avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Aiyana

Activitate Aiyana

Multumesc pentru raspuns , ideea este ca avocatul a avut toate datele , inclusiv ultima adresa a respectivei doamne din tara unde este stabilita stiind ca este posibil ca aceasta adresa sa nu mai fie de actualitate dar a pretins ca acest lucru nu este un impediment .
Mie personal mi se pare inacceptabil ca o persoana despartita in fapt de mai bine de 10 ani sa nu poata divorta pentru ca celalalt practic nu vrea , nu cred sa nu existe o solutie , citatie prin monitorul oficial , martori.....ceva.....
Buna seara , multumesc domnului avocat Mihai Cosmin pentru timpul acordat , sa inteleg prin lipsa altui raspuns ca toata lumea este de acord sau ca subiectul nu prezinta importanta , avocatul prietenului meu sustine in continuare ca este necesara adresa actuala a doamnei , oare asa sa fie sau e ste cazul sa cautam alt avocat ?
Buna ziua , avocatul pretinde ca de la tribunal i s-a cerut adresa actuala din tara in care este stabilita , aceasta persoana nemaiavand domiciliu in Romania.
Buna seara , va rog mult , daca puteti , sa ma ajutati intr-o problema.
Un prieten incearca sa divorteze , sotia lui fiind stabilita in strainatate de ani buni iar copiii rezultati din casatorie fiind deja majori.
Problema este ca adresa pe care acesta o avea de la respectiva nu mai este de actualitate iar avocatul spune ca trebuie ca el(prietenul meu , nu avocatul) sa faca rost de adresa actuala dar acest lucru nu este posibil , doamna in cauza refuzand orice contact.
Oare chiar nu exista nici o modalitate ca acest divort sa se poata pronunta , chiar nu exista nici o cale , sau avocatul se spala pur si simplu pe maini ?
Un imobil a fost demolat partial in urma unei hotarari judecatoresti in care se specifica si faptul ca acel imobil se poate consolida fara a fi necesara autorizatia de constructie.
Se poate construi un etaj in baza acestei hotarari avand in vedere ca spatiul ramas este insuficient pentru nevoile celor ce locuiesc acolo ?
Multumesc frumos, toate cele bune.
Imi permit sa adresez aici o intrebare pentru ca ma confrunt cu o situatie similara numai ca este vorba de o proprietate apartinand exclusiv bunicii iar in momentul decesului acesteia unul din fii era deja decedat.
Intrebarea ar fi cat mosteneste fiul in viata , cat nepotii (cate 2 de la fiecare fiu) si cat nora.
In speranta ca nu am deranjat pe nimeni cu intrebarile mele , va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Vanzarea unui pod
Multumiri , este cel mai complet raspuns pe care l-am obtinut.
Răspuns la discuția Vanzarea unui pod
Nu este construit in sensul ca nu este LOCUIBIL , exista acolo un pod , dar pod nu mansarda , de aici si dilema , se poate vinde podul ?
Răspuns la discuția Vanzarea unui pod
Podul exista , nu este locuibil dar exista.