avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate zberi

Activitate zberi

Bună ziua,

Am fost condamnat la 3 ani și 6 luni cu executare am fost arestat în noiembrie 2012 și eliberat în februarie 2015, când as putea depune pt reabilitare pentru a șterge cazierul?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Concediul medical
Multumesc !
Buna seara,

Am avut concediu medical o saptamana,inca de la inceputul sapatamanii am cerut o adeverinta de salariat, adeverinta ce mi s a dat in ziua de joi a acelei saptamani. Am revenit din concediu dar am un program de noaptea ce nu mi a permis sa duc documentele la HR. Am primit email astazi cum ca trebuia sa aduc documentele la 48 de ore de la prima zi absenta, desi nimeni nu m a anuntat cu privire la aceasta regula plus ca adeverinta am primit o tarziu, nu mi se mai ia in calcul acea saptamana la salariu. As dori sa va intreb daca este posibil asa ceva si daca as putea actiona in vreun fel ? Mentionez ca am mai avut concediu medical si am dus documentele la mai mult de 3 zile DUPA ce m am intors si nu a fost o problema.

Va multumesc
Va multumesc pt informatii . O sa va tin la current dc mai apar alte "complicatii" poate ma puteti ajuta !!!
Buna seara !
Am fost instintat ca mi s-a pus poprire din cauza unr amenzi de circulatie , cuantumul lor fiind de 1320 ron. Am un salarui de 1000 ron (in mana).
Angajatorul a virat catre administratia financiara prima transa de 300 ron . Am din partea lor un document care atesta acest lucru . Am fost azi sa-mi scot banii de pe cardul de salarii , bancomatul mi-a "inghiti" cardul . am sunat la banca si mi-au zis ca a fost retinut din cauza popririi. Am fost dupa la sucursala si am intrbat cati bani am in cont si mi s-a comunicat ca aveam 790 ron (diferenta de 90 ron provenea de la cateva ore suplimentare pe care le-am efectuat ). Am facut o foaie de retragere si am mers cu ea la casierie sa retrag banii. Mi-a facut foaia de retragere , semnata si stampilata de catre banca dupa . mi-au dat-o mie dupa care doamna de la casierie mi-a zis ca nu poate sa-mi dea banii ca am poprire . M-am dus iar la un birou al lor si mi-au zis ca nu imi pot da nici macar un leu. Din cate stiam puteau sa-mi ia 30 % din ceea ce intra in cont.
Banca refuza sa-mi dea vre-un document cum ca nu vor sa-mi dea diferenta de bani pe motiv ca ma voi duce la OPC. intrebarea mea este : Ce pot face in aceasta situatie ????
Nu inteleg dc angajatorul este obligat sa verse 30 % , banca ia 30 % de ce nu pot sa-mi retrag diferenta de bani ?? Este normal acest lucru ???
Va rog sa-mi dati mai multe detalii despre ce ar trebui sa fac !

Am citit ca un obicei foarte des intalnit este ca banca sa retina in cont sumele incasate din salarii pana se strange creanta datorata dupa care sa faca plata catre Administratia Financiara. Este normal acest lucru ? Este normal sa ma lase fara nici un venit in luna respective ?

Va multumesc

Astept cu interes un raspuns la cele de mai sus
Buna seara,
Am un prieten care este condamnat la 3 ani si 6 luni pt talharie. A executat pana in prezent: 4 luni in Romania ( cand a fost anchetat, s a judecat dupa in libertate ), a plecat in Germania unde a fost prins si a mai executat inca 9 luni dupa care a fost extradat , de cand a ajuns in Romania ( in iulie 2013) a mai executat 6 luni. In total a execcutat 19 luni ( aprox 1an si 7 luni). Intrarea in vigoare a noului cod penal ii modifica cu ceva pedeapsa , poate cere eliberarea conditionata si daca da in ce termeni? Va multumesc
Răspuns la discuția Reducerea pedepsei
in ce sens se analizeaza actele? situatia este simpla zic eu adica este prins pe teritoriul altei tari , retinut pentru procedura de extradare ( se asteapta decizia tribunalului din respectiva tara) in acest caz retinerea dureaza de aproape 3 luni ( nu stiu cat de normal este ) si in urma unei decizii extradat sau? vroiam sa stiu daca exista posibilitatea eliberarii ? si daca da cu posibilitate de intoarcere pe teritoriul roman fara probleme ? in principal ce ma interesa era daca se reduce din pedeapsa adica daca Romania aplica acest lucru sau daca exista posibilitatea sa nu se intample. Scuzati ma ca pun atatea intrebari dar singura mea frica este cu deducerea pedepsei pentru ca dureaza de atata timp procedura de extradare ca nu stiu ce sa mai cred. In Romania persoana respectiva are o sentinta data deja deci nu mai exista posibilitatea unui recurs din acest punct de vedere stiu ca nu se mai poate face nimic dar in legatura cu deducerea dupa parerea mea daca nu s ar deduce ar fi o incalcare de drepturi. Va multumesc ! Astept un raspuns :)
buna seara,

as vrea si eu sa stiu daca o persoana este prinsa in strainatate si are de executat in romania o pedeapsa perioada care a petrecut-o in arest se reduce din pedeapsa ce o are de ispasit in romania? perioada in care persoana a stat retinuta in strainatate a fost in mod evident pentru extradare dar este exclusa reducere pedepsei prin aceasta perioada? ... Va multumesc !