avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate gbuta

Activitate gbuta

Buna ziua,

situatia este in felul urmator:
fetita noastra s-a imbolnavit. Am fost la o clinica particulara din Bucuresti la consult. Ni s-a dat un diagnostic si o foaie cu diagnosticul, spre a servi mamei la medicul de familie pentru concediu. Pe acea foaie era specificat ca se recomanda ca mama sa stea acasa cu copilul.
Am sunat la medicul de familie dar era in concediu. Ni s-a comunicat sa mergem la alt doctor, un coleg de-al medicului de familie. Sotia s-a prezentat acolo si a incercat sa explice situatia dar acest medic nu a vrut sa ii dea concediu medical de ingrijire a copilului fara a consulta si el copilul.

Cum este pana la urma? Trebuia sa dea medicul ce a consultat copilul concediu sotiei? daca acesta nu i-a dat, medicul de familie este obligat pe baza acelui document ( de la clinica particulara cu diagnostic si recomandare) sa dea concediu medical de ingrijire a copilului sau nu?

Multumesc

salut,

vreau sa cumpar o masina adusa din Germania. Are al doilea set de numere rosii in Romania.
Ma intereseaza cum se procedeaza, unde trebuie mers, ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul, unde trebuie sa merg eu dupa aia.
De asemenea, sunt curios sa aflu daca pot circula in Romania cu masina cu numerele provizorii? Imi trebuie rovigneta ? ITP? RCA? CASCO?

Merci mult..

buna ziua,

la noi in scara s-a pus un afis, cum ca azi intre orele 14 30 - 16 30 trece o persoana de la firma care face calculul la repartitoare. In cazul in care nu are acces la repartitoare, calculul se va face pausal + 10%.
Eu sunt la munca si nu imi permit sa imi iau liber doar ca sa vina cineva sa citeasca repartitoarele.
Cat de legal este ceea ce a scris asociatia? Au dreptul sa ma treaca la pausal ? si daca da, plus 10%????

multumesc.