Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proprire cont
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proprire cont

buna ziua, recent am achizitionat o firma de la o cunostinta, si mi-a adus la cunostinta obligatiile care le are(obonament telefon, leasing, contabila...). El a cesionat partea lui din firma mie (asta fiind in luna ianuare) el fiind unic asociat, urmand sa depun actele la camera de comert, el din data de 3.02 nu mai are nici o functie in cadrul firmei.
m-am trezit in 20.02 cu un bilet in banca nu l-am putut onora am intrat in CIP, si in final mi-a pus proprire pe cont.
Pe bilet era semnatura vechiului administrator, la data cand a fost depus in banca el nu mai avea nimic cu firma deci nici drept de semnatura.
ce pot sa fac in situatia asta, contul fiind blocat cum as putea face plata altor debite (leasing, asigurari sociale..)?
NU conteaza ca nu mai avea drept de semnatura la data la care a fost depus BO in banca, important este sa fi avut drept de semnatura la data emiterii BO. Asta verifica banca la care are cont firma, dar puteti sa insistati si dvs. sa verificati specimenele de semnatura de la data emiterii BO.
Trebuie sa achitati intai poprirea pentru creditorul cu BO refuzat.
O alta solutie pentru achitarea datoriilor curente este sa le platiti in numerar in contul firmei de leasing de exemplu, in cazul ratelor de leasing.
Pentru alte datorii pe care nu le puteti achita in numerar, mai exista solutia deschiderii unui alt cont bancar, la alta banca. Va trece o perioada pana sa il depisteze si popreasca executorul judecatoresc.
Primele 6 luni de la instituirea popririi puteti achita salariile angajatilor inaintea popririi, chiar si din contul poprit.
n-as putea sa il deschid ca si persoana fizica?