avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate damian_predescu

Activitate damian_predescu

Buna Dimineata! In primul rand, va multumesc pentru raspuns. Eu nu vreau sa evit sa le declar sau sa evit taxarea... as vrea sa le declar acum si sa platesc impozitul eventual cu tot cu penalitati. Ce ma preocupa(ingrijoreaza) e ca am auzit/citit ca este pedeapsa penala pentru asa ceva inclusiv puscarie. Mie sa nu imi fac probleme mai mari daca le declar acum. asta vreau eu sa stiu. Ce pot patii?
Am prestat servicii de realizare software la comanda, pentru cineva din SUA. In 2017-2018 si am primit banii prin Western Union. Veniturile nu le-am declarat in mare parte pentru ca nu am stiut cum si sub ce forma. E vorba de cateva mii de euro.

As vrea sa stiu cum se face si ce obligatii fiscale am pentru veniturile din SUA. si ce sanctiuni as primii ca nu am declarat atunci, si cum este mai bine sa fac, sa declar acum din urma veniturile si cat de grav este?
M-am hotarat sa-mi fac firma, pentru o activitate care o intreprind deja de ceva timp.

Descriere activitate:
- Lucrez in IT, fac situri si alte produse web.
- Vand pentru strainantate printr-un intermediar strain.
- Primesc suma de bani rezultata din vanzarea tuturor produselor odata la luna.
- Creez produse distincte, care le vand in mai multe exemplare, fiecare.
Sa zicem, am:
Produsul A, se vinde e 30 ori
Produsul B, se vinde de 14 ori

Intrebari:
- Ce acte/documente primesc la infiintarea firmei?
- Cum inscriu in contabilitate produsele, si vanzarile lor individuale, ce documente trebuie sa intocmesc. Cand se fac, si cand si unde le depun?
mariusinho a scris:

Personal, prin registratura ORC, ori prin posta. Cu stima.


Multumesc pentru raspuns.

Poate afla cineva ce firme am? Folosind numele meu?
La semnarea cererii online pe onrc, imi cer certificat digital de semnatura. Am cautat pe net si am vazut ca e in jur de 45-50eur. Se poate face altfel?
Sunt student, lucrez in domeniul IT. O sa produc situri web pentru strainatate(america+europa) dar si aici local.

1. Cat ma costa sa-mi deschid firma. O suma cu aproximatie (100, 200, 500 ron ?). Avand in vedere ca sunt scutit ca student de anumite taxe?
Mi-ar fi foarte folositor daca as sti o suma macar pe aproape de cea reala.

2. Cum fac daca in momentul de fata sunt in procesu de a schimba domiciliu (vand proprietatea care e deja legata legal printr-o promisiune de vanzare). Si mai dureaza pana o sa ma mut si o sa fiu in legalitate cu noul domiciliu ca sa-mi obtin contract comodat acolo.