Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Desfiintare act cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Desfiintare act cu uzufruct viager

Buna ziua,

Am o problema de familie.

In urma cu 2 ani mama a fost otravita cu zinc de o colega de munca.
Ea se simtea din ce in ce mai rau si a facut o conventie si i-a facut tatalui meu un act de uzufruct viager.
Mama mea si tatal meu nu sunt casatoriti legal.
Eu in perioada aceea nu vorbeam cu ea si nu am stiut de nimica.
Dupa conventia aceasta aprilie-mai 2010 tata nu s-a mai dus la munca si avea pretentii din ce in ce mai mari la mama si anume sa ii cumpere bautura,tigari,mancare,haine etc.
Mama nu a putut sa i le indeplineasca si a fost batuta (august 2010)
Are act medico legal.
Pe 19 octombrie 2011 a fost diagnosticata cu cancer cu metastaze,iar eu am fost singurul ei ajutor,deoarece tatal meu nu a mai vrut sa aibe de aface cu ea,doar ii facea sicane (ii taia lumina,ii baga scobitori in yala de la usa etc).
In data de 18-octombrie-2012 mama a decedat.
Mama fusese la judecatorie si a inaintat o evacuare pe numele tatalui.
Sentinta a venit de evacuare,dar nu stiu daca este definitiva si irevocabila.
Toata treaba este daca pot cu ajutorul acelei evacuari sa desfiintez acea conventie de uzufruct viager,deoarece tatal este betiv,munceste ca paznic pe 600 ron la negru si cand vine acasa face scandal,sparge in casa,etc.
Este vorba de o garsoniera,iar eu nu pot sta acolo deoarece am sotie si cupil de 2 ani,si as dori sa o vand sa pot cumpara ceva mai mare.

Multumesc mult.
Dacă am înţeles bine, tatăl este titularul dreptului de uzufruct iar dumneavoastră aţi moştenit nuda proprietate.

Dreptul de uzufruct îi conferă tatălui dreptul de a stăpîni imobilul, de a-l închiria şi de a culege chiria. Dumneavoastră, practic, nu aveţi dreptul de a locui acolo decît cu acordul lui.

Ca nud proprietar, trebuie să respectaţi dreptul tatălui dumneavoastră. Dar, dacă aduce degradări imobilului sau dacă îl foloseşte într-un alt scop decît destinaţia sa, puteţi să vă adresaţi instanţei în temeiul art.747 C.civil
Am inteles.
Dar si cu executarea lui din imobil nu pot sa desfiintez acel act de uzufruct?
Cand au facut acel act au fost niste cauze si anume sa aibe grija de ea etc.
El nu a avut grija de ea,nu a adus nici un ban pentru procurarea medicamentelor,nici a datoriilor (lumina,apa gaze etc).
Nu as putea sa il desfiintez actul acela ca nu si-a respectat clauzele din contract?

Multumesc.