avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate Winter

Activitate Winter

Discuție Schimbare nume
Am in emigrat in 1982 in SUA. La plecare din Romania ma chema Vida Gheorghe iar la intrarea in state numele meu a fost schimbat de organele de imigrare in Vida George. Am purtat acest nume timp de 9 ani cand printr-un tribunal American mi-am schimbat numele in Winter George. In 2015 am cerut pe cale judecatoreasca sa-mi schimb numele si in Romania astfel sa am acelasi nume legal in SUA si Romania. Tribunalul din Bucuresti a hotarat valabilitatea schimbarii de nume in USA. Problema pe care o am este ca nu pot sa-mi schimb numele in Cerificatul de nastere sau casatorie pentru ca eu apar ca Gheorghe si nu ca George. Ce pot sa fac sa echivalez cele 2 nume?
Discuție Pensia minima
Care este pensia minima in Romania in 2014?
Buna ziua
Cum as putea recupera nmarul carnetului de munca pentru a fi declarat pierdut la Monitorul Oficial. Toate intreprinderile la care am lucrat au declarat ca nu au acest numar. Aceleasi birouri de resurse umane mi-au dat adeverinte cu vechimea in munca. Adeverintele sunt acceptabile pentru Casa de pensii, dar trebuie sa declar cartea de munca pierduta. E un cerc vicios din care nu pot sa ies. Va rog ajutati-ma cu idei
George Winter
Buna ziua
Incerc sa-mi refac vechimea in munca,fara carte de munca care a fost pierduta de ultima intreprindere unde am lucrat pana in 1982. In ultimii doi ani, am capatat adeverinte oficiale de la fiecare loc de munca unde am muncit din 1971 pana in 1982 cand am emigrat legal. Pentru casa depensii e nevoie ca cartea de munca sa fie declarata pierduta in Monitorul Oficial. Din pacate nici-o institutie nu a pastrat numarul cartii de munca. Monitorul official nu poate sa declare pierduta cartea de munca fara numarul de inregistrare al actului. Sunt intr-un total impas (cerc vicios),. Am toate datele unde am lucrat, toate documentele sunt officiale dar nu pot fi folosite pentru ca nu am numarul cartii..Cum pot sa gasesc numarul daca cartea de munca e pierduta? Toate institutile la care am lucrat au declarant ca nu poseda acest numar. Trebuie sa merg la tribunal ca sa trec peste acest impediment?
Poate ca exista o cale pe care nu pot s-o descopar locuind in afara tarii.
Multumesc anticipat pentru informatii.
George Winter
Multumesc pentru raspuns.
GW
In 1982 , anul plecarii mele, intreprinderea se numea ICPMUE, astazi aceasta companie se numeste Electroproiect si este parte dintr-o companie care se intituleaza UTI. Am capatat de la ceasta companie adeverinta pentru perioada lucrata, dar ei nu mai au cartea mea de munca sau inregistrarea numarului cartii de munca. Cred ca vechimea si salariul le-au recuperat din statele de salarii arhivate,.
Multumesc pentru raspuns.
GW
Unde pot sa gasesc un ajutor specializat?
Buna ziua,
Locuiesc in SUA. Am emigrat legal in 1982. La data plecarii mi s-a refuzat eliberarea cartii de munca. In 1984 am primit o adresa la Ambasada Romana prin care ultima firma unde am lucrat mi-a confirmat anii lucrati In Romania. Acum incerc sa ma pensionez, dar nu reusesc sa gasesc seria si numarul, data eliberarii a cartii de munca. Cele trei intreprinderi la care am lucrat in Romania mi-au dat adeverinte de vechime, dar nu au nici o data despre cartea mea de munca. Monitorul oficial nu poate sa publice nota de pierdere a cartii de munca fara aceste date. Fara nota din Monitorul oficial, Casa de pensii nu poate verifica cererea mea de pensie. Unde pot sa ma indrept? Am incercat la toate usile dar nu an primit datele cerute. Din pacate vechiul sistem a distus cartile de munca a celor plecati, fara sa fie vreo posibiulitate de recuperare. Ce-as putea face sa primesc aceste date?
Multumesc
George Winter
Buna ziua,
Locuiesc in SUA. Nu inteleg exact cum functioneaza vechimea necesara pentru pensie
Sunt nascut ine Decembrie 1947. Am lucrat 11 ani si 6 luni in Romania si am documente originale de la locul de munca care atesta vechimea. Am terminat facultatea de constructii la zi (5 ani) cu diploma. Am 65 de ani si nu-mi dau seama daca am dreptul la pensie sau nu. Am intrebat multe persoane si parerile sunt impartite. Trebuie sa am o vechime minima de 13 ani si 6 luni de cotizare dupa care se adauga ani de facultate sau se adauga direct la wechimea mea de 11 ani si 6 luni cu o vehime totala de 15 ani si 6 luni?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri