avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate lancranjan

Activitate lancranjan

Cum aflu daca este suspendat sau nu ? Il poate suspenda datorita ''urmaririi'' ??
Doresc sa angajez un avocat . Daca este urmarit penal in urma reclamatiei facute de un cetatean in alt proces pe care-l sustine si s-a declansat urmarirea penala impotriva lui , il pot angaja IN CADRUL PROCESULUI MEU DE PARTAJ JUDICIAR ?
Da ok . Constructia (extinderea) este in curtea care este supusa partajului. Nu vad cum nu s-ar atribui cota mea parte din curte...vom vedea.
Multumesc pentru raspuns .


De acord . Numai ca extinderea respectiva a fost facuta fara acordul nostru si datorita faptului ca nu am fost primiti in curte . Noi locuim in alta localitate . Nu am putut sta planton sa vedem ce fac acolo . Cind am reusit sa intram cu ajutorul politiei si a mai multor reclamatii etc , am constatat neregulile . Am sesizat primaria etc . Dar acu intrebarea este : in timpul partajului ce sa facem. Cei care au facut ce au facut au pretentii . NOI nu suntem de acord cu ce au facut , nu am fost intrebati , nu sunt aprobari . Ce vina avem noi ???De ce nu am cerut partajul inainte ? Deoarece acum avem bani pentru asta .


Sa inteleg ca oricine poate contrui uriunde si odata edificata constructia , proprietarul terenului poate fi despagubit ...In cazul meu , coproprietarii au construit halandala in curte si pe unde i-a taiat capul iar acum ei ma pot despagubi cu un teren unde or vrea ei si cu asta basta ? Interesant ! Miine ma duc in curte la CASA POPORULUI si-mi fac o casa acolo , dupa care ii despagubesc cu un teren ....vad eu in ce groapa pe undeva . Cam asta incearca coproprietarii cu mine . Este corect ?


1. Am facut sesizare - s-a cerut intrarea in lehalitate dar numai atit - primaria nu a luat masuri in continuare , tinind cont de faptul ca nu se poate intra in legalitate fara cordul meu ca si coproprietar. In cadrul procesului de partaj ce se intimpla cu acea constructie ridicata pe terenul care mi se cuvine ?
Pe terenul supus partajului judiciar sunt construite ilegal (fara autorizatie de cosnstructie si fara acordul coproprietarilor) . In acest caz noi ca si coproprietari putem cere demolarea acestora in baza legii 50/1991 - republicata ?
O actiune in poate fi introdusa in timpul unui partaj judiciar ? Reclamatul stabileste suma care i se cuvine sau se face expertiza ? La suma respectiva se plateste acea cota de 3 % ?

Va multumesc pentru raspuns .
ynocentta a scris:

In raport de eventuala fapta prevazuta de legea penala referitor la chitanta de mana ,nu are relevanta majora inexistenta autorizatiei de constructie a edificiului


Nu am ''legat'' chitanta de mina de faptul ca acea constructie nu are autorizatie.A fost o intrebare separata.Chitanta de mina este o bazaconie . Nu este semnata de martori , nu este semnata de eventualui cumparator , nu este stipulat nicaeri ca cineva vinde ceva . Este un inscris in care cineva recunoaste ca a primit ''cota parte din contravaloarea...etc'' . Nu se stie care ar fi ''contravaloarea'' , nu se stipuleaza daca si la ce data se face un act notarial . Asta este act de vinzare cumparare ? Sau ar putea fi interpretat ca un atecontract ? Ma gindesc ca este foarte ambuguu...
Chitanta de mina are mari probleme in sensul ca este ambigua.Niciunde nu se precizeaza faptul ca '' x vinde....etc '' .Scrie numai ca s-a primit ''o cota parte din contravaloarea''...Eu deduc faptul ca nu s-a platit toata suma. Da chitanta afost contestata .Cladirea nu are aturizatie de constructie atit anexele . Sunt facute fara proiect etc si sunt pe terenul susps partajului.