avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate alextoader

Activitate alextoader

Buna ziua.
Am un ap la vanzare si am un client care mi a propus urmatoarea schema:
Sa declaram ca am primit 8000 E la notar - desi el nu o sa imi dea banii pentru ca sa apara la banca cum ca a avut el avansul.
Iar banca sa imi dea mie apoi valoarea apartamentului.
Deci el zice ca nu are avans si vrea prin metoda asta sa ia ap doar cu credit.
Insa intrebarea mea este daca aceasta poate fi o schema sa imi ceara apoi cei 8000E.
Le-am spus initial ca sunt de acord daca stipulam la notar ca cei 8000E nu se inapoiaza in absolut nici un caz.
Insa tot ma tem sa nu fie vre-o schema..

Are cineva vre-o idee va rog?

Multumesc
Buna ziua,

Tocmai m-am mutat intr-un ap nou si sunt in amenajari si am aflat cu stupefactie ca ghena de aierisire din baie este daramata de cativa locatari de mai sus si nu mai face legatura cu acoperisul blocului.
Baia nu are acces afara ci are o ghena de jos (parter) pana sus pe bloc (teoretic).
Deci practic nu exista aierisire in baie.
Am varianta sa imi fac eu ghena - sa trec prin dormitor dar este foarte complicat si urat.
Intrebarea - este legal ce au facut locatarii?
Daca este ilegal si pot sa ii amenint cu un avocat cred ca ar fi varianta mai simpla si normala de solutionare a problemei.
Deci am vre-un drept asupra ghenei care trece prin baia vecinilor de deasupra mea? Eu sunt la et 1 si am intele ca de pe la et 5 in sus nu mai are nimeni.
As vrea sa ii pun sa isi traga o teava mare din plastic. Eventual le-o trag eu numai sa rezolvam.
Administratorul a incercat sa vb cu ei in trecut insa nu au fost de acord deasta intreb care e situatia legala.

Multumesc frumos,
Alex
Daca vre-un avocat este interesat de caz va rog contactati-ma. Onorariu standard asigurat (whatever that means :) )
multumesc de raspuns - vroiam sa ma uit insa nu stiu exact in ce oras tb sa ma uit.
Deci eu sa zic ca sunt din orasul A, fetele din orasul B si C iar ap e in buc.

pot sa fac medierea la mine in oras?
Ms de raspuns.
Da am auzit de aceasta mediere.
As vrea sa o incerc.
Cum se procedeaza?
Tb ca avocatul sa demareze procedura in instanta si ca parte a procedurii sa existe aceasta mediere?
Sau ma duc si vb eu cu un mediator si le invit la mediere?
As fi mai convingator daca ar fi prima varianta cred.
Buna ziua,

Am un ap in buc si am avut inchiriat la 2 fete care tocmai terminasera facultatea.
Au stat acolo un an.
Cand au plecat m-au pacalit sa se puna chiria pe ultima perioada din garantie - m-au asigurat ca nu exista probleme si ca nu o sa existe nici un fel de litigii ulterioare.
Am acceptat (din pacate) - pareau 2 fete serioase. Eu ne fiind din buc - nu am putut sa ajung decat mai tarziu la vre-o 2 sapt dupa ce au plecat.
Dupa ce au plecat, am gasit mai multe probleme in ap - patul era rupt, salteaua distrusa, diverse piese de mobilier la baie si la buc rupte, o mare mizerie... nu mai mergeau prizele - 2 dintre ele erau topite cu stecherul de prelungitor in ele - probabil au lasat aierul conditionat sa mearga cu zilele...

Am incercat sa vb cu ele sa achite macar o parte din daune insa nu au mai raspuns la tel si pe email am schimbat cateva emailuri in care am fost amenintat intr-un final de mama uneia sa nu le mai stresez.

Ce se poate face aici?
Dauna totala nu este foarte mare - vre-o 1000 - 1500 RON.
As putea gasii vre-un avocat interesat de acest eventual proces?
Si daca da ce s-ar putea intampla in continuare?

Numai bine

Da - suna f bine multumesc - in sfarsit o idee buna care m-a mai scos putin din amaraciune.
Neavand argumente eu cred (sper) ca o sa cedeze in fata unei persoane cat de cat cu autoritate (juridica) si ca nu o sa ajungem la proces mai ales ca nu am sanse dupa cum spunea cineva mai sus...


Totsi - astept in continuare idei pe tama unui eventual proces - spete - trebuie sa fi existat nu se poate sa nu fi existat cazuri pana acuma.

Cum gasesc spete? Asta e treaba avocatilor la proces cred nu?
Dar as vrea sa ma informez mai mult inainte sa intru in asaceva...
Nu am auzit de mediator sa fiu sincer - va rog sa imi scuzati ignoranta.
Este o institutie noua?
Cred ca ar fi foarte buna ideea.

Daca vorbesc cu un mediator si ei nu vor sa vina, sunt obligati sa se prezinte?
Va rog sa imi explicati putin ce e cu acest mediator - ce efecte juridice naste o astfel de intalnire?
Se inregistreaza cuma discutia si o exista o recomandare a mediatorului care poate fi atasata la un eventual proces?

Ei nu au absolut nici un motiv logic - oricum mie nu mi-au spus nici un motiv - in afara de galagie - pe care o anihilam prin antifonare.

Multumiri inca odata!
Multumesc frumos pentru raspuns.
Imi este foarte greu sa cred sau sa ma impac cu acest gand ca nu exista cale legala sa se poata rezolva asfel de probleme.

Citisem pe un alt forum ca cine nu vrea sa semeze, trebuie sa aduca in instanta argumente solide de ce nu vrea sa semneze si ca se castiga usor astfel de procese daca nu exista argumente.

Daca as gasi niste cazuri similare ar fi edificator cred.
Buna ziua,

Am luat un ap si suntem in curs de amenajare pentru birouri insa unul din vecini nu vrea sa semneze.
Nu vrea si gata!
Am vorbit cu el, am citit pe forum aici si pe alte forumuri despre ce sa fac sa ii obtin acordul insa el nu vrea sa semneze.

Intrebarea mea este - pot sa il dau in judecata daca nu vrea sa semneze?
Am sanse sa castig?

Situatia este asa:
Ap e la parter in centru, imobilul este de apartamente.
Sunt 3 scari in bloc - la celelalte 2 scari exista spatii comerciale la parter.

Vecinii care nu vor sa semneze sunt cei de sus - sunt o familie de pensionari care nu vor sa semneze deoarece se tem (din cate am inteles) de zgomot.
Noi punem izolatie fonica la ap deci asta nu va fi problema. (cred eu)

Le-am zis ca le punem flori in gradina, ca le facem izolatie fonica, ca ii trimitem in statiune etc. nimic.

Ultima amenintare - care tare ma tem ca va trebui sa o si pun in practica e sa ii dau in judecata.

Deci ce sanse credeti ca am?
Exista legislatie sau cazuri similare (spete parca le zice) ? Va rog sa ma ajutati sa ma pregatesc pentru aceasta situatie.

Multe multumiri,
Alex

PS
as aprecia raspunsuri pe intrebarea cu ce sanse am la tribunal - alte variante le mai calculez si eu si am citit o gramada pe forumuri - doar despre varianta asta nu gasesc nimic!