legal sa primesti o notifacare de preaviz in data de 04.07.2016 dar sa isi faca efectul cu 01.07.2016
Buna seara, sotia mea are liceul economic, calificare lucrator comecial si vechime 25 ani in comert. la ce salariu ar trebui sa fie incadrata?
Buna ziua, sotia mea a fost internata si operata (18.11.2013-25.11.2013), la externare a primit 21 zile (26.11.2013-16.12.2013) concediu medical din spital. Cate zile de concediu medical poate primi de la medicul de familie in continuare celui anterior?
Cum se calculeaza contributia la pensii pentru PFA?
Sunt PFA, (sofer taxi) am fost operat hernie discala L5-S1. Daca pot beneficia de concediu medical, platesc cas si daca aceasta boala este incadrata la boli profesionale?