avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate lucia_iacob

Activitate lucia_iacob

Buna seara,
Copilul meu este tinta unui comportament care are toate caracteristicile de bullying. Toate problemele au fost discutate atat cu cardul didactic, cat si cu parintele copilului care il agreseaza verbal si comportamental pe fiul meu. Dupa acea discutie, atitudinea ostila asupra fiului meu s-a accentuat, in fiecare zi copilul imi povesteste cum este jignit verbal sau i se arata gesturi obscene. In unele cazuri chiar in prezenta cadrului didactic. Cadrul dudactic uneori ia atitudine fata de agresor, in sensul ca il mustreaza, uneori nu se implica, se face ca nu aude sau este ca apa sfintita, in sensul ca nu isi asuma rolul in fata parintelui copilului agresor. Ce demersuri in scris as putea face la nivelul conducerii scolii si inspectoratului scolar ? Exista cadrul legislativ la care as putea face referire in plangerile scrise referitor la aceasta situatie? Ce consecinte ar putea fi pentru cel care il agreseaza verbal, il umileste si batjocoreste zilnic pe fiul meu? As putea face o plangere si la Politie? Multumesc
Executarea de lucrari se poate face de orice firma autorizata in acest sens, pe baza unui proiect avizat de furnizorul de gaze. Daca lucrarile s-au efectuat de o firma autorizata, pe baza unui proiect avizat de furnizorul de gaze e perfect legal
Răspuns la discuția BLOCAREA CONTULUI
Daca veti citi cu atentie contractul de credit, veti vedea ca atat ttitulatul creditului - debitorul (tatal dvs), cat si co-imprumutatul - co-debitorul (mama dvs) si-au asumat solidari si indivizibili aceleasi oblgatii contractuale. Asadar, dat fiind faptul ca dvs ati spus ca ratele nu au mai fost achitate de 1 an si 3 luni - o perioada foarte mare de timp, este foarte probabil ca Banca sa fi demarat procedura de executare conform contractului de credit si sa solicite poprirea veniturilor, precum si a conturilor. Poprirea pe cont se face de catre Banca in baza unui titlu executoriu.Contul are debitele blocate, situatie in care in cazul in care mama dvs incaseaza salariul in cont, poate retrage doar de la ghiseul Bancii si doar 2/3 din suma virata, 1/3 din salariu Banca virand-o executorului. Debitele sunt deblocate de catre Banca, doar in situatia in care executorul care a solicitat poprirea, va emite o sistare de poprire, asta insemnand ca datoria mamei dvs a fost achitata integral prin alte metode. Nu conteaza unde si cate rate mai are mama dvs.
Decizia prevede ca perioada de delegare este de 60 zile si isi produce efectele din a doua zi de la data comunicarii. Sa inteleg ca , chiar daca perioda de 60 zile conform deciziei este expirata cand angajatul revine din concediu medical, i se poate cere sa mearga inapoi la punctul de lucru unde a fost delegat, pentru a '' isi recupera'' zilele de delegare in care a fost in concediu medical? Este legal?
Deci sa inteleg ca, chiar daca in decizia de delegare nu sunt precizate punctual astfel de situatii, perioada de delegare prevazuta in decizie se prelugeste cu numaul de zile al concediului medical?
Delegarea reprezinta exercitarea temporara a unor activitati in afara locului muncii si poate avea o durata de maxim 60 de zile.
Delegarea se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului

Care este diferenta intre a fi in concediu medical la punctul de lucru initial, sau la punctul de lucru la care este delegat angajatul? Oriunde ar lucra, concediul medical suspenda cim.
Intreb si insist pe subiect pentru a nu intra in litigii cu angajatul. Multumesc
In urma unei decizii, angajatul este delegat pentru 60 zile la un alt punct de lucru al firmei. In timpul perioadei de delegare angajatul intra in concediu medical. Intrebrarea mea este daca numarul de zile de concediu medical "intra'' in cele 60 zile de delegare? (sau concediu medical intrerupe - suspenda perioada de delegare si aceasta se calculeaza 60 zile de dinainte si dupa zilele de concediu medical)? multumesc
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
Pueti solicita sa fiti asistat de un avocat
Verificarile la domiciliu le poate face doar angajatorul ? Si in situatia in care persoana aflata in concediu medical nu este gasita la domiciliu, se suspenda plata indemnizatiei de concediu medical, dar intrebarea mea este daca aceasta poate fi inregsitrata cu absente nemotivate ? multumesc
Buna ziua,
Se mai pot face verificari la domiciliu a persoanelor care sunt in concediu medical? Si fara a fi aceasta verificare considerata un abuz? Intreb acest lucru, deoarece stiu ca cele 2 comisii de la Camera Deputatilor - cea de munca si cea de sanatate au adoptat un raport de respingere a legii de aprobare a oug36/2010, insa Legea in sine este adoptata in Camera Deputatilor?. Este suficient doar un raport al celor 2 comisii penru a anula OUG36/2010? Sau mai trebuie si adoptata legea de respingere a oug36/2010 ?pe siteul Camerei Deputatilor, am vazut ca acesta Lege este in dezbatere, deci nu este votata... multumesc anticipat