avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate maria-m

Activitate maria-m

un cadru didactic angajat in septembrie 2013 cu data de 01, calificat nu a beneficiat de indemnizatia de instalare, acum la inceputul anului 2016 a depus la secretariat cerere privind acordarea de indemnizatie de instalare. Cadrul didactic a terminat studiile in anul 2013 si este incadrata din primul an dupa terminarea studiilor si pana in prezent la unitatea noastra scolara. Beneficiaza sau nu indemnizatie de instalare, legea prevede in primul an, daca nu a beneficiat atunci poate primi acum?
Răspuns la discuția Mijloc fix
s-au poate vinde acest mijloc fix-masina?
Discuție Mijloc fix
in anul 2011 o societate srl a cumparat pe firma un mijloc fix -masina .
in acel an patronul -fiind singurul actionar la societate , a platit masina din dividente , iar contabilul a omis sa intocmeasca nota contabila prin plata din dividente.
se mai poate face ceva ? se poate inregistra acea plata acum in 2015?
am o norma intreaga la o unitate.
o jumatate de norma la alta unitate
este legal sa am doua contracte?
termen limita bilant societate comerciala pe constructii , bar si magazin
am studii postliceale de contabilitate, pot pune viza de CFP, mai concret pot beneficia de sporul de control financiar preventiv?
COPII AFLATI IN PLASAMENT POT BENEFICIA DE PROGRAMUL ,,BANI DE LICEU,, ?
pentru neplata unor facturii din anii anteriori , furnizorul ne-a dat in judecata si prin intermediul unui executor judecatoresc ne-a blocat contul .Plata o facem in contul BEJ sau in contul furnizorului?
Răspuns la discuția Plati furnizori din dividende
patronul este singurul asociat al firmei,a facut unele investitii cladirii si vrea sa plateasca din dividente ,
este corect 5311-455
401-5311?
se poate face plata furnizorilor din dividende?
va rog o monografie contabila.