avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate eugen_david

Activitate eugen_david

Discuție Subcontractor
Buna ziua,
Am incheiat de curand un contract de prestari servicii ( privat ) si am subcontractat lucrarea, mentionez ca in contract nu este tipulat faptul ca lucrarea poate fi subcontractata sau nu si am fost sunat de la contabilitate ( cred ) si mi-au reproat ca nu i-am anuntat ca lucrarea se subcontracteaza si as dori sa stiu ce lege interzice acest lucru. Teoretic sunt raspunzator de ceea ce se intampla pe teritoriul clientului iar subcontractorul este raspunzator in fata mea. Va rog sa ma ajutati ca nu stiu si sunt pus intr-o situatie dificila.
Buna ziua,
Am o mare problema, acum 2 luni am incheiat un contract de transport marfa cu o firma de curierat din Craiova am facut transport de marfa pe ruta Buc - Bv - Buc de pe data de 13.10.2014 in contract se mentioneaza termen de plata dupa 15 zile de la facturare 30 zile scadenta, am incasat 2 facturi iar acum societatea si-a inchis activitatea fara a mai plati si facturile restante, mentionez ca pot sa demonstrez cu acte efectuarea curselor confirmate de catre acestia, i-am sunat , i-am rugat, le-am dat email-uri, si nimic , intentionez sa actionez si pe cai legale pentru recuperarea debitului in valoare de 13.000 lei, cine ma poate ajuta cu un sfat sau chiar consultanta...... Multumesc.:(
Răspuns la discuția Actiune in judecata
S-AU LIMITAT DEOCAMDATA LA PLANGERE LA POLITIE AM FOST AM DEPUS DECLARARTIE ACESTA SPUNE CA ARE MARTORI SI CA EU AM LOVIT INTENTIONAT CATELUL ACESTA FIIND IN LESA ( CICA ) SI EU AM MARTORI CA ACEL CAINE NU ERA IN LESA CE POT FACE IN CONTINUARE?
Buna seara,
Ma numesc Eugen si in urma cu doua luni intrand cu masina in parcarea special amenajata a blocului am accidentat din greseala cu masina un caine (fara lesa) a unui vecin acesta a depus reclamatie la politie si apoi m-a dat in judecata as vrea sa stiu ce se poate intampla si care sunt posibiliatile.
Multumesc
Discuție Infintare srl
Salut,
Ma poate ajuta cineva? As vrea sa infiintez un srl cu doi asociati si as vrea sa stiu cat ma costa si daca cineva de pe forum care se ocupa ma poate ajuta.