avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu.dumitrescu@gmail.com

Activitate ovidiu.dumitrescu@gmail.com

Răspuns la discuția Plangere contraventionala
@primex:

cu tot respectul, dar de unde martori in oras strain???singurul pe care l-am abordat a fost cel din cauza caruia am franat si evident ca mi-a dat cu flit.........video nu exista pt ca nu era nici o camera de trafic prin zona , dovezi foto nu am pt ca imediat dupa accident a trebuit sa mutam masinile pt ca blocam o strada cu sens unic, iar o expertiza costa ingrozitor..........

eu am pastrat masina in starea jalnica in care se afla dar nu cred ca celalalt va catadicsi s-o faca.........
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
deci daca ag.constatator il cunoaste pe cel vinovat si vrea sa-l scoata, iar tu victima nu ai martori, esti ca si mort..............nu e normal , ins ca tre sa mergi mereu cu ncineva in masina
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
am notificat politiei intentia de a depune contestatie si mi s-a spus , evident doar telefonic, ca nu-l pot obliga pe cel care m-a lovit sa nu-si repare masina pana la data infatisarii
Am fost implicat intr-un accident rutier, find lovit din spate de o alta masina ; dupa incheierea PV am ramas stupefiat de faptul ca Ag constatator(recte politistul) m-a scos vinovat.....:O .........ca nu m-am asigurat la mers inapoi.in plus, suspicionez ca martor asistent in PV a fost mentionat chiar cel care m-a lovit din spate.

sunt inca in termenul de contestare, va rog sa-mi precizati ce se poate face si eventual daca exista un model de contestatie la PV

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Al 13 lea salariu
salariul 13 pentru 2008 se plateste in cursul anului 2009??pana cand??este drept in legea bugetului dar ce se intampla daca directorul nu vrea sa il plateasca??
caz existent:

- angajat in sistem de stat -bugetar sanitar
-activitate completa 2008
- inca nu a fost platit salariul 13 pe 2008

solutii de rezolvare??
domnule ciprianj , tarile in occident au o ierarhie f.clara cu privire la profesiile respective..........
este evident ca cineva cu studii superioare ar fi normal sa castige mai mult decat cineva fara aceste studii(nu pun in discutie felul in care se iau diplomele in Ro, ci doar principiul)
este evident ca un medic neurochirurg nu poate fi platit la fel ca un medic balneofiziolog ( e vorba de riscuri, stress, concentrare, etc)
este evident ca un medic nu poate fi platit la fel cu un peruchier( desi in noua lege medicul primar cu 20 ani vechime are coeficient 4,2 iar peruchierul 4,5 daca nu ma insel); AICI INTERVINE SI DEMNITATEA-UN ALT MINISTRUL AL SANATATII MILIONAR IN EURO SI-AR FI DAT DEMISIA IN SEMN DE PROTEST FATA DE ACEASTA LEGE

un functionar de primarie in va castiga niciodata in vest nici macar 1/3 din venitul unui medic
GUVERNUL RUSINII NATIONALE INCEARCA INVRAJBIREA BUGETARILOR IN LOC SA STABILEASCA UN SET DE CRITERII CLARE DE IERARHIZARE(DACA NU SUNT IN STARE SA VADA IN FRANTA-UK-USA-GERMANY, ETC)
cand secretarul de comuna are coeficient 4,95, cand peruchier-sufleur-papusar-coeficient 4,5 iar un medic primar clinic gradatie maxima ( poate fi neurochirug si sa stea 7 ore in creierul vreunui dobitoc din guvernul RUSINII NATIONALE) are un coeficient de 4 nu cred ca mai este nimik de comentat .

se pare ca a fost prea greu sa ne uitam la UK-IT-FR-USA si sa vedem cum sunt coeficientii ( evident raportat la salariul mediu din tarile respective)

OMS+OECD+OSCE recomanda de 3 ori salariul mediu pt medici - pt a nu incuraja spaga si pt a asigura linistea necesara pt performante profesionale.

cat despre cei care lucreaza in privat si trag in medici( pe diverse forumuri) -curaj baieti, ca maine -poimaine va vor trata medici pakistanezi sau, mai bine pt voi, odraslele piloase din medicina romaneasca , pt ca cei buni -si cred ca dupa rusinea asta nu va mai conta varsta -vor pleca.
Stimati forumisti,

Sunt administratorul unui SRL , cod CAEN 7414, microintreprindere, 1 angajat, infiintata in 2004.
Actualmente firma de contabilitate cu care am contract de prestari servicii doreste rezilierea contractului pentru motive .............. sa zicem puerile.Problema este ca nu stiu ce trebuie sa verific in actele contabile pe care le-au lucrat si arhivat ei , mai ales ca au avut si unele sincope in depunere declaratii, completare OP etc.
Exista posibilitatea de a se verifica activitatea lor, eventual de a solicita o comisie de la un organism care reglementeaza practicile contabile???cam cat ar costa acest lucru si cat de opozabil le este in conditiile in care ajungem sa ne despartim in relatii de......" prietenie"X-(??
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri , daca se poate chiar direct pe adresa de mail ovidiu.dumitrescu@gmail.com