avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia-Ingrid

Activitate Lavinia-Ingrid

Răspuns la discuția Accident rutier
Daca a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare, va rog sa impartasiti cu mine experienta!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Accident rutier
Daca nu ma prezint la acest termen si fac dovada cu biletul de avion ca nu ma aflam in tara, termenul se va amana?
Răspuns la discuția Accident rutier
Trebuie sa ma prezint in mod obligaroriu? Cum as putea cere o amanare?
Este absolut necesar sa vorbesc cu un avocat?
Discuție Accident rutier
Buna ziua!
In luna decembrie 2013 am fost implicata intr-un accident rutier usor, in care autoturismul meu stationat a fost atins de o alta masina. Semnele nu au fost grave insa domnul de la volanul celeilalte masini s-a oprit la aproximativ 5 metri de locul in care stationam cu autovehiculul, a verificat daca masina acestuia a fost afectata iar mai apoi a plecat fara sa stea de vorba cu mine. Am mers la politie, deoarece ii retinusem nr. de inmatriculare, am depus plangere impotriva lui, politia a constatat daunele, firma la care domnul avea asigurarea mi-a reparat masina si totul a fost bine.
Acum, dupa aproximativ un an, primesc citatie sa ma prezint la proces in calitate de intervenient in procesul domnului cu IPJ.
De asemenea mentionez ca la citatie este atasata si contestatia paratului in care cere sa se aduca certificat metrologic pentru echipamentele folosite la masurare, buletin metrologic a ruletei folosite in masurare, certificatul de omologare a aparatului foto precum ca agentul era competent sa efectueze aceste masuratori.
Intrebarea mea este, ca intervenient care este rolul meu si ce anumte trebuie sa fac?
In caz ca domnul in cauza va castiga procesul, eu va trebui sa restitui firmei de asigurari, suma care a fost atribuita reparatiilor automobilului meu?
Ar trebui sa fac eu dovezile care le cere domnul si le-am mentionat mai sus, sau politia in calitate de reclamant? Mentionez ca procesul a mai avut un termen de care nu stiam care a fost solutionat cu amanare.
Ce este mai bine de facut in acest caz, deoarece eu sunt plecata din tara la termenul stabilit, 24 octombrie, si ajung pe data de 28 octombrie acasa.
Va multumesc!
Daca am mesaje in care acesta recunoaste datoria, conteaza? Sau nu sunt proba in instanta?
Buna ziua!
In urma cu jumatate de an am ajutat un prieten cu o suma considerabila de bani urmand a-mi fi restituiti in luna septembrie. Mentionez ca banii au fost folositi pentru a plati un program work&travel si deoarece respectiva agentie era la Iasi, eu locuind in Iasi, am fost personal si am platit programul pastrand chitantele. Ulterior, i-am mai imprumutat o suma aferenta cheltuielilor necesare plecarii, printre care si taxa interviului la Ambasada Americana, care a fost facuta tot in Iasi de catre mine.
In momentul in care am ajuns in SUA a apelat incaodata la mine.Neavand suficienti bani parintii mei mi-au trimis o suma de bani prin Western Union. Mentionez ca nu am incheiat niciun contract, insa in momentul cand am observat ca nu doreste sa vorbeasca despre bani am printat o dovada scrisa care a semnat-o insa a rupt-o spunand ca nu are sa imi dea bani.
Intrebarea mea este urmatoarea, as avea castig de cauza daca fac dovada cu chitantele de la agentia work and travel si cea de la ambasada americana, chitanta de la Western Union plus dovada rupta de el, care am salvat-o?
Ati putea sa imi dati un sfat cum este mai bine sa procedez?Daca este bine sa aduc ca martor pe domnul de la agentia de turism pentru a confirma ca eu am fost singura care m-am prezentat cu suma de bani?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Martor proces penal
Va multumesc mult pentru informatii!
Răspuns la discuția Martor proces penal
Mama mea a parasit sala de judecata inainte de acordarea unui nou termen si in plus a mentonat ca nu voi fi in tara pana la sfarsitul lunii octombrie si totusi am primit citatie si pentru al doilea termen.
Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu un raspuns in problema care o voi prezenta.
Am fost citata ca martor intr-un proces penal, insa l-a primul termen nu m-am putut prezenta deoarece nu ma aflam in tara la data respectiva, insa mama mea s-a prezentat cu o copie a biletului meu de avion, in fata completului de judecata, nefiind probleme la data respectiva. Ulterior am primit o alta citatie, la termenul al doilea al procesului, insa si in ziua respectiva voi fi iarasi plecata din tara.
Credeti ca vor fi probleme daca se va prezenta mama mea din nou cu copia biletului de avion si chitanta care atesta ca biletul a fost cumparat inaintea datei primului termen?
Multumiri anticipate!
Răspuns la discuția Scandal cu urmari grave?!
Din cate am inteles acei baietii nu au mentionat numele meu in declaratii.
Va multumesc pentru raspunsuri!