avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate simcroitoru

Activitate simcroitoru

Presedintele decedat si nu mai nimeni in locul lui,comitet executiv nici vorba,e doar o doamna care nu are atestat si lumea ii trimite banii in cont sau ii da direct in mana pt plata apei,tot asa si pt faptul ca s a tras gaz in bloc,totul e la negru si in contul bancar al doamnei respective.
Buna ziua ,
Am o garsoniera pe care vreau sa o vand . Nu mai avem asociatie de locatari de 4 ani de cand administratorul nu a mai venit , practic nu a mai trecut deloc pe la asociatie . A ramas o locatara care strange banii de apa , in baza facturei de apa care sosetse de la raja pe numele asociatiei , lumea ii trimite banii in cont sau ii da ei direct in mana si ea plateste apa Vreau sa vand garsoniera sii nu am cui sa ii cer adeverinta ca nu am nici o datorie . Fosta administratora desi nu a mai venit pe la bloc , tine stampila la ea , si daca cineva vrea adeverinta ii spune persdoanei care strange banii de apa , acesta ii da nr de telefon fostei administratore, iar cand am sunat o a pretins o suma uriasa , sa o platesc pe 4 ani ca ea nu a fost platita de nimeni ,desi , repet asociatia de locatari e inchisa si nu a mai trecut pe acolo deloc , sfatuiti ma va rog ce sa fac , ca o adeverinta nu o pot obtine .Daca nu a venit de 4 ani , inseamna ca nu maii are vreun contract cu blocul asa e ? Sau un administrator cu cine are contract ? Cine ii elibereaza chitantierele fiscale si facturierul? Sunt disperata ca nu pot obtine aceasta adeverinta , ca nu pot vinde garsoniera .....Multumesc
Răspuns la discuția mostenitori proprietate nuda
.
Doresc sa va intreb, daca eu cumpar o locuinta si voi fi proprietar nud iar sotul meu are drept de uzufruct , daca eu voi deceda cine va mosteni proprietatea ? Fiul meu? Evident , si dupa moartea sotului meu cand se va stinge dreptul de uzufruct.Am un singur fiu . Iar sotul meu are din relatiile anterioare 2 fete. Multumesc
Am inteles.Multumesc frumos :)
Buna ziua, mama mea care este decedata, a mostenit de la fratele ei 400 de mp( fratele ei nefiind casatorit si neavand copii). mostenirea nu s a dezbatut cat a fost in viata.am deschis succesiunea, fiind mostenitorul mamei mele si cu sora mea, la un notar din apropiere.am depus toate actele aferente si maine ar fi trebuit sa mergem sa semnam certificatul de mostenitor( sora mea este renuntatoare).Astazi m a sunat notara si mi a spus ca intrucat mama mea a decedat dupa fratele ei , certificatul de mostenitor va fi pe numele mamei mele decedate si ca eu si sora mea trebuie sa mergem sa semnam certificatul de mostenitor pe care il vor emite ei pe numele unei persoane decedate. noi sa semnam in numele mamei noastre decedate . Este adevarat ? Exista lege care spune ca se poate elibera certificat de mostenitor pe numele unui decedat? Iar notara mi a spus ca dupa aceea sa ma duc la un alt notar din oras ( mama mea avand ultimul domiciliu inainyte de deces in oras) si sa dezbatem o alta mostenire pentru noi, E adevarat? Asta este procedura?Multumesc frumos
Acum 5 ani de zile,am dorit sa vand o Dacie. A venit o persoana, i-a placut masina,dupa care m-a rugat ,pentru ca sotia lui are grave probleme de sanatate si trebuie sa o duca din 2 in 2 ore la tratament sa ia masina imediat,.M-a impresionat teribil povestea lui si nu numai ca i-am dat masina pe loc dar i-am dat si toate actele masinii pentru ca m-am gandit ca s-ar putea sa-l prinda politia , saracul si mai plateste si vreo amenda....asta i-ar mai fi lipsit bietului om, in situatia in care se afla.Persoana respectiva mi-a dat contravaloarea masinii( pretul pe care il cerusem la vremea respectiva) a plecat cu promisiunea ca in 3-4 zile , vine sa facem actele de vanzare cumparare.Il astept de 5 ani si nu a venit, nici nu mai stiu cum arata,iar la un moment dat din prostie cred, an uitat cu desavasire de acest incident, pana acum 2 zile cand mi-a venit de la fisc o hartie ca am de plata o suma considerabila,insemnand impozitul pentru aceasta masina si penalizarile aferente intarzierii. Va rog sa ma sfatuiti, ce e de facut sa stopez acest lucru? Si sa-l fac pe acest om sa plateasca pentru ceea ce e normal sa plateasca , masina fiind in posesia lui de 5 ani?
Răspuns la discuția anulare contract de munca
da, am si eu un exemplar al contractului

semnat si de mine stampilat si semnat de catre angajator si mai scrie pe contract ca este inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor

buna ziua
doresc sa va adresez o intrebare:
in ce caz se poate anula un contract de munca, semnat de ambele parti , inregistrat si care a fost anulat inainte de a incepe? mai exact doresc sa va spun , ca am sustinut 2 interviuri la aceeasi firma, am fost acceptata, mi s-a spus sa imi fac doasrul si fisa medicala pentru angajare, apoi am semnat contractul.dupa 3 ore m-a sunat secretara firmei si mi-a spus ca s-a anulat contractul si sa nu mai vin la munca in data stabilita. nu mi-a spus nici un motiv...se poate face asa ceva?
ce trebuie sa fac in acest caz? se poate face ceva?