avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1486 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian_BM

Activitate Adrian_BM

Răspuns la discuția Factura auto cu TVA 0 ?
pe factura mai scrie TVA sur marge - Art 293B du CGI
Buna , vreau sa cumpar o masina adusa din Franta. In brief este persoana fizica , dar masina o vinde un parc auto. Parcul auto a vandut-o la o alta persoana fizica de la care urmeaza sa o cumpar eu . care sunt tot persoana fizica. Parcul a emis un contract de vanzare cumparare si o factura in care la pret scrie TVA = 0 Euro . Pe factura mai scrie montant total TTC xxxx Euro din cate stiu eu suma TTC adica toate taxele incluse. E ok factura ? De ce scrie TVA 0 , apoi pretul total cu TVA inclus ? :sorry:
Pe scurt . Am cumparat o masina de la o persoana ce parea de incredere. Masina arata bine si mergea bine , fare erori sau becuri aprinse in bord , proprietarul nu era samsar , in fine , am facut greseala sa o cumpar fara sa o verific. A doua zi s-a aprins becul de la airbag in bord. Am dus masina la reprezentanta si surpriza : Plansa de bord a fost inlocuita , nu are airbag-uri , are niste sigurante , + ca a fost revopsita total. L-am sunat pe individ , in prima faza a zis ca imi da banii inapoi dupa care a doua zi s-a razgandit , a zis ca el nu stia ca a fost lovita si ca asta e si ca nu mai rezolvam amiabil. Vreau sa va intreb cum sa procedez in situatia de fata , mai pot sa fac ceva sa imi recuperez banii ? Va multumesc.
Pe scurt . Am cumparat o masina de la o persoana ce parea de incredere. Masina arata bine si mergea bine , fare erori sau becuri aprinse in bord , proprietarul nu era samsar , in fine , am facut greseala sa o cumpar fara sa o verific. A doua zi s-a aprins becul de la airbag in bord. Am dus masina la reprezentanta si surpriza : Plansa de bord a fost inlocuita , nu are airbag-uri , are niste sigurante , + ca a fost revopsita total. L-am sunat pe individ , in prima faza a zis ca imi da banii inapoi dupa care a doua zi s-a razgandit , a zis ca el nu stia ca a fost lovita si ca asta e si ca nu mai rezolvam amiabil. Vreau sa va intreb cum sa procedez in situatia de fata , mai pot sa fac ceva sa imi recuperez banii ? Va multumesc.
multumesc pt raspuns:)
Buna ziua , am si eu o nelamurire , daca puteti sa ma ajutati , un prieten a cumparat din Franta o masina , de la un parc auto care este persoana juridica. In brieful masinii este trecut la proprietar o persoana fizica. Parcul auto i-a dat , pe langa brief un contract de vanzare cumparare (intre parc si el ) + o factura proforma , fara numar , pe care scrie suma cu toate taxele incluse + ceva de genul ,, aplicare TVA asupra marjei conform directivei 7 UE ". Este ok tranzactia din punt de vedere al actelor ? multumesc