avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate age

Activitate age

Totuși ar avea șanse de câștig? Pana la urma cât ar fi termenul de prescripție pentru ca el a tot fost amânat ca i se vor restitui banii?
Acum 3 ani concubina pleacă după 17 ani de concubinaj și ia cu ea și toți banii aflați în conturile ei dar obținuți împreună din salariile ambilor. Cândva au fost împreună trecuți titulari pe acele conturi. Cum se pot recupera acești bani sau dacă se pot recupera. Se poate proba și cu mesaje în care fosta concubina îl tot duce cu vorba ca la expirarea termenului depozitului, aceasta îi va da banii? Mulțumesc. Omul chiar nu știe ce sa mai facă și dacă are șanse.
La calculul pensiei de intretinere se are in vedere si venitul obtinut din misiuni externe(tatal fiind militar si fac referire la misiuni in Afganistan etc.unde este remunerat lunar)?
buna seara.sunt cu psihicul la pamant.acum 2 ani am sustinut un examen la o unitate militara din buzau,pentru a ocupa un loc in cadrul atelierului de croitorie ce se infiinta in acea unitate.au fost 19 posturi.dupa mai multe sesiuni au fost admise 19 persoane printre care si eu(fiind admisa in prima sesiune).am sustinut proba practica(scrisa si tehnologica),sportiva si psihologica si urma sa ne activeze dandu-ne gradul de subofiteri si spunandu-ne ca ne vor angaja pe 1 mai 2012,examenul avand loc in perioada 19-23 aprilie 2012.nici pana azi nu ne-a mai contactat cineva.am scris petitii la smfa,smg,dmru,mapn.am primit cam acelasi raspuns,,sunt admisa dar nu sunt bani la buget".in mai 2013 au angajat 5 persoane fara sa fim anuntati si noi sau ca se va face o noua selectie dintre noi,ceea ce a fost ilegal dupa parerea mea deoarece nici pana azi nu ne-a contactat cineva sa ne spuna daca ne mai angajeaza sau nu.ce pot face?cum sa castig ceva ce mi se cuvine.am fost si la televiziune si un fost ministru al apararii a fost invitat in direct si ne-a spus ca trebuia asigurat intai bugetul si apoi dat examenul.avem sanse de castig daca dam in judecata ministerul?va multumesc
buna.am o colega ce a fost in concediu medical.a avut 5 zile de concediu medical de la urgente si apoi prelungire.insumand cam 15 lucratoare.a avut o problema la picior si a trebuit gipsata,colega mea a adus certificatul medical la firma la timp.acum colega mea a revenit la munca dar nu i s-a platit concediul pe motiv ca angajatorul isi recupereaza greu banii de la casa de asigurari.ce poate face?este vorba de o croitorie.va multumesc.am uitat sa va spun inca un lucru:i-au spus ca atunci cand i-or da cei de la casa de asigurare banii,atunci isi va vedea si ea banii.de unde va sti angajata cand isi va primi banii angajatorul,trebuie sa sufere ea,mai ales ca este platitor de cas?
Discuție pensie
mama mea a fost diagnosticata cu cancer de ficat,beneficiaza de ajutor social di februarie 2013.poate beneficia de pensie de handicap sau alta pensie,in conditiile in care are 60 de ani si nu stie ce vechime are pentru ca a lucrat ce zilier la fostele intreprinderi de stat(ferme viticole)?daca raspunsul e afirmativ,cui trebuie sa ne adresam si care ar fi cuantumul?multumesc
cat e salariu minim brut,in sistemul privat pentru muncitorii cu diploma de calificare?
am participat la o selectie la armata in 19 aprilie2012,am fost admisa si a spus ca de la 1 mai 2012 ma vor angaja.au trecut atatea luni si nu am primit niciun raspuns.in aceasta situatie suntem 21 de persoane care am participat si am fost admisi.am facut si analizele medicale si testarea psihologica.Ce putem face in cazul in care nu ne mai angajeaza,care e perioada maxima in care ne pot angaja,care e pasul ce trebuie urmat,cum putem rezolva situatia avand in vedere ca am fost stresati si umiliti?va multumesc

cum o institutie a statului poate fi atat de indiferente cu potentialii angajati?nu exista nici o lege care sa ne faca dreptate?am tot sunat la unitatea unde am sustinut examenul,ne-au spus ca nu au niciun raspuns oficial,am sunat la biroul de informare si recrutare,ne-au spus ca ei nu mai au nici o legatura pentru ca ei se ocupa doar de recrutare.asa ne-au pasat de la unitate la birou si invers.va rog sa ne raspundeti si sa ne lamurim si noi.va multumim