avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate ChavaLito

Activitate ChavaLito

Răspuns la discuția Furt calificat
aha,eu sunt curios daca va primi cu executare sau suspendare avand in vedere cele spuse mai sus,este la prima abatere,a fost minor cand a savarsit fapta si a fost influentat.pe 15 ianuarie este sentinta
Discuție Furt calificat
am o cunostinta care,actualmente are 18 ani impliniti dar in timpul furtului a fost minor,a furat cablu de cupru cu inca un prieten de-al lui de pe un stalp si un alt prieten statea de sase in masina,probabil in momentul in care au taiat cablul a sunat la politie,si baiatu asta care a fost minor imi este prieten bun,din cauza situatiei financiare s-a lasat usor influentat,vreau doar sa mentionez ca in momentul furtului a fost minor (17 ani),a fost prima abatere,a fost si inca este la scoala,as dori va rog sa-mi spuneti care ar putea fi pedeapsa maxima sau probabila pe care ar primi-o el.nu au apucat sa le fure si sa le vanda,doar le-au coborat jos de pe stalp si prejudiciile sunt de 1000 de euro.
Răspuns la discuția Vatamare corporala
aha,sa inteleg ca ma includ in ART. 180?
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

:)
Răspuns la discuția Vatamare corporala
nu are nici-o zi de spitalizare,dj-ul din discoteca aceea i-a spus unui prieten de-al meu ca are de gand sa ma de-a in judecata si ca mama baiatului pe care l-am lovit e avocata,dar el nu are certificat medico-legal din moment ce nu are nici-o zis de spitalizare
acum o saptamana am fost intr-o discoteca de la mine din oras si era o fata pe care o cunosteam si am fost acolo special pentru ea doar ca ea era insotita de prietenul ei,eu am fost in stare de ebrietate si l-am batut pe prietenul ei,i-am dat doi pumni in cap dar nu l-am lovit tare si a ramas cu cateva zgarieturi doar,si un prieten de al lui a intervenit sa ne desparta presupun si i-am dat si lui un pumn in cap,amandoi au ramas doar cu cateva zgarieturi,iar urmatoarea zi am auzit de la un prieten care merge des acolo ca unul dintre ei vrea sa ma de-a in judecata pentru asta,am mentionat ca amandoi au ramas doar cu cateva zgarieturi si nu au nici-o zi de spitalizare si nici certificat medico-legal,imi puteti spune va rog in caz ca ma da in judecata care ar fi pedeapsa maxima pe care as putea-o primi?
nu e un site piratat pntru ca e unul dintre cele mai populare din romania in toate domeniile,doar ca acel om cu care am vorbit mi-a lasat chiar si poza ca mi-a trimis coletul pe un curier international si ca trebuie sa platesc 85 de euro,asa scurt,pana atunci nu a zis nimic de bani
buna ziua,am gasit un loc de munca pe un site,in germania la un hotel,ca agent de paza,am trimis un cv si mi sa raspuns ca 'sunt acceptat si ca trebuie sa trimit o copie dupa buletin,si adresa mea si persoana cu locul de munca mi-a spus ca actele sunt in regula doar ca trebuie sa platesc 'actele' si contractul care trebuie sa vina cica din Cameroon,si chiar cei de la Express mail service m-au sunat si contactat prin email sa achit o suma de 85 de euro pentru ceva ce nu am comandat,ce pot face in legatura cu asta?
buna ziua,acum 7 luni cand am facut analizele pentru scoala de soferi,la toti medicii inafara de oftalmolog am fost declarat apt,iar la oftalmolog nu am putut recunoaste decat 3 randuri de cifre pe Planşele Ishihara iar medicul ma trecut inapt,si mi-a spus ca am o boala la ochi din nastere care nu poate fi vindecata,o boala pentru deosebirea culorilor dar legea care o obliga sa ma declare inapt nu a vrut sa mi-o arate,as dori sa stiu daca vreau sa dau pentru permis cat C+E si D,vechea fisa medicala cum ca sunt declarat inapt pt profesionisti m-ar putea impiedica sa fac aceste categorii?