avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate calatoreste

Activitate calatoreste

Răspuns la discuția ridicare ipoteca
uite sa nu se interpreteze gresit, citez din contractul de garantie imobiliara:
"subsemnatul XXX1 in calitate de garant ipotecar inteleg sa constitui in favoarea XXX2 un drept de ipoteca de rangul I, portivit art.1746 si 1749 alin.2 cod civil, pana la concurenta sumei de 15000lei, asupra imobilului situat in ADRESA SI NR TOPO, in vederea garantarii eventualelor prejudicii ce ar putea fi cauzate din culpa domnului XXX1, angajat, in calitate de agent comercial, cu gestiune la XXX2".
tot in contract mai scrie:
" in cazul producerii unor prejudicii din culpa domnului XXX1 in calitate de agent comercial, cu gestiune la XXX2, dupa un termen de 30 zile reditoarea se va putea indestula cu sumele respective prin executarea apartamentului ce constituie obiectul acestui contract de garantie imobiliara."
Răspuns la discuția ridicare ipoteca
in vederea garantarii eventualelor prejudicii cauzate din culpa angajatului in calitate de agent comercial
Răspuns la discuția ridicare ipoteca
nu s-a semnat nimic, intelegere verbala (sa nu fug cu masina sau cu banii, sa nu aduc prejudicii firmei) iar daca era specificat in contractul de munca nu stiu, eu nu am primit nici un exemplar.
Buna ziua,
din pacate am o problema cu fostul angajator, am lucrat ca si agent comercial si la angajare mi-a fost solicitata o garantie de 15000 lei sau ipoteca, neavand banii am pus ipoteca pe apartament la valoare de 15000, dupa 3 luni mi-am dat demisia, am stat in preaviz 14 zile, am predat tot ce am avut nu au fost probleme cu masina sau cu alte instrumente de lucru, stiam ca dureaza pana se va incasa toate facturile emise pana la data demisiei si abia apoi se va ridica ipoteca si am avut firme care s-au inchis si nu mai sunt de gasit administratori. Ei nu pot sa imi ridice ipoteca pe motiv ca inca sunt probleme pe ruta, firma are avocati are si firma de recuperare, ce pot sa fac eu.. cand am plecat nu erau probleme. Acum nu pot sa fac un credit ipotecar pentru ca banca nu imi accepta ipoteca de rang 2. Firma nu se grabeste sa ii de-a in judecata si mi-a zis sa achit eu datoriile urmand ca eu sa alerg cu chitantele sa caut vechii administratori sa imi plateasca.
Ce pot sa fac.. este legal.?
Răspuns la discuția proprire cont
n-as putea sa il deschid ca si persoana fizica?
Discuție proprire cont
buna ziua, recent am achizitionat o firma de la o cunostinta, si mi-a adus la cunostinta obligatiile care le are(obonament telefon, leasing, contabila...). El a cesionat partea lui din firma mie (asta fiind in luna ianuare) el fiind unic asociat, urmand sa depun actele la camera de comert, el din data de 3.02 nu mai are nici o functie in cadrul firmei.
m-am trezit in 20.02 cu un bilet in banca nu l-am putut onora am intrat in CIP, si in final mi-a pus proprire pe cont.
Pe bilet era semnatura vechiului administrator, la data cand a fost depus in banca el nu mai avea nimic cu firma deci nici drept de semnatura.
ce pot sa fac in situatia asta, contul fiind blocat cum as putea face plata altor debite (leasing, asigurari sociale..)?
Răspuns la discuția incetarea contractului de munca
este adevarat ca in perioada in care esti angajat la o societate nu poti sa te angajezi si in alta parte.
Răspuns la discuția incetarea contractului de munca
dar nici angajatorul nu respecta CIM privind numarul de ore lucrate.
Buna ziua,

am si eu urmatoarea problema, am gasit un job mult mai atractiv prin urmare am depus o demisie la actualul loc de munca, problema este ca directorul de magazin nu ma lasa sa plec decat cu preaviz de 30 zile desi s-a semnat mai multe acte aditionale in care este specificat 30 zile dar in ultimul act aditional este trecut 20 zile, in CIM mai este specificat si durata muncii de 8 ore/zi si durata maxima in timpul unei saptamani nu poate depasi 48 ore, eu in fiecare luna am 208 ore lucrate, 16 ore nu imi sunt platite si nici nu se acorda libere.
Daca nu voi efectuia perioada de preaviz la ce riscuri ma expun.

In conditiile nerespectarii termenului de preaviz, angajatul este obligat la plata de daune catre anjajator egale cu salariul aferent perioadei de preaviz. asta mai specifica in CIM la sectiunea Conditii de Preaviz
Răspuns la discuția acte false
nu erau sot/sotie... erau prieteni, iar adeverita era perfecta.