avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters278009

Activitate ContSters278009

Răspuns la discuția poprire pe pensie
pentru moderator. Nu cred ca vorbiti la subiect. Fara sa fiu lipsit de respect , ceea ce ziceti dvs. nu este la subiect.imi pare rau ca v-am deranjat.
Răspuns la discuția poprire pe pensie
cum se calculeaza la 799lei pensia , poprirea fata de cuantumul salariului minim pe economie
Răspuns la discuția poprire pe pensie
Nu inteleg cat anume din cat anume mi se poate retine legal ?
Va rog sa-mi spuneti pe intelesul meu
De aceea v-am spus cuantumul pensiei mele si cat mi se opreste deja.
Am pensie de invaliditate 799 lei.Este singurul meu venit , sunt singur , locuiesc in casa mamei mele, sunt bolnav si nu pot lucra sa mai am un venit. Am doua banci de cand lucram si puteam sa platesc ratele. O banca mi-a pus poprire pe pensie 103 lei si cealalta ma ameninta ca ma executa si ea silit pe pensie. Care este formula de calcul , cat poate sa-mi ia din venit si cum mai pot eu trai?
Va rog sa imi explicati cum se face poprirea si din ce suma din pensie?
Răspuns la discuția Succesiune dupa tata
va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune dupa tata
Eu nu am copii si nu sunt casatorit. Sora mea este casatorita si are un copil, nepotul meu caruia vreau sa-i donez partea mea. La succesiune dupa tata pe langa mama si eu cu sora mea mai intra cineva?
Tata a decedat din 2010 . Nu am facut succesiunea , din motive ca eu fiul lui am datorie la banca si nu vreau ca banca sa imi ia dreptul dupa tata.
Mama traieste si mai am o sora casatorita. Eu locuiesc cu mama pe care o si ingrijesc, ea avand 72 de ani. Au un apartament cu doua camere toata averea.
Acuma vreau sa fac succesiunea deoarece mama vrea sa-mi treaca mie toata partea ei din apartament .Eu ca sa nu am probleme cu banca , pot sa-i fac dupa succesiune o donatie nepotului meu, eu neavand copii si fiind divortat. Ce ma sfatuiti sa fac ?
in 2013 am pierdut un proces cu litigii de munca , pentru ajutoarele le iesirea din sistemul militar ( solde compensatorii ) cum stim toti. In tara o instanta si o curte de apel a dat castig de cauza unui politist exact pe aceeasi speta si lege ca a mea.
Pot sa dau din nou in judecata sau sa se rejudece cumva cazul din nou sau la instantele europene ce sa fac , cum ma sfatuiti ?
Din pensia pe care o am nu-mi mai permit un avocat.
Am pensie de invaliditate gradul III, iar de o luna mi s-a descoperit inca o problema de sanatate .Am avut o tumora pulmonara , de care am fost operat neavand alta alternativa. Diagnosticul a fost tumora pulmonara LSS ( operat- lobectomie stg. sup. atipica). Asta pe langa celelalte diagnostice de la invaliditatea de gradul III.
Cu acest din urma diagnostic ,pot sau nu sa solicit incadrarea in gradul II de invaliditate, sau intr-un grad de handicap . deoarece sunt enorm de multe chieltuieli si plamanul nu mai este intreg si sanatos. Va multumesc.
Am avut un proces cu institutia unde am lucrat pana sa ies la pensie de invaliditate. Am avut si avocat dar am pierdut procesul, cu privire la drepturile salariale, ajutoarele la iesirea din sistemul militar.
Acuma va intreb, pot sa redeschid un proces cu aceeasi problema dar fara avocat , pentru ca nu imi mai permit, si cam cat ar fi costurile unui proces?