avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Geo_MVG

Activitate Geo_MVG

are voie politia locala sa amendeze pe cei care calca pe spatiile verzi si care este legea care interzice acest lucru?
Azi am fost cu masina la un service pentru a-mi schimba anvelopele de vara cu cele de iarna.Dupa ce am asteptat aproape doua ore sa-mi vina randul (desi pe pliant scria ca nu se fac programari tot apareau altii si intrau direct pe motiv ca sunt programati ),imi schimba anvelopele si la montarea ultimei roti scapa masina de pe cric si imi indoaie pragul sub usa din stanga spate a masinii pe o bucata de 15 cm dupa care imi reproseaza tot mie ca este veche masina si de aia s-a indoit (este vb de un Renault laguna din 2000 intr-o stare impecabila rulata putin in tara)Patronul a venit a vazut la certat pe muncitor mi-a cerut nr de tel si a spus ca ma suna sa rezolvam insa nu cred ca o va face ,ce trebuie sa fac sau cui sa ma adresez in caz ca nu o sa rezolv nimic cu el?
Sunt la Orange cu trei numere de telefon (doua ale parintilor de cate 5 euro/luna fiecare si unul al meu de 9 euro/luna.toate pe numele meu),fiecare abonament este separat doar ca imi vin pe aceiasi factura.Pe cele doua de cate 5 euro le-am facut de un an si am primit doua telefoane datorita punctelor tankyou acumulate in urma platii facturilor la abonamentul meu pe care il am de 10 ani la ei.In aceasta vara m-au sunat si am fost de acord sa-mi prelungesc contractul meu cel cu 9 euro pe inca doi ani si sa trec la unul de 10 euro putin mai avantajos.Desi in primele 14 zile cat aveam dreptul nu am renuntat la oferta acum as dorii sa renunt la abonamentul meu de 10 euro deoarece am vazut ca cei care vin in retea ca abonati noi au oferte mult mai bune decat oferta mea cu toate ca sunt la ei de atatia ani.
Pot renunta acum la abonament tinand cont ca nu am primit niciun telefon sau altceva gratis de la ei?
Acum cateva zile am fost cu familia la o plimbare si sa culegem ciuperci de pe un camp in apropierea unei paduri.La intoarcere am scurtat drumul trecand prin padure pe o distanta de 500 m,iar la iesire ne-am intalnit cu o persoana care a inceput sa ne ameninte ca ne da amenzi pentru ca nu avem ce cauta in padure,desi nu ne-a aratat nicio legitimatie,nu sa prezentat a inceput cu vorbe urate etc.M-am interesat de persoana respectiva si am aflat chiar de la paznicul de vanatoare din acel fond ca ar fi padurarul care raspunde de taierile de lemn din padure.Va intreb acum daca este ilegal sa treci printr-o padure care nu este inprejmuita,nu are niciun semn care sa-ti atraga atentia ca nu ai voie sa mergi pe acolo,iar padurea este situata la aproximativ 400 m de prima strada a satului
Discuție Pensionarea
Tatal meu lucreaza la o primarie ca si contractual si in cateva zile trebuie sa primeasca decizia de pensionare(si-a depus dosarul si asteapta decizia).Vreau sa va intreb doua lucruri:daca este obligat sa lucreze pana cand ii vine decizia sau poate sa ramana acasa si sa astepte decizia de pensionare linistit(mentionez ca dosarul i-a fost verificat si indeplineste cerintele de pensionare) si a doua intrebare este daca este adevarat ce i-a spus un jurist ca la pensionare poate primii de la primarie doua sau trei salarii compensatorii?Va multumesc!
Sunt functionar in cadrul unei primarii si din cauza lipsei de personal sunt nevoit sa lucrez peste program si in fiecare luna efectuez ore suplimentare care nu pot fi recompensate cu timp liber corespunzator(lucrez in fiecare zi dupa ora 16:00 si de foarte multe ori sambata si duminica).Stiu ca era un articol de lege care permitea plata orelor suplimentare care nu se pot recupera insa nu mai stiu care si daca mai este valabil si daca mai am vreo sansa sa-mi fie platite orele efectuate in urma cu 4-5 luni sau doar cele recente?Va rog sa ma lamuriti!
Răspuns la discuția Casa vecinului lipita de a mea
Din cate stiu eu din 2005 si de asta mi-e teama ca a trecut prea mult timp si sa nu se fi prescris fapta
Buna seara
In urma cu aproximativ 10-12 ani parintii mei au locuit intr-o casa de stat. In acest timp vecinii mei din spatele casei au construit in curtea lor o casa (fara vreo autorizatie sau altceva) cu doua camere pe care au lipit-o(fara sa lase niciun centimetru distanta) de casa noastra si acoperisul lor se scurge direct in stresina casei noastre.In acest timp parintii mei au facut sezizari primariei doar verbale si primeau ca raspuns "nu este casa ta,este casa de stat"primarul de atunci fiind prietenul vecinilor mei.Dupa ce parintii mei au reusit sa cumpere imobilul au facut sesizare scrisa la primarie,iar cei care au venit la fata locului,i-au amendat pentru ca nu aveau nici un act pe casa si le-au pus termen de 6 luni sa intre in legalitate insa nici acum nu s-a mai luat nicio masura inca din contra au mai construit tot lipit de casa mea si o incapere pentru centrala de incalzire.Acum va intreb urmatoarele:
Este prea tarziu sa mai fac ceva impotiva acestor vecini care desi nu au nici un act pe ceea ce fac nu dau nici un semn de intelegere?
Este adevarat ca fapta mentionata se prescrie dupa atatia ani si nu pot sa o mai atac niciunde?
Poate cineva dupa 10-12 ani sa le mai faca acte pe casa in conditiile acestea sau ce inseamna sa intre in legalitate? Va multumesc
Ce se intampla daca in cazul in care sunt chemat in Instanta ca martor nu doresc sa jur cu mana pe Biblie? Nu ma refer aici ca as vrea sa mint ci doar ca nu doresc sa fac acest lucru pe care il consider un pacat.
Buna seara,lucrez intr-o primarie care are un compartiment de Politie Locala cu 6 agenti carora trebuie sa le tin evidenta concediilor.Din cauza numarului mic de agenti intr-o comuna cu 7000 locuitori si a evenimentelor dese la care acestia iau parte,au efectuat in anul 2012 aproximativ 120 de ore suplimentare de fiecare,care nu au fost platite si nici nu vor putea fi recuperate pana la sfarsitul anului.Ce se intampla cu aceste ore (de care a luat la cunostinta si primarul).Mentionez ca orele sunt efectuate din luna ianuarie 2012 si pana acum,mare parte din ele sunt in timpul fostului primar,iar actualul spune ca nu il intereseaza orele care nu sunt efectuate in mandatul sau.Va multumesc!