avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate raresh31

Activitate raresh31

Buna ziua! Un batran in varsta de 72 ani este bolnav si nu se poate deplasa. Are nevoia de ingrijire acasa. Are o casa cu o curte cam de 40 de arii. Are un baiat care foarte rar vine la el din mnotive de serviciu. Baiatul este de acord ca eu sa-i ingrijesc tatal( desi nu este copilul lui natural) in schimbul imobilului, dar nu este de acord ca sa administrez eu banii batranului(1000 lei). Batranul este de acord cum mine, adica sa ii administrez eu banii sai cumpar tot ce are nevoie(din care 500 merg pe medicatie si spitale lunar); si sa-mi lase imobilul ca mostenire. Care ar fi demersurile corecte si ce ar trebui sa fac ca pe viitor sa nu am neplaceri sau discutii cu baiatul acestuia!Multumesc!
Buna ziua! Un caz destul de sofisticat. Un barbat in varsta de 34 ani in concubinaj cu o femeie de 30 ani. Au impreuna o fetita de 3 anisori. Fetita este pe numele tatalui, desi sta cu mama sa intr-o garsoniera, cu un trai submediu.De cand s-a nascut fetita a stat cu mama sa intr-un alt oras la o distanta de 150 de km de tatal sau.Eu, tatal fetitei am contribuit cu mici sume de bani(am chitantele cum ca mama fetitei a ridicat banii si sunt si martori). In ciuda faptului ca mama fetitei are o familie dezorganizata, si vorbesc destul de vulgar. Mama fetitei m-a dat in tribunal pentru pensie de intretinere. Fetita in tot acest timp a mai fost la tatal sau in vizita.Ce este de facut si care sunt caile amiabile , si punctele slabe pentu tata.As dori un raspuns , care ar fi rezultatele finale pentru tata si pentru mama.Nici tatal si nici mama nu au venit. Multumesc anticipat!
Da asa este!aveti dreptate! am decazut oricum psihic sau mai probabil m-am pierdut in situatie si nu-mi mai dau seama la ce concluzii si rezultate se va ajunge.. Oricum, inca nu exista nicio plangere. Dar nici dovezi nu sunt decat martutisirea copilului care nu pare prea credibila.Multumesc, pentru ca oricum aici pe acest site cu aceasta dezbatere am si eu o idee de ce va putea urma.
Multumesc mult pentru ajutor! Si inca ceva; pe baza marturisirii copilului daca ii se pare judecatorului ca este credibila desi nu sunt dovezi, respectivul poate primi o sentinta finala nu prea buna, ma gandesc. Desi respectivul major n-a mai avut tangente cu legea sau tribunalul niciodata. N-a fost reclamat pentru asa ceva niciodata!Deci este la prima abatere. Nu stiu ce sa zic dar va fi greu oricum sa iasa din aceasta incurcatura.Poate sa obtina o condamnare cu suspendare???Va multumesc inca odata!
Minorul are varsta de 12 ani sieste din familie de rromi.Totul s-a intamplat acum un an de zile.
A trecut atata timp si parintii nu au anuntat autoritatile.SI chiar nu sunt dovezi de niciun fel; doar ca s-a banuit ca respectivul major ar abuza de copil si i-ar face anumite favoruri, si atunci parintii l-au luat tare si l-au batut si copilul a zis.Singura dovada este cuvantul copilului, care greu a vrut sa recunoasca parintilor ce s-a intamplat..Si daca respectivul major si-ar lua un avocat si ar nega pana in ultimul moment si nu sunt dovezi decat cuvantul minorului, care ar fi sentinta pe care majoru ar avea-o! Va multumesc mult si aveti dreptate!
Intretinere de relatii sexuale de acelasi sex,numai ca exista un major si un minor.S-a intamplat cu mult timp in urma si parintii copilului nu au alertat autoritatile, numai ca a auzit cam multa lume si s-a ajuns si la urechile politiei. Ei!,- inca politia nu a luat pe nimeni la intrebari. Dar daca ar fi sa-i ia la intrebari pe parintii minorului si parintii sa recunoasca, ce s-ar putea inampla??? Cu toate ca nu exista nicio proba sau dovada audio sau video sau vreun martor ocular.Doar ca copilul a fost batut de catre parinti si frati si pana la urma urmei a recunoscut parintilor. Dar va spun ca nu exista nicio dovada.Dar s-a intretinut relatii sexuale cu copil.Va rog sa ma scuzati deexpunerea textului (ca majorul i-a facut sex oral minorului), si nimik altceva. Ce se poate intampla daca autoritaile ar lua familia la intrebari si la despicat cazul.Eu stiu ca un organ de politie in astfel de cazuri ar trebui sa mearga la fata locului cu un avocat si ca n-ar avea voie sa il ia la intrebari de genu pe un minor.Va rog sa-mi dati un raspuns care ar avea o solutie buna cat de cat. Va spun inca o data ca nu sunt martori oculari si ca nu sunt niciun fel de probe, doar ca copilul a fost fortat sa recunoasca.Multumesc frumos pentru intelegere!
Buna ziua,as dori sa stiu daca se poate ca ajutorul pentru cresterea copilului peste varsta de trei ani sa se acorde unui membru al familiei in cazul in care unul din parinti beneficiaza de o pensie de handicap grad 2 accentuat / partial nevazator?.Mai pe larg unul din parinti,in cazul de fata tatal ( familie monoparentala ),este pensionat in grad de handicap accentuat ( gradul 2 ) si are un copil in varsta de trei ani.In ultimii trei ani handicapul,deficienta vizuala,sa agravat si nu reuseste sa ingrijeasca copilul fara ajutor.La centrul de asistenta sociala din Zalau i sa spus ca mama acestuia ( mama parintelui ) care este casnica,fara nici un venit,ar putea intr-un cadru legal sa se ocupe de cresterea copilului si ar primi si un mic ajutor in plus care sa-i ajute cu ceva in cresterea copilului.As dori sa stiu care lege reglementeaza astfel de cazuri si daca exista o cerere tip care trebuie depusa.Multumesc anticipat.