avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate MirelaNiculai

Activitate MirelaNiculai

eu am lipsit cateva saptamani bune de pe forum si am ajuns la rating -16. cred ca mi s-a dar pentru neprezentare :))
unde exact? pentru ca inspectoarea mea mi-a spus ca nu trebuie sa il dau ei



va rog sa imi comunicati ce parere aveti voi despre numarul de zile de concediu de odihna? care ar trebui sa fie acesta? 21 sau 11?


multumesc



21 :)
si eu am crezut initial la fel ca tine...
unde exact se depune acest registru?
Răspuns la discuția "Impartirea" copilului
da, copilul este cu tatal in Romania. pana in ziua de azi mama nu a mai cerut nici un drept asupra copilului. si nici nu vad cum sa-l ia daca l=a abandonat...
Răspuns la discuția Salariul minim


Se aude ca de la 01.01.2007 salariul minim pe economie va fi de 440 lei pt cei cu studii medii si de 880 lei pt cei cu studii superioare , e adevarat ! imi poate spune cineva , va rog !


prin contractul colectiv de munca (care trebuie respectat) e stabilil 440 pentru toata lumea. nu se face diferentierea pe studii si nici nu cred ca se va aproba prea curand asa ceva
act aditional prin care se specifica acest lucru si probabil dovada de capital social
se face act aditional prin care cesionezi partile tale sociale altei persoane (unul dintre asociati de preferinta)
faci 2 chitante in zile diferite



Salutare tuturor,
Sunt relativ nou venit in randul intreprinzatorilor si de aceea vreau sa ma lamuriti cu urmatoarea dilema.

Am contractat de la o firma o lucrere pe baza de contract pentru care inainte de inceperea lucrarii am primit doua avansuri a cate 20% la intervale diferite de timp.Deci in total 40% din lucrare.Restul banilor 60% urmand sa ii primesc la finalizarea lucrarii.Pentru cele 2 avansuri am emis doua facturi de avans pe prestari servicii pe care le-am trimis respectivilor.Intrebarile mele sunt:
1. De ce a fost obligatoriu sa fac facturi pentru cele 2 avansuri?Nu se putea face o singura factura care sa cuprinda intreaga suma la sfarsitul lucrarii sau la inceput inainte de inceperea lucrarii?
2. Va rog sa imi explicati si mie cum se pune problema dpdv contabil si dpdv al TVA-ului cu aceste facturi de avans?De ce sunt obligatorii?
3. Va rog sa ma lamuriti daca in urmatorul caz trebuie sa fac factura de avans.CAZ : Un client cumpara de la mine un produs pe care eu il trimt prin curier.Inainte ca eu sa ii emit factura si sa ii trimit produsul ii cer sa imi vireze in cont 30% din suma dupa care ii fac factura pe marfa respectiva si o trimit prin curier.Restul de bani ii plateste la destinatie , iar serviciul de curierat imi vireaza mie banii in cont.Deci eu emit o singura factura iar el imi plateste de 2 ori.Nu e asemanator cu cazul de mai sus?
4.Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa fac aceasta operatriune de stornare , mai exact ce trebuie sa scriu pe factura fiscala.
5.Daca cineva imi plateste un serviciu sau produs in mai multe transe de bani trebuie sa ii fac factura pentru fiecare transa?

Astept cu interes lamurirea acestei dileme pe care cred ca o mai au si altii.Aceste probleme nu le-am gasit dezbatute pe nici un site.

Va multumesc


1. in maxim 5 zile de la incasarea banilor trebuie intocmita o factura, insa pe factura nu e musai sa scrie avans. poate sa scrie partial cf contr. X
2. pe facturile de avans nu se inregistreaza venit, dar se inregistreaza tva in mod obisnuit
3.nu este. cum spuneam depinde de numarul de zile dintre plata si facturare (daca plata se face inainte). in cazul acesta nu trebuie facuta factura de avans.
4."storno factura nr. din data"
5. revenim la cele de mai sus