avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate ina2007

Activitate ina2007

Cartea de imobil se poate tine in format digital sau este obligatoriu in registru scris de mana?
Repartitoarele de caldura sunt obligatorii si pentru cladirile vechi care nu au fost reabilitate termic?

Am gasit un articol pe internet, care spune ca "Vor fi exceptate, potrivit proiectului, de la obligația dotării de contoare pentru căldură:

- imobilele în care au fost deconectate de la sistemul de încălzire centralizată minimum 25% dintre locuinţele individuale;

- imobilele care nu au fost reabilitate termic.
În cazul acestora din urmă, montarea contoarelor va fi obligatorie în termen de șase luni de la data recepţiei finale a lucrărilor de reabilitare termică."

Incerc sa gasesc reglementarea legislativa - daca exista.
Stie cineva?
Multumesc!
Dar pana la pandemie, au fost foarte multe asociatii care isi desfasurau sedintele de bloc in fata sau in spatele blocului, pe domeniul public sau in scara blocului, in functie de nr de participanti. Pana la pandemie nu a pus nimeni problema locatiei in care se tin adunarile generale sau sedintele asociatiilor de proprietari.

Este vreo prevedere legala care spune unde sa fie tinute sedintele asociatiilor de proprietari inainte de pandemie si in pandemie?

Multumesc
Multumesc. Avand in vedere situatia pandemiei, se impune alegerea unui anume loc pt Adunarea Generala?
Spre ex. se poate tine in aer liber pe spatiul din fata blocului pt a putea fi intrunita conditia de 1.5m distanta intre toti participantii? Avand in vedere ca spatiul din fata blocului (aleile sau gradinile) sunt probabil sub jursdictia primariei, trebuie sa cerem vreo aprobare?
Pana in 2019 adunarile se tineau intr-un subsol din bloc in care oricum incapeau foarte putine persoane.
In ce conditii se poate face Adunarea Generala a Proprietarilor avand in vedere pandemia?
Cine in afara de presedintele blocului poate convoca Adunarea Generala a Proprietarilor?

Dl Presedinte nu doreste sa faca adunare iar in ultima perioada a impus decizii pentru strangerea unor sume uriase de bani, (66 mii lei /scara x 5 scari), impreuna cu inca 2 membri de comitet (comitetul are 5 membri dintre care unul este presedintele).

Mentionez ca in martie 2019 a fost ultima Adunare Generala a acestei asociatii.
Va multumesc
Multumesc pt raspuns. Ce ar trebui sa contina o plangere penala? Eu vreau doar sa ii dea fetei banii. Este clasa a 8-a si sincer, platesc meditatii la ro si mate, pregatire la informatica.. ca parinte singur imi e destul de greu pt ca se aduna o suma considerabila lunar in cheltuielile astea, si ne-ar ajuta niste bani, care pana la urma vor fi folositi in interesul copilului. In rest, cum m-am descurcat pana acum cu cheltuielile de intretinere, ma voi descurca in continuare. Daca el nu vrea sa aiba legatura cu copilul, nu vreau eu sa impun o dragoste cu forta. Fata este linistita, echilibrata si nu vreau sa o bulverseze emotional.
Multumesc. Maxim este de 3 ani? Mai mult de atat inteleg ca datoria se prescrie?
Nu inteleg.. sa dovedesc eu de ce nu i-am cerut pensia in ultimii 3 ani? Care este scopul acestor cereri de dovezi?
Tatal fetitei mele nu a platit pensia alimentara de cativa ani.
Pensia alimentara a fetitei mele a fost stabilita in 2008 la 100 de lei lunar, suma pe care a achitat-o la inceput in fiecare luna in primul an, apoi a trimis cate 200-300 lei de doua ori pe an timp de aprox 2 ani, dupa care nu a mai trimis nimic.
Pot sa ii cer banii neachitati in toti acesti ani?
Cum se poate face un update la aceasta suma?
Mentionez ca la momentul stabilirii pensiei alimentare, venitul declarat era de 600 lei.
Sora bunicii are nevoie deoarece si ea are copii, nepoti si stranepoti. De aceea incearca diverse tehnici de intimidare catre mine si fratele meu. Dupa ce a murit tatal nostru, sora bunicii a incercat sa o pacaleasca pe mama sa isi puna ipoteca pe casa pentru un credit pe care dorea sa il faca (dar nu sa puna ipoteca pe casa ei - ea avea la vremea aceea apartament). Nu caut sa gasesc o explicatie pentru ceea ce face deoarece cu siguranta nu voi gasi ceva bun, uman.

Si avand in vedere ca nu am cum sa o pazesc pe bunica de influenta ei (vine la noi acasa cand eu sunt la serviciu spre ex., o suna mereu sa o intarate impotriva noastra) - cred ca tot ce pot sa fac este sa imi iau ceva masuri de precautie.

Doar ca sunt destul de dezorientata - nu vreau sa fac actiuni in instanta care sa o implice pe bunica. Vreau doar sa ma asigur ca nu voi ramane fara jumatate de apartament dupa ce am investit acolo toate economiile.

Am o alta intrebare: acum sora bunicii o indeamna pe bunica sa se marite. Este posibil asa ceva? Sunt fara cuvinte, nu imi vine sa cred ce se intampla...