avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate prodyoana

Activitate prodyoana

Doresc sa infiintez un ONG cu mai multe obiecte de activitate de exemplu :

-cultura
-protectia mediului
-turism
-asistenta sociala
-educatie si formare profesionala
-tineret
-sport.
Vreau sa stiu daca este posibil sau daca este limitat numarul domeniilor de activitate .
Am pierdut in data de 15 oct,atunci a fost pronuntatrea la judecatorie o contestatie la executare cu finantele.
Pana cand se poate face recurs in 15 zile de la pronuntare sau de la comunicarea hotararii {cand primesc eu sentinta acasa} ,finantele nici macar nu au depus intampinare
Unde se depune recursul la judecatorie sau la tribunal???
Ultima scrisoare primita 22 martie 2006 , in rest telefoane si sms-uri .
Daca o firma de recuperare debite iti trimite scrisori fara confirmare de primire sau obositoarele telefoane inseamna ca isi fac procedura corect iar prescrierea debitului incepe de la data ultimei din cele doua metode invocate sau numai daca te da la judecatorie pt executare in decursul celor trei ani antunci incep iarasi cei trei ani.
Am un debit din 2003 de la un telefon si au inceput din nou cu telefoane , iar .mai demult primeam scrisori si imi afisau sa ii contactez.Ma tot suna sa ma intalnesc cu un reprezentant si sa semnez contract de reesalonare a platilor ,eu nici nu vreau sa aud de asa ceva.
Care este procedura corecta
La ce va referiti cand spuneti demersuri telefoane si scrisorile fara confirmare de primire sau deschiderea procedurii in instanta pentru executare a debitorului
Răspuns la discuția Lipsa hartii topografice
Din pacate cineva care are teren acolo ma invitat sa i-au teren acolo nici dansa nu are acte pe teren la primarie plateste impozit pe 5 ari iar acum am chemat topograful si are 43de ari pe care ii foloseste vrea si dansa sa rezolve situatia dar harta pt identificare topo nu exista am cautat si la ocolul silvic zice ca nu este zona de amenajament silvic intre teren si padure fiind despartiti de un drum forestier.
La notar m-ia zis sa vad daca nu este in domeniul privat al statului sa il pot lua de la primarie din pacate fara nr topo nu pot identifica nimic ,,sa il declar la primarie sa deschida rol fiscal imi cere act de provenienta a terenului.
Nu sti cum sa mai procedez



Cu multumiri Ioana
Daca un teren pe care doresc sa il cumpar pe un deal dupa spusele topografului nu are harta topo si nu pot identifica nr topo ce este de facut . Terenul este nefolosit este ca o padure virgina .
Nu stie nimeni in zona a cui este si unde sunt vecini care lucreaza terenul nu au nici dansii acte nici macar nu este declarat la primarie.
Răspuns la discuția Intabulare teren
in bihor este terenul din pacate terenul nu este declarat la primarie de catre detinatori sa nu plateasca impozit .Pe vremuri aceste terenuri nu au fost in CAP am intrebat si la notariat daca au fost facute ceva tranzactii sau succesiuni cu terenuri din zona nimic.Topograful a zis ca terenul este in extravilan si nu sunt harti la cf fiindca pentruacea zona terenul nu a starnit destil interes
Doresc sa cumpar un teren pe un deal ,am dus expertul topograf sa identifice terenul si proprietarii ,din pacate harta la cadastru pentru aceasta zona nu exista si nu poate identifica nr topo pentru intreaga zona .Cei care folosesc terenuri in aceasta zona nu detin acte de proprietate au terenurile lasate din neam in neam sau de la cunoscuti la primarie nu platesc impozit . Terenul este liber fiindca unde este ocupat exista vii sau livada dar aici este ca o padure virgina ,cei pe care i-am intrebat cum au dobandit terenul au zis ca l-au ocupat efectiv sau de la rudenii si cunoscuti.
Ce sa fac??? sa ocup si eu terenul sau sa il declar la primarie dar acolo imi cer act de proprietate , contr de v-c sau certif de mostenitor.
Astept solutii pentru a intra in legalitate.