Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori proprietate nuda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori proprietate nuda

Doresc sa va intreb, daca eu cumpar o locuinta si voi fi proprietar nud iar sotul meu are drept de uzufruct , daca eu voi deceda cine va mosteni proprietatea ? Fiul meu? Evident , si dupa moartea sotului meu cand se va stinge dreptul de uzufruct.Am un singur fiu . Iar sotul meu are din relatiile anterioare 2 fete. Multumesc
Dreptul de uzufruct este unul viager.

Acesta reprezinta un dezmembramant al dreptului de proprietate, drept real principal, esentialmente derivat, temporar.

Dreptul de uzufruct se intinde pe parcursul vietii uzufructuarului.

La momentul decesului titularului, dreptul se stinge.

Ceea ce caracterizeaza dreptul de uzufruct este faptul ca titularul exercita atributul posesiei si al folosintei, atribute desprinse din continutul dreptului de proprietate.

Dreptul de dispozitie(alcatuit din dreptul de dispozitie juridica si dreptul de dispozitie materiala ) apartine nudului proprietar.

Proprietatea redevine deplina la momentul stingerii uzufructului.

Prin urmare, dupa decesul sotului dumneavoastra, patrimoniul acestuia se transmite catre succesorii rezervatari: copiii si dumneavoastra, sotia supravietuitoare.

Eu inteleg speta expusa de dumneavoastra cu urmatoarele consecinte: dumneavoastra veti si proprietar exclusiv dupa stingerea uzufructului.

Oricum cumpararea bunului in timpul casatoriei il califica drept bun proprietate devalmasa .( daca nu s-a perfectat o conventie de separatie de bunuri ).

Cota de 1/ 2 din bun din patrimoniul sotului revine dumneavoastra si copiilor.

Cotele succesorale sunt 1/8 dumneavoastra , 3/ 8 copiilor.
(3/ 24 cota fiecaruia dintre copii).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
.
simcroitoru, utilizator