avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate anca_mesco

Activitate anca_mesco

Răspuns la discuția Va rog ajutati-ma...
trebuie facuta succesiunea dupa tata, intr/adevar. in nici un caz nu trebuie ca dvs sa renuntati la succesiunea tatalui. in cazul asta mama dvs va veni in concurs cu celelalte clase de mostenitori dupa tata (fratii, surorile tatalui etc pana la verisori ai tatalui)!!

daca fratele accepta si el succesiunea, va trebui sa il despagubiti pt partea lui (3/16 din apartament) sau nu, depinde cum va intelegeti.
dupa ce faceti succesiunea mama va putea sa va transmita cota ei (10/16) daca accepta succesiunea dupa tatal dvs, in caz contrar ramane doar cu cota ei de 1/2 din apartament.

e important de stiut pozitia fratelui dvs vis-a-vis de succesiunea tatalui (daca are pretentii sau nu la apartament). nu de alta dar ati sti ce si cum sa faceti.
:)

Răspuns la discuția prescriptia
pe site/ul camerei deputatilor, la sectiunea repertoriu legislativ, se poate cauta decretul cu pricina si acolo apare si o "fisa a aactului" cu toate modificarile aduse.

www.cdep.ro
Răspuns la discuția INCREDIBIL! NIMENI NU STIE!
la Bacau evident. oricum cu putin efort din partea d/lui avocat de a se documenta un pic, ar fi aflat.:D

deci, SE POATE =D>
Discuție frauda pe net
As vrea sa stiu cum si ce ar trebui facut in cazul unei fraude pe net: unde se reclama?
Pe site-ul ejobs si bestjobs a aparut un anunt pentru postul de "administrative assistant" la firma Malcolm Trade International. iata ce s-a intamplat cu candidatii la acest job (povestea unui "patit"):

"Intamplarea face sa aplic si eu ptr un post de asistent administrator la o firma olandeza cu branch in Germania la Duisburg care pretinde ca are branch uri si in grecia si suedia, sediul lor fiind in olanda.
Pt cei care nu si au dat seama este vb de Maltcom Trade Inc.
Compania a angajat ca firma de recrutare o alta firma cramer dana care se ocupa de toate actele cica.
Dupa un numeros schimb de hartii scanate si o intreaga corespondenta am platit 59 euro taxa de procesare visa de munca etc pe numele unui islamice care era nu stiu ce bagatoare de seama pe la firma, apoi urma sa primesc acasa hartiile "originale".
Recunosc ca am fost sceptic, acceptarea fara nici un fel de interviu, suma si alte facilitati(cazare + transp + asig de sanatate) fiind inspititoare sa incerci comparativ cu riscul mic de 69 de euro (59 + 10 comision bancar Western).
In plus, statusul online ( care se pare ca inca merge), + toate hartiile alea scanate cu numele meu pe ele dadeau credibilitate afacerii.
Toate bune si frumoase, numai ca imediat dupa sarbatori am primit mail ca adresa unde trebuiau sa mi soseasca actele era invalida si trebuia retrimisa.
Dupa repetate incercari, nu am reusit sa raspund ultimului mail de la ei: cica nu mai au domeniu de serverul lor etc.
Aici au ramas lucrurile....
Am citit ca nu sunt singurul care a patit o asa ca atentie fratilor, suma nu e mare dar teapa in sine e f bine regizata, trebuie sa o recunoastem toti."

multumesc pentru sugestii
Răspuns la discuția Vinzare cumparare
mergeti la un avocat, pana la urma onoraiul lor e negociabil. asa de curiozitate, ne puteti spune numele notarului si din ce localitate e? sa stim si noi la ce notar sa NU apelam B-)
pe langa anularea certificatului de mostenitor, eu zic sa il dati si pe notar in judecata si sa ii cereti daune morale. oricum e greseala/neglijenta lui:D si pueti primi linistit jumatatea din ap (contravaloarea din ap) direct de la notar.

succes si nu va lasati:)

anca_mesco@yahoo.ca
Discuție frauda pe net
As vrea sa stiu cum si ce ar trebui facut in cazul unei fraude pe net: unde se reclama?
Pe site-ul ejobs si bestjobs a aparut un anunt pentru postul de "administrative assistant" la firma Malcolm Trade International. iata ce s-a intamplat cu candidatii la acest job (povestea unui "patit"):

"Intamplarea face sa aplic si eu ptr un post de asistent administrator la o firma olandeza cu branch in Germania la Duisburg care pretinde ca are branch uri si in grecia si suedia, sediul lor fiind in olanda.
Pt cei care nu si au dat seama este vb de Maltcom Trade Inc.
Compania a angajat ca firma de recrutare o alta firma cramer dana care se ocupa de toate actele cica.
Dupa un numeros schimb de hartii scanate si o intreaga corespondenta am platit 59 euro taxa de procesare visa de munca etc pe numele unui islamice care era nu stiu ce bagatoare de seama pe la firma, apoi urma sa primesc acasa hartiile "originale".
Recunosc ca am fost sceptic, acceptarea fara nici un fel de interviu, suma si alte facilitati(cazare + transp + asig de sanatate) fiind inspititoare sa incerci comparativ cu riscul mic de 69 de euro (59 + 10 comision bancar Western).
In plus, statusul online ( care se pare ca inca merge), + toate hartiile alea scanate cu numele meu pe ele dadeau credibilitate afacerii.
Toate bune si frumoase, numai ca imediat dupa sarbatori am primit mail ca adresa unde trebuiau sa mi soseasca actele era invalida si trebuia retrimisa.
Dupa repetate incercari, nu am reusit sa raspund ultimului mail de la ei: cica nu mai au domeniu de serverul lor etc.
Aici au ramas lucrurile....
Am citit ca nu sunt singurul care a patit o asa ca atentie fratilor, suma nu e mare dar teapa in sine e f bine regizata, trebuie sa o recunoastem toti."

multumesc pentru sugestii
Răspuns la discuția Vinzare cumparare
trebuie anulat certificatul de mostenitor. daca se anuleaza acest certificat de mostenitor, contractul de v/c incheiat ulterior devine si el nul.
pe langa asta puteti da in judecata si notarul care a eliberat acest certificat de mostenitor. eu as angaja si raspunderea lui. in cazul succesiunii este o procedura destul de serioasa la notar. adica nu te duci si spui ce a spus tatal dvs si notarul sa il mai si creada si sa il faca mostenitor unic. :))
aveti certificatul de mostenitor? stiti macar ce notar s/a ocupat de succesiunea mamei?
Răspuns la discuția legislatie comunitara
sau urmariti site-ul www.europa.eu care este disponibil si in limba romana. este o sectiune de legislatie (Eur-lex) acolo puteti cauta ce va intereseaza.
Răspuns la discuția INCREDIBIL! NIMENI NU STIE!
eh nu stie B-) trebuie deschisa o actiune pentru declararea judecatoreasca a mortii. din cate stiu eu asa se procedeaza in cazul persoanelor disparute. in cazul dvs bunicul nu e chiar disparut, se stie ca a murit pe front ceea ce ar usura intrega procedura.
nu aveti ce cauta la notar sau la politie, problema se rezolva in instanta.


succes!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
trebuie sa mergeti la notar sa faceti succesiunea dupa mama dvs si dupa aceea faceti iesirea din indiviziune. tot la notar daca va intelegeti la imparteala. si tot notarul o sa va spuna si cat va costa.