avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate abcbubu24

Activitate abcbubu24

Discuție Gradinita
Buna ziua,

Am o mica nelamurire privind drepturile mele ca angajat.

Am un copil mic in varsta de 3 ani si jumatate pe care l-am dat la gradinita.

Intrebarea mea este: Exista vre-o lege prin care angajatorul meu este obligat sa imi accepte alt program,ca sa pot duce/lua copilul de la gradinita?

Gradtinita are program 8:00 - 17:00,eu am programul la fel si nu ma incadrez cu sotia sa duc copilul la gradinita sau sa il iau.

Programul intreprinderii este 06:00-22:00 (3 schimburi).

Cum procedez in caz ca exista vre-o lege?

Multumesc frumos.
Buna ziua,

Mama mea a murit acum 5 luni si am gasit in usa ei o sesizare de plata de la o banca.

Am luat legatura cu dumnealor si mi-au spus ca avea o asigurare de viata dar numai ca,cu 3-4 luni inainte sa moara nu isi mai platise ratele si nu este valabila acea asigurare.

Ce pot sa fac in cazul acesta deoarece eu nu am bani nici sa fac succesiunea,dar sa mai platesc banca (este vorba de 20000 RON).

Daca ea(mama) cand a facut acel imprumut nu a garantat cu casa are voie Banca sa execute bunurile ei,sau sa ma execute pe mine ca singur mostenitor? (bunurile ei fiind o garsoniera)

Va multumesc.
Răspuns la discuția Real vs Auchan
Deci in concluzie tot ca angajatorul facem,ca sa nu ne sanctioneze si sa ne dea afara.

Mi s-a spus ca daca nu sunt de accord cu mutatul meu ca imi gasesc ei "nod in papura" si .....cum eu lucrez de 5 ani pot sa fiu tras la raspundere.

Orice sanctiune a mea "care nu exista" ar trebui sa contina si o nota explicativa a mea nu??

Poate sa imi zica ca acum 5 ani am gresit o data de expirare a unui produs si sa ma sanctioneze?

Si daca as da o nota explicativa,trebuie data cu ziua in curs nu??Deoarece ei ar vrea cu o data de acum 5 ani.
Răspuns la discuția Real vs Auchan
OK,va multumesc frumos si sper sa ma ajutati in continuare privind la perioada aceasta de tranzitie real vs auchan,deoarece...multi nu ne stim drepturile si marii angajatori abuzeaza de acest fapt.

Sanatate si sa ne auzim cu bine.

Va multumesc
Răspuns la discuția Real vs Auchan
Da,la noi se practica......"scapa de 2 oameni" si acei 2 oameni sunt mutati fara voia lor la magazin pe alt salariu.

In concluzie daca nu este de accord si nu semneaza nici un act,nu ar avea cum sa ii mute?

Sau legea ajuta angajatorul?....ex: de maine sa iti cauti in alta parte ca nu mai avem nevoie de serviciile tale.
Răspuns la discuția Real vs Auchan
Va multumesc,dar....eu sunt la platforma care livreaza in toata tara pt real si avem un departament calitativ,adica verifica calitatea si corectitudinea marfii.

Sefa ne-a spus ca in doua saptamani o sa mute 2 din 4 oameni pe magazin, si de la un salariu de 1500 ron o sa ajungem la 900 ron.

Este corect ce se intampla,au acest drept de a muta oamenii fara nici o abatere disciplinara si au dreptul de ai micsora salariul?

Va multumesc,dar sunt din ce in ce mai ingrijorat.

Discuție Real vs Auchan
Buna ziua,

Sunt un angajat real care a fost preluat de Auchan.
Din 2013 Auchan preia real-ul si nu stiu care ar fi siguranta mea ca o sa mai lucrez in continuare.
Trebuie sa semnez vre-un act cu Auchan?Ma preia cu perioada nedeterminata sau au dreptul sa imi faca contract determinat?
In cazul care imi spune sa imi caut in alt loc,si eu nu am nici o abatere,nici o sanctiune ce pot sa fac.

Va multumesc mult de tot
Am inteles.
Dar si cu executarea lui din imobil nu pot sa desfiintez acel act de uzufruct?
Cand au facut acel act au fost niste cauze si anume sa aibe grija de ea etc.
El nu a avut grija de ea,nu a adus nici un ban pentru procurarea medicamentelor,nici a datoriilor (lumina,apa gaze etc).
Nu as putea sa il desfiintez actul acela ca nu si-a respectat clauzele din contract?

Multumesc.
Buna ziua,

Am o problema de familie.

In urma cu 2 ani mama a fost otravita cu zinc de o colega de munca.
Ea se simtea din ce in ce mai rau si a facut o conventie si i-a facut tatalui meu un act de uzufruct viager.
Mama mea si tatal meu nu sunt casatoriti legal.
Eu in perioada aceea nu vorbeam cu ea si nu am stiut de nimica.
Dupa conventia aceasta aprilie-mai 2010 tata nu s-a mai dus la munca si avea pretentii din ce in ce mai mari la mama si anume sa ii cumpere bautura,tigari,mancare,haine etc.
Mama nu a putut sa i le indeplineasca si a fost batuta (august 2010)
Are act medico legal.
Pe 19 octombrie 2011 a fost diagnosticata cu cancer cu metastaze,iar eu am fost singurul ei ajutor,deoarece tatal meu nu a mai vrut sa aibe de aface cu ea,doar ii facea sicane (ii taia lumina,ii baga scobitori in yala de la usa etc).
In data de 18-octombrie-2012 mama a decedat.
Mama fusese la judecatorie si a inaintat o evacuare pe numele tatalui.
Sentinta a venit de evacuare,dar nu stiu daca este definitiva si irevocabila.
Toata treaba este daca pot cu ajutorul acelei evacuari sa desfiintez acea conventie de uzufruct viager,deoarece tatal este betiv,munceste ca paznic pe 600 ron la negru si cand vine acasa face scandal,sparge in casa,etc.
Este vorba de o garsoniera,iar eu nu pot sta acolo deoarece am sotie si cupil de 2 ani,si as dori sa o vand sa pot cumpara ceva mai mare.

Multumesc mult.