Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Admiterea recursului dupa punerea in executare a sent. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Admiterea recursului dupa punerea in executare a sent. inst. de fond- ce mai pot face?

Printr-o ORDONANTA pRESEDINTIALA am obtinut reintegrarea in spatiu . Piritii au facut recurs si s-a dar solutia : ADMITE RECURSUL.MODIFICÃ ÎN TOT SENTINŢA RECURATÃ ÎN SENSUL CÃ RESPINGE CEREREA DE ORDONANŢÃ PRESEDINŢIALÃ CA NEÎNTEMEIATÃ

Asta inseamna ca ordonanta mea presedintiala nu mai este valabila ? Daca nu mai este ce fac ? Pt ca am intrat acolo cu executorul judecatoresc . Am ocupat spatiul deja .

Cum pot ataca ? Vad ca nu este irevocabila
ContSters273259, utilizator
Hotararea este irevocabila.

Va trebui sa parasiti spatiul intrucat nu mai aveti un titlu in baza careia sa il ocupati, cu exceptia sitiatiei in care exista si un proces pe fondul dreptului si atunci puteti invoca un drept de retentie in temeiul caruia sa ramaneti in imobil pana la solutionarea irevocabila a dosarului.

da ok . suntem in partaj judiciar . inseamna ca putem locui inca acolo ?
Daca invocati un drept de retentie, da.
invocarea dreptului de retentie trebuie facut la instanta care a admis recursul sau la prima instanta care a admis reintegrarea in spatiu ?
trebuie sa fac cerere reconventionala ? si in ce termen de la admiterea recusului ?
Sunt deja in proces de oartaj judiciar care este in curs . mai este necesara aceasta actiune (ma refer la dreptul de retentie )

multumesc
ContSters273259, utilizator
Dreptul de retentie il invocati in cadrul actiunii de partaj, in fata instantei investita cu solutionarea dosarului.

In ce stadiu este dosarul de partaj? Cate termene ati avut?