avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_024

Activitate bogdan_024

Multumesc!
Buna ziua,

In spatele terenului se afla un gard din plasa a vecinului, intrat stramb pe terenul propriu cu 32 cm si 36 in stanga,
conform trasarii topografice.
Vecinii sunt pusi pe scandal, nu vrea sa mute gardul sub nici o forma, nici dupa ce le-am aratat procesul verbal de trasare si plansa unde se observa gardul intrat pe teren.

Am inteles ca se considera distrugere daca mut gardul, cu toate ca este pe proprietate.

In afara de dat in judecata, mai sunt si alte variante?

Multumesc
Răspuns la discuția deranjat de tipetele vecinului
Care ar fi celelalte variante?

ynocentta a scris:

Aveti mai multe variante
Ideal ar fi sa izolati fonic apartamentul

Buna seara,

De aproape un an de zile s-a mutat deasupra mea un cetatean de aproximativ 40 ani din zola rurala care imi deranjeaza linistea prin strigate catre mama sa (va puteti imagina cum striga cineva la un animal aflat in departare) Am incercat rezolvarea ambiabila insa fara rezultat, am chemat politia de mai multe ori, am facut si doua plangeri scrise, la una am primit raspuns ca a fost avertizat si cealalta este in lucru.

Strigatele se aud in sufragerie si dormitor, domnii politisti veniti la fata locului au sunat si la mine spunand ca stau de 5 minute si nu se aude nimic si daca ei nu aud nimic nu au cum sa il sanctioneze chiar daca fac plangere scrisa.
Este mai putin probabil ca strigatele sa se auda pe casa scarii daca el striga in dormitor sau sufragerie.

Imi este foarte dificil sa ma concentrez lucrand de acasa, ce pot face in acesta situatie?

Multumesc
Buna ziua,

Doresc sa ma angajez ca instructor de fitness calificat si vreau sa stiu daca este obligatorie o forma juridica sau se poate face un contract de munca /prestari servicii cu patronul salii de fitness fara a fi nevoie de un SRL/PFA.

Multumesc
Multumesc Dl George pentru raspuns

Nu imi este clar, daca activitatea se desfasoara in strainatate de ce trebuie SRL sau PFA deschis in Ro.

Comertul nu se face pe teritoriul Romaniei
Daca deschid un magazin online in regim dropshipping unde stock-ul produselor este intr-o alta tara mai exact in china si vand produse in america, australia, canada si europa excluzand romania, sunt obligat sa platesc impozit si sa deschid srl in ro?
Buna ziua, am deschis un (site) magazin online si doresc sa il inregistrez ca PFA insa am observat ca am nevoie de multe acte printre care si :

-documentele care atestă pregătirea profesională sau documentele care atestă experienţa profesională, în copie.
Cum pot dovedi?

-documentul pentru dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de sediu profesional (închiriere, comodat etc) - original sau copie legalizată;
In cazul meu este un magazin online.

Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?
Exista un birou de acte care se ocupa de toate actele cum sunt birourile de acte auto?

Multumesc
Buna seara, tatal meu a primit o citatie penala in calitate de intimat "confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)" cu toate ca nu a avut niciodata probleme cu legea. Am verificat pe portal.just.ro insa campurile sunt goale.

22.05.2018
Ora estimata: 09:30
Complet: CP6n
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Imi puteti spune va rog despre ce ar putea fi vorba ?

Multumesc.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Voi avea nevoie de martori ca politia sa ii dea amenda sau atunci cand il dau in judecata ? Intreb asta pentru ca de frica nu cred ca ma v-a ajuta vre-un vecin. In caz ca voi primi acelasi raspuns din partea politiei care sunt superiori la care ma pot adresa ? Voi avea nevoie de avocat pentru un astfel de proces si daca sunt sanse de castig din partea mea ?

Multumesc!