avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate VOVA6

Activitate VOVA6

Răspuns la discuția PRETENTII
Am facut o cerere pentru reexaminare taxe de timbru si vad ca s=a dat un termen pt. saptamina viitoare fiind ivitati noi cei care am facut cererea . Observ ca se judeca de alt coplet . Initial dosarul depus pt pretentii este la completul 11 (completul la care era repartizat primul dosar dupa depunere ) iar reexaminarea la completul 9 . Se judeca separat reexaminarea sau cum ?
Răspuns la discuția PRETENTII
Noi incercam sa demonstram cu martori , faptul ca nu am fost primiti pe proprietate , acesta fiind chiar adevarul . Dar sa presupunem ca am fi fost primiti dar nu am beneficiat de bunurile de acolo , fin , lemne din padute , fructe etc cit si de folosinta casei , acestia ocupind tor spatiul . In aceasta situatie nu am putea obtine contravaloarea bunurilor enumeratae mai sus ?
Discuție PRETENTII
Impreuna cu un alt coproprietar am deschis o actiune in pretentii in care solicitam o suma de bani pentru faptul ca nu am folosit casa si terenul (pe ultimii trei ani) , deoarece nu am fost lasati de catre ceilalti . Am platit taxa de timbru , am nominalizat martorii , am depus inscrisuri . Din practica dumneavoastra va rog sa ne spuneti daca este posibil sa nu primim nimic din ce am cerut , si in aceaste conditii daca se mai poate recupera taxa de timbru care este marisoara . Totodata , in cazul in care ni se aproba o anumita suma iar cei obligati la plata nu au bani , putem cere compensare in natura ? Teren...casa ??
Acum pe noul cod civil , se poate comunica cu instanta prin intermediul e-mail , fax ? Adica se pot depune documente fara a fi nevoie de a trimite originale prin posta ?
Avem de platit 3% taxa judiciara . Nu ne putem incadra in termenul de 10 zile . Cum putem face sa aminam plata cu 5 zile ? Se intimpla ceva daca platim cu 5 zile intirziere ?
ok . asta pentru unul dintre reclamanti . pentru cel fara venituri se face cererea de ajutor ?
Am primit instiintarea pentru plata taxe de timbru de 3% pentru valoarea sumei cerute de noi ca pretentii drept de folosinta , dar este calculat gresit . Ce putem face ? Trimitem un inscris sub forma de intimpinare in care sa explicam ce am constatat in instiintarea primita de la judecatorie ?
Am inteles ca pentru cel care nu are venituri se poate cere ajutor . Celalalt plateste . Ce facem ? impartim suma ceruta in 1/2 si platim jumatatea asta ? Avem termen 10 zile de la comunicare . Sunt zile calendaristice sau lucratoare ? Cum calculam tinind cont de ziua de 1 mai , pastele ??
Astazi am primit o comunicare cum ca am de platit o taxa de timbru pentru un proces " pretentii " Suntem doi coproprietari care am cerut despagubiri pentru drept de folosinta deoarece nu am fost lasati de catre ceilalti copropr. sa ne folosim de casa si teren . Aceasta taxa de timbru este cam mare si trb platita in 10 zile de la comunicare 9ar fi cam data de 13 luna asta ) . Se poate esalona ? Eu de exemplu nu am venituri si pot demonstra . Cefac ? Pot impari suma ceruta in doua si sa plateasca numai un coproprietar . iar eu sa depun acte doveditoare de lipsa de venituri ? Va rog spuneti mi ce sa fac !
Aceasta expertiza este din ipoteza expertiza tehnica si de evaluare , sau numai tehnica ?