avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate burebista7

Activitate burebista7

Buna ziua, am facut recent un abonament la Emag Genius (contract pe perioada determinata - 1 an de zile). Dupa cateva zile am primit email ca au modificat regulamentul, mai exact transport gratuit la easybox de la comenzi ce depasesc valoarea de 30 lei (la inceperea contractului nu era valoare limita).
Am luat legatura cu ei pt a le spune ca nu e corect ce fac, dar mi-au spus ca este un punct in contract care spune ca "Pe durata Programului, Organizatorul are dreptul de a schimba continuţul acestuia. Modificarea Programului se va face printr-o actualizare si va fi adusă la cunoștinţa Clienților Genius prin intermediul website-urilor www.emag.ro, www.fashiondays.ro, www.tazz.ro si www.freshful.ro si/sau aplicatia mobila care vor fi aplicabile pentru viitor si numai dupa implinirea termenului comunicat public in acest scop." REGULAMENTUL PROGRAMULUI “eMAG Genius” este actualizat la data de 18.11.2022 si se regaseste in site-ul nostru - [ link extern ] /."
Este legal acest punct? Practic oricine poate adauga asa ceva in contract si pot modifica ce vor si cand vor dupa bunul loc plac.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CASS venituri din 2007 si 2008
Multumesc pentru raspuns...mentionez ca foaia a ajuns la mine in decembrie 2012...se mai considera ca au trecut 5 ani sau trebuie sa platesc toata suma? Cui ar trebui sa ma adresez, pentru a vedea daca acea suma a fost prescrisa?
Later edit: Ma refeream la CASS
In urma cu 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. Totul a fost legal, am fost inscris cu acte, in 2009 cred mi-au venit niste taxe pe care trebuiau sa le platesc, impozite din ce imi amintesc, si am crezut ca asta este tot. La inceputul anului mi-au venit alte foi acasa, in care mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la CASS pt a il plati si pe acesta pt anii 2007-2008. Am fost intai la mine in oras si am intrebat cat ar trebui sa platesc, si mi s-a spus ca ar trebui sa platesc 5,5% din suma castigata, care nu ar fi insemnat foarte mult, deoarece am reusit sa strang 3 adeziuni, 2 in 2007 si 1 in 2008( in total 200 si ceva de lei). Ma duc la CASS ca sa vad exact cat am de platit, si, stupoare, mi se spune ca am de platit 800 de lei, 350 pt 2007 si 350 pt 2008 si penalizari( mi s-a explicat ca se ia un an intreg, sau ceva de genul, si chiar daca am facut doar 100 de lei pe an, trebuie sa platesc 350).
Va rog sa imi spuneti daca a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare si daca se poate ceva pentru a nu plati aceasta suma.
Buna ziua,
Doresc sa stiu in cat timp se poate returna un produs si primi banii inapoi de la un magazin de la care am bon. Care este termenul legal, sau ce spune legea despre acest retur cu banii inapoi. Stiu ca la Carrefour sunt 48 de ore, dar la alte magazine nu stiu. Va multumesc anticipat
Discuție Plata la CAS
Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. Totul a fost legal, am fost inscris cu acte, in 2009 cred mi-au venit niste taxe pe care trebuiau sa le platesc, impozite din ce imi amintesc, si am crezut ca asta este tot. In urma cu o saptamana mi-au venit alte foi acasa, in care mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la CAS pt a il plati si pe acesta pt anii 2007-2008. Am fost intai la mine in oras si am intrebat cat ar trebui sa platesc, si mi s-a spus ca ar trebui sa platesc 5,5% din suma castigata, care nu ar fi insemnat foarte mult, deoarece am reusit sa strang 3 adeziuni, 2 in 2007 si 1 in 2008( in total 200 si ceva de lei). Ma duc la CAS ca sa vad exact cat am de platit, si, stupoare, mi se spune ca am de platit 700 de lei, 350 pt 2007 si 350 pt 2008( mi s-a explicat ca se ia un an intreg, sau ceva de genul, si chiar daca am facut doar 100 de lei pe an, trebuie sa platesc 350). Nu mi se pare deloc corect, si as dori sa stiu daca este vreo eroare, sau daca este vreo lege in care se spune despre acest lucru.
Dat fiind ca am fost student in acea perioada, nu pot evita plata acestor sume cu o adeverinta de student?
Astept raspuns. Va multumesc anticipat
si nu se poate contesta pentru a plati o suma mai mica?
Multumesc de raspuns. Mai exact suma de 700 de ron este calculata corect? Nu pot face contestatie pentru a plati o suma mai mica? Multumesc anticipat
Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. Totul a fost legal, am fost inscris cu acte, in 2009 cred mi-au venit niste taxe pe care trebuiau sa le platesc, impozite din ce imi amintesc, si am crezut ca asta este tot. In urma cu o saptamana mi-au venit alte foi acasa, in care mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la CAS pt a il plati si pe acesta pt anii 2007-2008. Am fost intai la mine in oras si am intrebat cat ar trebui sa platesc, si mi s-a spus ca ar trebui sa platesc 5,5% din suma castigata, care nu ar fi insemnat foarte mult, deoarece am reusit sa strang 3 adeziuni, 2 in 2007 si 1 in 2008( in total 200 si ceva de lei). Ma duc la CAS ca sa vad exact cat am de platit, si, stupoare, mi se spune ca am de platit 700 de lei, 350 pt 2007 si 350 pt 2008( mi s-a explicat ca se ia un an intreg, sau ceva de genul, si chiar daca am facut doar 100 de lei pe an, trebuie sa platesc 350). Nu mi se pare deloc corect, si as dori sa stiu daca este vreo eroare, sau daca este vreo lege in care se spune despre acest lucru. Va multumesc anticipat.