avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1490 soluții astăzi
Forum Activitate haimanamson

Activitate haimanamson

Buna ziua!as dori sa imi scimb numele de familie,am inteles ca dureaza 90 de zile si trebuie sa fiu insotit de o serie de acte,pe cine ar trebui sa contactez pt a se ocupa de aceste acte,defapt de toata procedura cu anuntul in Monitorul Oficial , timbre etc., problema este ca programul meu de munca nu este prea flexibil si nu am timp sa bat din usa in usa.Va multumesc!
Răspuns la discuția detasare in italia
intr-un final sa rezolvat cu plata salariului,dar am o alta problema pe care as dori sa stiu cum ar trebui sa procedez,acum sunt tot in italia,cum pot sa aflu daca angajatorul mi-a platit contributiile la stat?

Asta este si ideea ,ma vor ajuta sa imi construiesc casa,nu ii voi plati,dar nu vreau sa am probleme nici cu legea.

si in ce consta un contract individual de munca?ca persoana fizica pot sa fac acest lucru?tin sa mentionez ca trei din ei sunt niste prieteni de ai mei,iar restul sunt rude,are vreun rol acest fapt.
as putea sa fac un contract de munca voluntara cu cei care ma vor ajuta?


Buna seara!
Am o problema si nu stiu cum sa procedez,,cred ca din atatia utilizatori voi gasi solutia.
as dori sa imi construiesc casa de mult visata,bineneteles ca nu pot singur, am vorbit si cu cateva rude de ale mele pe care le-am ajutat la randul meu,problema este ce ar trebui sa fac ca sa nu lucram la negru ca sa zic asa.sa imi fac firma deja este exagerat,ce ar trebui sa fac in cazul de fata ,numaraul de persoane care vor lucra impreuna cu mine sunt 6,astept raspunsurile dumneavoastra
Răspuns la discuția Dosar penal alcool la volan
nu am facut nimic ,am recunoscut fapta,am spus exact ce sa intamplat la audierii,dupa care mi-am angajat un avocat deoarece a trebuit sa plec din tara in interes de serviciu,iar avocatul s-a ocupat de caz,mi s-a dat sentinta,dupa o luna a ajuns acasa hotararea,am platit suma de 560 de lei amenda si atat,pare simplu dar si acum nu pot sa cred cat de idiot am putut fi.sper sa iti iasa o decizie favorabila,in viata nu iei intotdeauna deciziile corecte.
Răspuns la discuția Dosar penal alcool la volan
Intr-un final sa terminat si calvarul pe care mi l_am pricinuit,dupa10 luni de asteptare am primit si sentinta ,8luni de inchisoare cu suspendare si 2ani si 8 luni cu incercare si permisul binenteles anulat,deci pt cei care citesc acest mesaj sa se gandeasca de 100 de ori inainte sa se urce la volan dupa ce au consumat bauturi alcoolice ,nu se merita pt 2 beri sau orice alta bautura "spirtoasa" sa iti strici viata sau doamne fereste a altor oamenii.numai bine va doresc!
Buna ziua!
Acum 3 luni de zile m-am angajat la o firma din Romania care cautau personal pt munca in italia in domeniul constructiilor,am semnat contractul si imediat dupa o saptamana am plecat.in contract scrie clar ca angajatorul trebuie sa imi plateasca suma de 750 de lei in contul meu suma pe care nu a platito,iar ceea ce muncesc in italia mi se va plati dinurna,o intelegere intre noi fara a se specifica in contract,chestia este ca acum "se face ca ploua"ba nu mai raspunde la telefon,ceva bani am primit in italia dar nu am primit pe ceea ce am muncit cum ne a fost intelegerea din tara,sa nu mai zic ca la 3 luni trebuia sa vin in tara si dupa 2 saptamani sa ma reintorc,acum eu cum pot sa imi recuperez bani de la neavand practic nimic scris si semnat din intlegerile noastre verbale ?tin sa mentionez ca suntem mai multi care suntem in aceasta situatie.
Buna ziua!
Sunt nevoit sa imi fac un cont in euro pt a mi se livra salariul diurna,intrebarea mea este pot sa imi fac un cont in euro in care sa mi se dea si card pt extragere numerar de la bancomant in tarile uninuni europene?care sunt bancile care imi pot oferi acest serviciu?
Răspuns la discuția Dosar penal alcool la volan
am inteles,am luat legatura cu mai multi avocatii si multi dintre ei au zis ca am nevoie doar de ASISTENŢA JURIDICÃ ,iar alte parti au zis ca am nevoie de asistenta juridica si reprezentare,acum nu stiu ce sa cred,dumneavoastra cum credeti ca ar fi mai bine sa actionez?
Buna ziua!
Pe data de 4 noiembrie am fost oprit de catre cei de la politia rutiera,mi sa supus testul cu etilotestul si s-a constatat ca aveam 0,51 in aerul respirat,am fost dus la Institutul de medicina Mina Minovici,mau intepat si dupa 2 luni mi-au zis ca aveam 0,95 respectiv 1,15 alcool in sange,cei de la rutiera mau obligat sa fac o alta recalculare,de (510| lei)am facut-o si pe aceea si dupa alte 3 luni mi-au zis ca avea 1,55 repectiv 1,65 alcool in sange exact in momentul in care m-au oprit dansi,am facut 3 audieri cu tot atatea declarati dupa care dupa 2 saptamani m-a audiat si procurorul,alta declaratie dar fara nici o decizie,tin se mentionez ca nu am avut accident,doar m-au oprit dupa ce iesisem dintr-un local din centrul vechi,domnul procuror mia zis ca voi primi o citatie acasa in luna aprile respectiv mai,dar nu a venit nimic deocamdata,stiu ca e cam tarziu sa caut informatii despre ce ar trebui sa fac si ce nu ar trebui sa fac,dar cred ca veti gasi solutia si in cazul meu,pe data de 28 mai ar trebui sa plec din tara cu un contract de munca ,si nu vreau sa interpreteze ca vreau sa fug de responsabilitatile pe care le am in cazul meu.Stiu ca ceea ce am facut nu are scuza,puteam doamne fereste sa nenorocesc pe cineva,chiar imi pare nespus de rau pt ceea ce am facut.
Astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra,sper si am increderea ca veti gasi solutia si pt mine.