avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters273259

Activitate ContSters273259

ei sustin ca dupa 1997 . inainte de actiunea de partaj . noi suntem coproprietari din 2002 . oricum ar fi inafara de ''ridicarea'' constructiilor care spun ei s-au facut cu acordul coproprietarilor (cei dinaintea noastra - dar cred ca si asa trebuia o aprobare de la primarie , etc ) ei au facut fel de fel de amenajari si extinderi dupa 2002 cind noi eram coprop. Am si o constatare de la primarie in acest sens . ma gindesc ca vreti sa mi spuneti ca daca erau facute inainte de a fi copropr . , ar fi ei in legalitate ? nu au nici un act , nimic , aprobare , proiect etc si ne pun noua in circa tot ce au facut si revendica intrega cladire care este pe terenul nostru (in curtea comuna) ex: subzidiri , refacere acoperis , extindere cladire , ...astea au fost facute dupa 2002 cind eram copropr. , facute fara acordul nostru .
Sunt in proces de PARTAJ JUDICIAR . Piritii sustin in scris in cadrul procesului ca au construit 3 camere , grajduri etc . Nu au autorizatie de constructie si acordul coproprietarilor . Acestia cer atribuirea intregului imobil , acesta fiind totusi construit in curtea in care avem si noi fiecare cite o cota indiviza de 1/3. Putem cere in instanta demolarea acestei constructii si a grajdurilor iar actiunea de partaj sa fie suspendata pina la rezolvarea acestei probleme ?
Am avut prima zi de infatisare . Aici avocatul piritului a cerut INSCRIERE IN FALS a unui certificat de mostenitor . Am verificat la totar acesta se afla in original acolo , si va fi trimis instantei la cererea instantei . Mai rau este faptul ca noi am mutat ceva mobila acolo dupa executatrae silita ce a avut loc (ordonanta presedintiala - reintegrare in spatiu). In urma recursului , s-a casat hotarirea . Acum suntem in situatia de a nu sti ce sa facem cu mobila . Avem locuinta nu este aceasta problema , dar avem o cota 1/3 ideala . Cu asta suntem in partaj .

Pot face cererea de retentie si s-o trimit pe fax la dosarul de partaj ??
Mai rau este ca am si un handicap...este foarte greu . Chiar nu stiu ce sa fac acum , iarna . Ma gindesc sa fac ceva sa-i opresc sa nu scoata mobila in zapada . Este noua....Sunt de o rautate iesita din comun. Nu vor sa inteleaga ca toti avem acelasi drept pina la iesirea din indiviziune
invocarea dreptului de retentie trebuie facut la instanta care a admis recursul sau la prima instanta care a admis reintegrarea in spatiu ?
trebuie sa fac cerere reconventionala ? si in ce termen de la admiterea recusului ?
Sunt deja in proces de oartaj judiciar care este in curs . mai este necesara aceasta actiune (ma refer la dreptul de retentie )

multumesc
da ok . suntem in partaj judiciar . inseamna ca putem locui inca acolo ?
Printr-o ORDONANTA pRESEDINTIALA am obtinut reintegrarea in spatiu . Piritii au facut recurs si s-a dar solutia : ADMITE RECURSUL.MODIFICÃ ÎN TOT SENTINŢA RECURATÃ ÎN SENSUL CÃ RESPINGE CEREREA DE ORDONANŢÃ PRESEDINŢIALÃ CA NEÎNTEMEIATÃ

Asta inseamna ca ordonanta mea presedintiala nu mai este valabila ? Daca nu mai este ce fac ? Pt ca am intrat acolo cu executorul judecatoresc . Am ocupat spatiul deja .

Cum pot ataca ? Vad ca nu este irevocabila
va multumesc foarte frumos
Piritul , in cadrul unui partaj judiciar , a depus INTIMPINARE-CERERE RECONVENTIONALA . Noi raspundem cu o INTIMPINARE ?

Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția PARTAJ JUDICIAR
Da multumesc . Lucarile pe care eventual le vom suporta vor fi constatate de catre expertul trimis de judecator? Cine hotaraste care sunt luccarile pe care le vom suporta ? Toate lucrile invocate nu au fost facute de o firma pe baza unui contract . Vor aduce fel de fel de chitante si facturi .Se ia in calcul faptul ca au locuit acolo si au folosit spatiul si terenul ?
In cazul in care un coproprietar executa fara acordul celorlalti coproprietari amenajari interioare , subzidiri , cit si alte lucrari care nu tin strict de conservarea imobilului si in afara de asta fac si o mica extindere a casei , noi ceilalti suntem obligati sa suportam investitiitiile acelui om ? Deci au facut totul fara acordul nostru sau al primariei in cazul extinderii .