avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate blondu3000

Activitate blondu3000

Pensie de drept Bună mă numesc Manea Petru Iulian Sunt în pensie de boală din 1997, în prezent de pensionat că m-am vindecat cu micro noduli pulmonari. Am lucrat in combinatul Hunedoara ,grupa 1 in 1988 până în 1997,apoi am avut gradul 2 pensie, până am revenit în câmpul muncii la gradul 3,cu 4 ore la combinatul Hunedoara în ani 2002-2003, apoi am rămas în pensie de invaliditate gr 3 ,până în anul 2005, când m-am angajat la primăria Hunedoara part tine , până în anul 2013, am stat din nou în pensie de invaliditate gr 3, fără să găsesc de muncă,până în anul 2019 la jumate de norma la o firmă de mase plastice fără a avea grupă . Din 2018 am handicap mediu ,sunt pentru revizuire in anul 2024 ,aș dori să știu dacă pot ieși la pensie,sunt născut în 1971,/07/21 Am ceva reducere,la vârsta de pensionare deoarece angajatorul mă concediază pe motiv că nu mai are ce să îmi ofere de muncă. Menționez că am 4 ani și,11 luni lucrat cu grad de handicap mediu Mulțumesc
Discuție Șomaj tehnic
Șomaj tehnic
Sunt angajat la 4ore
Am pensie de invaliditate cu gradul 3 ,o pensie de handicap,iiar angajatorul meu pune presiune asupra mea sa intru în șomaj tehnic,am fost in concediu de odihna,iar concediu medical la refuzat ,mă tot amenință că voi fi concediat,ce mă îndrumați să semnez șomajul tehnic ,voi avea un loc de muncă ,sau voi beneficia de plata de 75%
Mulțumesc
In urma cu 30 de ani,am fost luata de o matusa si sotul acesteia,care am inteles ca er au tutori mei ca sa nu plateasca taxa de celibatari,ulterior unchiul a decedat,as dori sa aflu daca eu am un drept asupra parti acestuia deoarece nu am fost infiata de catre acestia,doar crescuta panala varsta de 18 ani.
Va multumesc
O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi are dreptul la un număr de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei care lucreaza cu norma intreaga - 8 ore/zi? Plus alte drepturi ce revin ca persoana incadrata la jumatate de norma si gradul 3 de invaliditate.Va rog ca in temeiul legilor care sunt in vigoare,articolele si aliniatele sa imi fie aduse spre cunostinta,in termen cat mai scurt.Multumesc
Angajatul cu timp partial are dreptul la un numar de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei cu norma intreaga?O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi,in grad de invaliditate 3 si ce drepturi legale are fata de cei care lucreaza cu norma intreaga - 8 ore/zi? Rog articole si legi concrete daca se poate .
Buna.Ma numesc Manea Petru Iulian ,sunt din Hunedoara si in prezent lucrez la jumatate de norma la primaria Hunedoara in departamentul de la Gr.Zoologica .Prin urmare as dori sa aflu unele raspunsuri de care sunt grefat sau rau intentionati cei de la serviciul salarizare.
1.care este salarul unui muncitor incadrat la jumatate de norma cu pensie de boala .
2.cate zile de concediu are o persoana cu grad de invaliditate.
3.ce prevederi sunt in codul muncii (nu am drepturi la fel ca un angajat cu norma intreaga sau ce beneficii am eu daca in urma cu 4 ani am fost angajat al "s.c.siderurgica"si lucram la 4 ore dar nu eram discriminat si aveam salariul la fel ca un angajat cu norma intreaga,acum sunt profund dezamagit de aceasta hotie pe fata ,de autoritatile competente spunand ca nu am dreptul la un trai decent.
va multumesc.